Переробний чавун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Болванки сирого заліза

Переро́бний чаву́н, або сире залізо[1][2][3][4] (англ. pig / crude iron) — чавун, який переробляють на сталь у сталеплавильних агрегатах.

Переробний чавун — напівпродукт у двоступеневому процесі отримання сталі на металургійних заводах. Процес складається з отримання чавуну з руди у доменній печі і подальшої його переробки на сталь.

Понад 90 % всього чавуну, що виплавляється у світі, є переробним чавуном. Від інших видів чавуну, отримуваних у доменних печах, переробний чавун відрізняється низьким вмістом кремнію Si (не більше від 1,2 %) і марганцю Mn (не більше від 2 %). Вміст сірки може сягати 0,050 %, фосфору Р — від 0,08 до 2 % (фосфористі переробні чавуни). Високоякісний переробний чавун характеризується низьким вмістом сірки і фосфору — не більше як 0,010–0,020 % сірки і не більше як 0,02–0,04 % фосфору[5].

За способом переробки чавуну на сталь переробний чавун розділяється на мартенівський чавун, бесемерівський чавун, томасівський чавун.

Після отримання у доменній печі чавун зливають у чавуновозні ковші і транспортують у рідкому стані або до сталеплавильного (мартенівського, киснево-конверторного, електросталеплавильного) цеху, де переробляють на сталь, або до розливних машин, де його розливають у форми і отримують бабкови́й (чушковий) чавун, який можна зберігати у твердому стані та переправляти на інші заводи або на експорт залізничним або автомобільним транспортом.

Грубі стовпики з сирого заліза називають гусками, коли вони малі, або болванками, коли вони більші.[1]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Життя і знання. Т. 1, 1928. С. 210.
  2. Гошко 1991, с. 113.
  3. Мишко 1963, с. 232.
  4. Бальтазар Гакет... 2000, с. 139.
  5. ДСТУ 3133-95 (ГОСТ 805-95) Чавун переробний. Технічні умови. (Розроблений Технічним комітетом України, Інститутом чорної металургії НАН України).

Література

[ред. | ред. код]
  • Переробний чавун. // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
  • Бальтазар Гакет — дослідник Південно-Східної і Центральної Європи. Львів, 2000.
  • Гошко, Ю. Промисли і торгівля в Українських Карпатах: XV-XIX ст. 1991.
  • Мишко, Д. І. Соціально-економічні умови формування української народності становище селян і антіфеодальні рухи на Україні в ХV — першій половині ХVІ ст. 1963.

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Переробний чавун