Перестріч гребінчастий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перестріч гребінчастий
Melampyrum cristatum 180605.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Вовчкові (Orobanchaceae)
Триба: Rhinantheae
Рід: Перестріч (Melampyrum )
Вид: Перестріч гребінчастий
Біноміальна назва
Melampyrum cristatum
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Melampyrum cristatum
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Melampyrum cristatum
EOL logo.svg EOL: 5672913
IPNI: 805650-1
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 439140
The Plant List: kew-2507150

Перестріч гребінчастий[1] (Melampyrum cristatum) — однорічна рослина трав'яниста рослина роду перестріч (Melampyrum).

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Рослина 8-15 (50) см заввишки, опушена рідкими, короткими, білими щетинистими волосками, здебільшого притиснутими вниз.

Стебло тупо-чотиригранне, пряме, просте або у верхній частині гіллясте; гілки 9-18 см завдовжки, переважно відхилені та квітконосні.

Листки ланцетні або лінійні, нижні 3-4 см завдовжки, 0,3-1,2 см завширшки, цілокраї, в основі звужені у черешок 1 мм завдовжки; верхні 4,5-8 см завдовжки, (0,3) 0,8-1,2 см шириною, сидячі, в основі здебільшого списоподібні або неправильно нерівномірно зубчасті, всі з обох сторін та по краю коротко притиснуто біловолосисті.

Квітки на квітконіжках 0,7-1 мм завдовжки, обернені у різні боки, у колосоподібних, чотиригранних, густих, 1-5 см завдовжки і 1,3-2 см шириною суцвіттях. Приквітки жовто-зелені, світло-пурпурові або малиново-червоні, округло-серцеподібні або округло-ниркоподібні, 0,6-1,2 см завдовжки, 0,8-1,5 см шириною, уздовж складені, з піднятими, нерівномірно гребінчастими, гострозубчатими та війчастими краями. Чашечка 4,5-8 мм завдовжки, на ¼ коротше приквітка, з голою трубкою 2,5-4 мм завдовжки, по ребрах довго війчаста та з ланцетними, гострими нерівними зубцями, два верхніх 2,5-4 мм довжиною, 1,5 мм шириною, вдвічі довшими від нижніх. Віночок жовтувато-білий, 1,3-1,5 см завдовжки, з нижньою слабо відхиленою, яскраво-жовтою губою або пурпуровою з жовтою всередині нижньою губою, або малиново-червоною з яскраво-жовтою з трьома пурпурово-фіолетовими жилками нижньою губою. Тичинки з пиляками 2,5 мм завдовжки. Зав'язь яйцеподібна, гола, 2 мм завдовжки, 1,5 мм шириною.

Плід — коробочка, 0,8-1 см завдовжки, 0,5-0,7 см шириною, вдвічі довші від чашечки, дугоподібно вигнута, загострена, гола, розкривається з одного переднього боку, стулки гострі, по краю з трикутними маленькими волосками. Насіння довгасте, 4 мм завдовжки, 1,5 мм шириною, темно-коричневе. Цвіте з червня по вересень.

Поширення[ред. | ред. код]

Вид поширений в Євразії[2]. В Україні частіше зустрічається на Правобережжі: на Закарпатті, Прикарпатті, Поліссі; рідше на Лівобережжі, росте на галявинах, луках, відкритих схилах.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]