Повернення Міхеіла Саакашвілі до України (10 вересня 2017)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Повернення Міхеіла Саакашвілі до України (10 вересня 2017-го) — в'їзд Міхеіла Саакашвілі до України, що відбувся 10 вересня 2017-го, незважаючи на позбавлення його українського громадянства, підписаного Президентом України Порошенком. Подія привернула велику увагу українського суспільства та світової преси.

На пункті контролю «Шегині» між Польщею та Україною стався масовий перетин державного кордону Міхеілом Саакашвілі та низкою осіб України, органами правопорядку це трактується як порушення закону. Інцидент стався 10 вересня 2017 о 22:00[1][2] (див. також нижче ).

Попередні події[ред.ред. код]

26 липня 2017 року Саакашвілі був позбавлений громадянства України указом президента країни Порошенка через «недостовірні дані, наведені при отриманні громадянства».[3] Конвенція ООН щодо зниження кількості осіб без громадянства (UN Convention on the Reduction of Statelessness)[4] забороняє позбавлення громадянства в тому випадку, якщо у особи немає іншого. Винятки можуть бути зроблені в разі шахрайства або зради з боку даної особи[5].

Пункт 26 ст. 106 Конституції надає повноваження Президенту України приймати рішення про прийняття та припинення громадянства України. Таким чином, Президент України Порошенко аргументує своє рішення тим, що він не позбавив громадянства, а припинив громадянство згідно Закону. Проте, ст. 25 Конституції забороняє позбавляти громадян громадянства, що можна трактувати як припинення громадянства проти волі громадянина, адже позбавлення громадянства передбачено виключно за поданням громадянина.

При цьому слід враховувати, що Конституція є нормою прямої дії[6]. Саакашвілі заявив, що вважає це рішення незаконним, та оголосив, що 10 вересня повернеться до України через пункт пропуску «Краківець»[7]. Українська влада раніше попереджала Саакашвілі, що при спробі перетину кордону йому відмовлять у в'їзді, а його український паспорт вилучать[8].

Перетин кордону[ред.ред. код]

10 вересня 2017 року Саакашвілі відправився з польського міста Ряшева у анонсовану подорож на українську територію в супроводі великої групи журналістів (в тому числі Романа Скрипіна) і українських опозиційних політиків, включаючи таких відомих, як Юлія Тимошенко, Сергій Власенко, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук. Спочатку їхав на автобусі, потім у Перемишлі пересів на український потяг до Львова, але потяг не рушив, а українська залізнична компанія вимагала від Саакашвілі вийти з вагона, оскільки йому заборонений в'їзд до України[9].

Після цього Саакашвілі на іншому автобусі вирушив на пропускний пункт Медика — Шегині, швидко пройшов польський прикордонний контроль на виїзді й надовго затримався на нейтральній смузі. Потім натовп людей, які скандували «Міша» і співали гімн України, прорвав оточення прикордонників з української сторони, оточив політика і провів на українську територію, попри дії Прикордонної служби України. Саакашвілі зі своїми прибічниками сів у автобус і поїхав до Львова[9].

Реакція[ред.ред. код]

Реакція прихильників Саакашвілі[ред.ред. код]

Реакція влади[ред.ред. код]

Першим на факт перетину державного кордону України відреагував Генпрокурор України Юрій Луценко, який заявив, що всі учасники прориву державного кордону в пункті пропуску Шегині, під час якого колишній губернатор Одеської області Міхеіл Саакашвілі повернувся в Україну, будуть притягнуті до відповідальності.

«Закон вимагає притягнути до кримінальної відповідальності тих, хто організував незаконний перетин кордону, керував такими діями, або сприяв їм порадами чи діями.»

11 вересня ситуацію також прокоментували прем'єр-міністр України Володимир Гройсман та Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Гройсман розкритикував українських політиків, уникаючи прямої критики Саакашвілі[10]:

«На мій погляд, це початок чергової атаки деяких наших політиків проти української державності. Я не буду говорити нічого про Міхо Саакашвілі, у нього свої цілі і свої мотиви. Я говорю про тих наших політиків-популістів, які діють за принципом „чим гірше, тим краще“.»

Аваков відзвітував про дії правоохоронних органів 10 вересня, зазначивши при цьому, що його зусилля були спрямовані на те, щоб запобігти силовому протистоянню між прихильниками та противниками Саакашвілі та уникнути втягнення поліції та прикордонників у політичній процес. Також він запропонував учасникам інциденту з'явитися на пункт пропуску Шегині або до підрозділу Міграційної служби України для належного оформлення факту перетину державного кордону.[11]

Президент України Петро Порошенко, коментуючи ситуацію, зазначив, що питання необхідно розглядати виключно в правовому полі. Також, він заявив, що виконає будь-яке рішення суду про позбавлення Саакашвілі громадянства України.[12]

16 вересня 2017 року генеральний прокурор України Юрій Луценко висловив переконання, що Міхеіл Саакашвілі не буде ані арештований, ані екстрадований з України після перетину ним кордону з Польщею[13]:

Я як генеральний прокурор чітко вам кажу: Саакашвілі не буде заарештований у цій справі. Саакашвілі не може бути екстрадований з цієї країни, поки він має посвідку на постійне проживання або інший документ.

Реакція суспільства[ред.ред. код]

Міжнародний розголос[ред.ред. код]

Новина про повернення Саакашвілі до України отримала широкий розголос у зарубіжних ЗМІ: американських,[14][15][16][17][18][19][20] французьких[21][22][23][24][25], британських[26][27], італійських[28][29][30], російських[31][32], іспанських[33][34][35], канадських[36][37], іранських[38][39], румунських[40][41], грузинських[42], турецьких[43], португальських[44], бразильських[45], німецьких[46], польських[47], білоруських[48][49], вірменських[50][51], ірландських,[52] катарських[53][54], грецьких[55][56], індійських[57], болгарських[58], корейських[59], казахських[60], кіпрських[61], чеських[62], латиських[63], литовських[64].

Реакція за межами України[ред.ред. код]

Екс-посол США в Україні Стівен Пайфер у коментарі DW заявив, що ситуація навколо екс-президента Грузії в Україні виглядає, як політичний цирк на встановленій Президентом Порошенком театральній сцені.[65]

Спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер також закликав розглядати ситуацію виключно у правовому полі[66]:

«Україна — це країна, де діє верховенство права. Будь-хто, наприклад, колишній президент Саакашвілі, має право на слухання свої справи в українському суді. Я сподіваюся, що припиниться ескалація політичної драми і всі зосередяться на правових аспектах. Україна дійсно посилює свої демократичні інститути, а також бореться з корупцією і проводить економічні реформи. Україні дійсно потрібно стати сильною країною — в демократичному і економічному плані — щоб вона могла протистояти вторгненню, якого зазнає з боку Росії, і стати успішною країною в майбутньому»

Наслідки[ред.ред. код]

За фактом незаконного перетину державного кордону України ГУ НП у Львівській області зареєстровано кримінальне провадження за ст.332 «Незаконне переправлення осіб через державний кордон України»[67]. За даними МВС України в ході сутичок між прихильниками Саакашвілі та правоохоронцями на пункті пропуску Шегині постраждали 11 поліцейських та 5 прикордонників[68].

12 вересня до готелю «Леополіс» у м. Львів прибули представники ДПС України, де ознайомили Міхеїла Саакашвілі із протоколом про адміністративне правопорушення, складеним за ст. 204-1 КУпАП «Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України».[69] Такі ж протоколи було оформлено щодо 15 осіб, а поліцією Львівської області в порядку ст. 208 КПК України затримано п'ятьох активних учасників тих подій.[70]

Заарештований один з учасників прориву. Cуд прийняв рішення на взяття під варту на 60 діб.[71]

Затриманий поліцейськими прихильник Саакашвілі, який за даними поліції допомагав Саакашвілі перетнути кордон та бив і душив прикордонників[72]

По справі допитані більше 100 людей.[73]

18 вересня у Мостиському районному суді відбулося перше слухання за справою щодо незаконного перетину кордону Міхеїлом Саакашвілі. Через значну кількість клопотань по долученню нових матеріалів до справи та відволікання підсудного на спілкування із журналістами продовження розгляду справи було перенесене на 22 вересня.[74]

Подальші події[ред.ред. код]

‎Критика, гумор, тролінг[ред.ред. код]

Критику висловили більшість західних політиків та експертів, опитаних 11 вересня газетою Deutsche Welle. Резюме цієї критики: «політичний цирк, який шкодить репутації держави».[65]

Цей вираз з гумором і сарказмом було обіграно в Україні. Очікуючи візит Саакашвілі до Дніпра, мер міста Борис Філатов 11 вересня видав офіційне розпорядження, яким тимчасово скасував заборону на гастролі мандрівних цирків[75]. У фейсбуці того ж дня він оприлюднив деякі критичні спогади про «Михаила Николозовича»[76], а 13 вересня у фейсбуці прокоментував розпорядження: «Прошу всех местных зрителей не оскорблять артистов. … Будьте снисходительны к … … Пусть цирк остаётся цирком»[77].

Примітки[ред.ред. код]

 1. МВС трактує вчорашні дії на пункті пропуску «Шегині» як державний злочин
 2. ДПСУ заявляє про прорив у пункті пропуску «Шегині» та масове незаконне порушення кордону
 3. Президентом України видано указ про втрату громадянства України
 4. Список країн, що ратифікували конвенцію ООН щодо зниження кількості осіб без громадянства
 5. Закон України про громадянство
 6. Конституція України
 7. Саакашвілі заявляє, що він повернеться в Україну восени. Радіо Свобода. Процитовано 2017-09-10. 
 8. «Гройсман: прорив кордону — це злочин, за який мають відповісти», BBC, 11.09.2017
 9. а б «Сторонники Саакашвили перевели его через границу Украины», BBC, 10.09.2017
 10. Гройсман: Прорыв Саакашвили в Украину - это не просто преступление. www.segodnya.ua (ru). Процитовано 2017-09-11. 
 11. Аваков запропонував Саакашвілі два варіанти. Українська правда. Процитовано 2017-09-11. 
 12. Порошенко прокоментував перетин Саакашвілі кордону України. Процитовано 2017-09-11. 
 13. «Луценко: Саакашвілі не можна ні арештувати, ні екстрадувати», BBC, 16.09.2017
 14. Europe Saakashvili seeks return to Ukraine despite stateless status — Вашингтон пост
 15. Saakashvili seeks return to Ukraine despite stateless status — Чикаго Триб'юн]
 16. The Latest: Train to Ukraine held with Saakashvili aboard — Fox News Channel
 17. Saakashvili Enters Ukraine as Supporters Break Through Border — Bloomberg
 18. Once a president, then a governor, now an illegal border crosser — what happened to Mikheil Saakashvili? — Лос-Анджелес Таймс
 19. Ex-Leader, Now a Man Without a Country, Surfaces in Ukraine — Нью-Йорк Таймс
 20. Ukraine president criticizes Saakashvili for crossing border
 21. L'ex-président géorgien Saakachvili empêché de rentrer en Ukraine — Ліберасьйон
 22. L'ex-président géorgien Saakachvili a pénétré de force en Ukraine — Ле-Монд
 23. L'Ukraine refuse l'entrée à l'ex-président géorgien Saakachvili
 24. L'ex-président géorgien Saakachvili et ses partisans forcent la frontière ukrainienne
 25. La police ukrainienne arrête une Femen qui manifestait contre le retour de Saakashvili en Ukraine
 26. Former governor Mikheil Saakashvili 'forces entry' to Ukraine
 27. Ex-Georgian leader Saakashvili barges across Ukraine border —Рейтер
 28. Ucraina, il ritorno di Saakashvili, leader della Rivolta delle Rose rimasto senza patria — La Repubblica,
 29. Ucraina, il ritorno di Saakashvili, leader della Rivolta delle Rose rimasto senza patria, manfredonianews.it
 30. Ucraina, impedito ingresso ad ex presidente georgiano Saakashvili
 31. Михаил Саакашвили сегодня отправится в Киев — Ехо Москви
 32. Эксперты: "Возвращение Саакашвили доказало, что Порошенко «голый». Президент Украины пляшет на граблях вслед за своими предшественникам — Московський комсомолець
 33. Policía bloquea la entrada a Ucrania del autobús en el que viaja Saakashvili
 34. Expresidente de Georgia cruza frontera de Ucrania a pie con ayuda de seguidores — Ель Паїс
 35. Ucrania impide la entrada de Saakashvili en tren desde Polonia — Ель конфіденціаль[en]
 36. Нешнл пост[en]
 37. Saakashvili to face court hearing over border crossing — Таймз колоніст[en]
 38. Саакашвілі прибув до україни у силовий спосіб — https://mejalehhafteh.com
 39. Ex-Georgian leader forces way into Ukraine to reclaim citizenship — Пресс ТВ[en]
 40. Saakașvili, cu forța în Ucraina — Котідіанул[ro]
 41. Тімпул (газета)[ro]
 42. სააკაშვილი: 10 სექტემბერს უკრაინის გამშვებ პუნქტზე შევხვდებით — Ipress.ge
 43. Mihail Saakaşvili Ukrayna'ya Girmeyi Başardı — www.sondakika.com
 44. Ex-presidente georgiano Saakashvili impedido de entrar na Ucrânia — Diário de Notícias
 45. Ucrânia rejeita entrada de ex-presidente georgiano Saakashvili — Естадо де Мінас[en]
 46. Und dann gelingt es doch: Saakaschwili, der Ausgebürgerte, der nicht einreisen durfte, läuft über die Grenze in die Ukraine, im Schlepptau seiner Unterstützer — Frankfurter Allgemeine Zeitung
 47. Manewry Kijowa i Saakaszwilego na polsko-ukraińskiej granicy
 48. Прыхільнікі былога кіраўніка Адэскай вобласці пранеслі яго на тэрыторыю Украіны на руках
 49. Саакашвілі трапіў ва Ўкраіну, прыхільнікі прарвалі мяжу
 50. Սաակաշվիլին մտադիր է Ուկրաինա վերադառնալ սեպտեմբերի 10-ին
 51. Ուկրաինան և Վրաստանը պայմանավորվել են իմ հարցով. Սաակաշվիլի
 52. 'Stateless' ex-Georgia president Saakashvili barges across Ukraine border
 53. Stateless Saakashvili forces his way into Ukraine. The ex-Georgian president, who was stripped of his Ukrainian citizenship in July, now risks extradition to Georgia
 54. Saakashvili vows to unite Ukraine opposition against — Часи Затоки[en]
 55. Η Γεωργία επέδωσε στις ουκρανικές αρχές αίτημα έκδοσης του πρώην προέδρου Mikheil Saakashvili
 56. Ο Σαακασβίλι έσπασε το «μπλόκο» και μπήκε στην Ουκρανία
 57. Saakashvili Supporters Force Entry Into Ukraine
 58. Ukraine is Investigating Mikheil Saakashvili for Illegal Entry Into the Country
 59. 전 조지아 대통령, 지지자들과 함께 우크라이나 국경을 넘어
 60. Саакашвили: Украина полициясы паспортымды ұрлады
 61. Ex-Georgian leader Saakashvili barges across Ukraine border — Cyprus Mail[en]
 62. Saakašvili usiluje o vrácení občanství a návrat na Ukrajinu — Блискавка (газета)[en]
 63. Bezvalstsnieku Saakašvili Ukrainā ieved atbalstītāju pūlis
 64. M. Saakašvilis į Ukrainą grįžo su trenksmu: išlaužta pasienio tvora ir sužeisti pareigūnai
 65. а б Реакція Заходу на «прорив» Саакашвілі: Не втягуйте нас у цей «цирк» // Політичні новини з Європи аналітика, прогнози, коментарі / Deutsche Welle, 11.09.2017
 66. Саакашвілі перевів на власний лад слова спецпредставника США Волкера про нього. ТСН.ua (uk). Процитовано 2017-09-15. 
 67. Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом прориву кордону Саакашвілі. Українська правда. Процитовано 2017-09-11. 
 68. У МВС розповіли про наслідки прориву Саакашвілі через кордон (відео). УНІАН. Процитовано 2017-09-11. 
 69. Саакашвілі та прикордонники оформлюють перетин кордону. BBC Україна (en-GB). 2017-09-12. Процитовано 2017-09-12. 
 70. Сайт національної поліції ЗА ФАКТАМИ ПОДІЙ НА ПУНКТІ ПРОПУСКУ «ШЕГИНІ» ЗАТРИМАНО П'ЯТЬ ОСІБ
 71. [1]
 72. Справа Саакашвілі затриманий бойовик-тітушка
 73. [2]
 74. Червоненко, Віталій (2017-09-19). Перший судовий успіх Саакашвілі - як все сталося. BBC Україна (en-GB). Процитовано 2017-09-19. 
 75. У зв'язку з візитом Саакашвілі до Дніпра Борис Філатов скасував заборону на гастролі мандрівних цирків та закликав уникати провокацій // Дніпровська міська рада, 14.09.2017 16:14
 76. Я не должен был это писать // Borys Filatov, 11 вересня 2017 о 22:06
 77. Официально // Borys Filatov, 13 вересня 2017 о 15 годині

Посилання[ред.ред. код]