Перетворення Жуковського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Приклад дії перетворення Жуковського — коло зверху відображене в профіль крила літака.

Перетворення Жуковського або функція Жуковського, в прикладній математиці, конформне відображення, що використовується для розуміння деяких принципів побудови профілів крила. Назване на честь Миколи Жуковського, одного із відомих вчених в галузі аеродинаміки.

Функція Жуковського визначається як перетворення комплексної площини за формулою:

Вона відноситься до класичних елементарних функцій комплексного аналізу, оскільки більшість тригонометричних та гіперболічних функцій можна подати в вигляді суперпозиції експоненти і функції Жуковського.

Застосування її в аеродинаміці базується на тому факті, що функція Жуковського перетворює коло в якусь замкнуту криву, подібну до профіля крила літака в розрізі. Варіацією радіусу і положення кола щодо можна змінювати кут вигину і товщину крила.

Розрахунок потенційного потоку для кола (у двовимірному випадку) виконується досить просто. Далі можна застосувати до результату перетворення Жуковського і отримати потенційний потік для профілю крила, що відповідає даному околу. На підставі цього можна робити висновки про можливості використання моделі ідеального газу для визначення силових характеристик взаємодії потоку з крилом.

Перетворення Кармана — Трефтца[ред.ред. код]

Для більш тонкої побудови застосовується представлення функції Жуковського у вигляді суперпозиції трьох функцій, у кожній з яких може бути присутнім якийсь параметр. Укупі з варіацією кола, що відображається, так звана узагальнена функція Жуковського та перетворення Кармана — Трефтца являє собою потужний інструмент для моделювання:

, де

,

,

.

Посилання[ред.ред. код]