Перескакування між мовами

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Перескакування між мовами (англ. code switching) — лінгвістичний феномен переходу від однієї мови на іншу і назад під час розмови носіїв двох мов.

Раніше вважалося, що перескакування між мовами не підпадає під семантичні правила. Деякі лінгвісти не згодні з цим. Одна група лінгвістів вважає, що перескакування між мовами є скоріше лексичною необхідністю певних груп носіїв декількох мов. Інші дослідники дотримується думки, що перескакування між мовами — це стала форма спілкування, яка залежить від того, де і між ким відбувається розмова.

У світі відомо багато прикладів перескакування між мовами.

Родини іммігрантів перескакують з рідної мови на мову нового середовища і навпаки у повсякденному спілкуванні. Наприклад, перша і друга хвилі іммігрантів до Франції з Північної Африки, Тунісу і Алжиру.

У США, які мають велику іспаномовну громаду, спостерігається перескакування між англійською й іспанською мовами. Це явище отримало назву Спангліш. У Сингапурі багатомовне середовище розмовляє на так зв. Сінгліші, мішанині англійської і китайських мов. Поширене перескакування між мовами у російських татар, особливо у містах.

Інший зразок цього явища це перескакування між англійською і французькими мовами у Канаді, де воно отримало назву Франглє. Якщо просте населення провінції Квебек, Нью-Брансвік просто мішає мови, називаючи це жоаль, то канадські політики й урядовці федерального рівня використовують франглє умисно, щоб підкреслити свою двомовність. Франглє і жоаль скоріш потрібно розглядати як два споріднених, але різних мовних явища.

Становище в Україні[ред.ред. код]

Схожим чином у сучасній Україні можна говорити про два схожих явища: перескакування між мовами і перемішування мов. Політики і ведучі телепрограм широко використовують саме перескакування між мовами (між українською і російською), що вважається виявом політкоректності і поваги до українського глядача. Прості українці, особливо поза великими містами довільно перемішують ці дві мови, що утворює особливі діалекти, як, наприклад, широко відомий суржик. Хоча суржик має глибоке історичне коріння[Джерело?] і часто перемішаний з оригінальними місцевими діалектами[Джерело?], він вважається неграмотною мовою в Україні.

Як різницю між перескакуванням між мовами і перемішуванням мов можна взяти частоту перемішування. Як у Канаді, так і в Україні перескакування між мовами відбувається здебільшого між фразами або між реченнями. Натомість, жоаль і суржик змішують слова в межах одного речення.

Українці Канади жартома називають цей феномен перескакування між українською і англійськими мовами half-навпіл (гаф-навпіл). Приклад діалогу українців в Канаді:

  • "- So, how are you doing, Наталя?"
  • "- Not bad, Marta. Щойно повернулася з недільної служби у церкві."

Див. також[ред.ред. код]