Перехрест Ольга Олександрівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ольга Перехрест
Псевдо Оллі
Народилася 10 серпня 1992(1992-08-10) (28 років)
Київ
Громадянство Україна Україна
Національність українка
Діяльність поетка, журналіст
Мова творів українська, російська
Напрямок поезія, журналістика
Жанр вірш, есей
Премії Міжнародна «Слов'янська поетична премія», Конкурс відеопоезії CYCLOP

Ольга Олександрівна Перехрест  — українська поетка, героїня однієї з перших історій незалежного творчого краудфандингу в Україні та журналістка, відома завдяки співпраці з ресурсами Zaxid.net, Insider, Збруч, Українська правда, The Kiev Times та іншими.

Біографічна довідка[ред. | ред. код]

Народилась та зростала в Києві, хоча рід походить з Черкащини. Виховувалась у російськомовній родині, зацікавленість українською культурою, мовою та громадським життям виявила самостійно в старшому віці[1]. Закінчила Ліцей міжнародних відносин № 51 і в 2009 поступила на філософський факультет КНУ. Отримавши диплом бакалавра-релігієзнавця, залишила Київ заради здобуття журналістської освіти у львівському Українському католицькому університеті. Нині проживає у Львові, працює в агенції Zaxid.net.

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

Киянка Ольга Перехрест не стояла осторонь соціальних процесів, що відбувалися в Україні. Самостійно та в співпраці з ВМГО Фундація регіональних ініціатив брала участь у протестах Проти деградації освіти, у виступах на захист свободи преси та інтернету, у протестах відомих як мовний майдан, інших акціях.

Крім відстоювання громадянської позиції в 2012—2013, долучалась до творчих проектів, робила перші кроки в літературі, співпрацювала з пабліком жіночої лірики «ArtKodlo ТБ», брала участь у творчих активностях інтернет-спільноти КийНет.

21 листопада 2013 разом з колегами-студентами Католицького університету вийшла до пам'ятника Шевченку в центрі Львова[2]. Залишалась активною волонтеркою Євромайдану (й у Києві, й у Львові) до його завершення, брала участь у зборі коштів для лідера ФРІ Максима Кицюка побитого невідомими[3].

Журналістика[ред. | ред. код]

Завдяки громадській активності та співпраці з ФРІ Ольга Олександрівна отримала деякий досвід у написанні репортажів, есеїв, підготовці та проведенні презентацій. Навесні 2013, разом з виходом першої збірки, вона випробувала себе на конкурсі «Світ, що ЗМІнюється…» організованому УКУ[4].

За роки навчання в Католицькому університеті Ольга Перехрест проявила неабиякий хист у історичній аналітиці, мистецьких репортажах та оглядах. Перелік створених за цей час публікацій доступний на особистій сторінці в Школі журналістики УКУ. Її активність і компетентність були належно оцінені, Ольга неодноразово долучалась до презентацій діяльності вишу на різних форумах і в ЗМІ. Наприкінці 2014, перемігши в конкурсі наукових проектів, Ольга відправилась на стажування в Чикаго. Там вона працювала над магістерською дисертацією «Українська діаспора США в контексті культурної революції 1960-х»[5], яку успішно захистила в 2015.

В серпні 2014 року брала участь у міжнародному семінарі для журналістів Stereoscope Ukraine (n-ost, Німеччина). Проходила стажування на телеканалі «1+1» (лютий 2015) та у всеукраїнському тижневику «Фокус» (липень 2014).

2015 року все ще в рамках навчання в УКУ взяла участь у проекті «Українські фронтири»[6].

Творчість[ред. | ред. код]

За власними спогадами (з інтерв'ю в inspired), перший вірш Ольга написала в 6 років. З того часу не переставала віршувати, також писала есеї, один з яких увійшов у збірку?. Через три неповні роки (зима 2015) після виходу першої збірки поезій «Акценти» чітких планів щодо наступних публікацій не оголошувала.

Видання книги «Акценти»[ред. | ред. код]

Перша друкована книга Ольги Перехрест — збірка «Акценти» вийшла друком у видавництві «Крок» тиражем 300 примірників. Ця невелика книжка всього з 26 віршів і есею, тим не менш, стала помітним явищем завдяки способу, в який була профінансована її поява. Згідно зі спостереженням Inspired, історія появи «Акцентів» є чи не першим прикладом незалежного творчого краудфандингу в Україні[7].

Окремі вірші опубліковані 2013—2015 рр.[ред. | ред. код]

 • В лютому 2014 Форум видавців у рамках проекту «Поезія революції» передрукував на своїй сторінці мережі facebook вірш Ольги Перехрест «Здраствуй, мамо, я — екстреміст»[8].
 • В квітні 2015 Видавництво Старого Лева розмістило вірш «А якщо насправді все виглядає так…» у своїй постійній рубриці «Вірш дня»[9].

Поезія та образотворче мистецтво[ред. | ред. код]

В кінці 2013 року у Львові пройшла виставка «Географія», яку склали ілюстрації Лєри Радкевич до віршів Оллі Перехрест. Відкрита поетичними читаннями 5 листопада виставка тривала до 24 листопада в львівському Арт-центрі «Щось Цікаве» на Площі Ринок, 13[10].

Того ж року Ольга взяла участь у проекті Вікторії Черняхівської «Тканина віршів» на Книжковому арсеналі[11].

Відеопоезія[ред. | ред. код]

Ліричний вірш «Поговори зі мною» ліг в основу першої з серії відеопоезій створених акторками рівненського театру-студії ГаРмИдЕр. Експерименти з відеопоезії на вірші Оллі продовжуються. Ще два вірші Оллі пов'язані з темою АТО — «33 москалики» та «Його плече» були покладені на музику Іваном Сюсько, Катериною Басюк, Сергієм Бакаєм[12].

Сама Ольга Перехрест брала участь у відеопривітанні Костя Москальця з 50-річчям, прочитавши декілька рядків з його Поеми Ріки, у проекті «22 поети», читаннях до 22-го Дня Соборності в незалежній Україні, та у проекті «Люди читають» творчого об'єднання Magnum Opus, а саме в ролику присвяченому Олегові Лишезі, одному з тих, хто відкривав її поетичний дар і наснажив на творчі звершення.

Участь у фестивалях[ред. | ред. код]

Першим значним успіхом Ольги в поетичних змаганнях можна вважати перше місце на VI-му Західноукраїнському поетичному батлі (розділене з львів'янкою Ольгою Вовк)[13]. Змагання поетів відбулось у рамках міжнародного фестивалю «Франко. Місія», арбітром виступив відомий поет Олег Лишега.

Ольга Перехрест — фіналістка двох поспіль проектів Молода Республіка Поетів (2013 і 2014), фіналістка ІІІ-го поетичного конкурсу «Dictum» від видавництва «Крок» (2015)[14]. У травні 2013 виступила кураторкою поетичних читань на фестивалі-виставці корейської культури "Корейська хвиля"[15]. Також згадується про її участь у фестивалях Artgnosis, FortMissia, Мистецькому фестивалі «Ї», Книжковому арсеналі.

Фіналістка конкурсу художніх репортажів «Самовидець-2014»[16].

В вересні 2014 року на XХI Форумі видавців у Львові Оллі виступала не лише як лауреатка Молодої Республіки Поетів, а й взяла участь у читаннях «Література формату Twitter». Цікаво, що музичний супровід заходу забезпечував її фоловер Назарій Заноз. Наступного року, на ХХІІ-му Форумі видавців у Львові, 10 вересня 2015 Ольга Перехрест разом із Отаром Довженком презентувала навчальний проект Школи журналістики УКУ «Українські фронтири», присвячений міжнародній та репортажній журналістиці, прикордонному репортажеві, а 12 вересня взяла участь у читаннях проекту «Покоління 2010: бачити/чути»[17].

Її вірш «Поговори зі мною» супроводжений відеорядом театр-студії «ГаРмИдЕр» отримав перше місце V-го конкурсу відеопоезії CYCLOP. А студентка Дарія Гуляницька з декламацією цього ж вірша Ольги Перехрест була відзначена на І-му міському фестивалі-конкурсі патріотичної пісні та поезії «Україна – це ми!» в Луцьку[18].

3 грудня 2015 року була названа серед переможців Міжнародної «Слов'янської поетичної премії»[19].

Восени 2016 з'явились анонси виступів Ольги на поетичному вечері SOUND of Poetry (Ужгород, 22 жовтня[20]), фестивалях CodaFest (Вінниця, листопад 2016[21]), Urbem (Львів, навесні 2017)[22].

2 травня 2017 Оллі Перехрест посіла третє місце в номінації «Поезія» Літературного конкурсу видавництва «Смолоскип»[23]. Цей конкурс для молодих авторів (поетів до 30 років та прозаїків до 35) веде історію з 1993 року і відрив за майже чверть століття безліч талантів. Характерно, що перша премія того року не була присуджена жодному авторові.

Нагороди та премії[ред. | ред. код]

Джерела та посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Середа, Софія (3 серпня 2012). Більшість українців не знають власної культури. Через Радянський Союз?. Радіо Свобода. Процитовано 2016-11-10. 
 2. Радіо Свобода. Студентський Майдан: два роки по тому. Як змінилися студенти?. Процитовано 2016-11-10. Примітка: Ольга Перехрест, одна з героїнь сюжету про перші дні Євромайдану, оповідає про розвиток студентського протестного руху у Львові
 3. Благодійність на Євромайдані: свій за свого стаття на Радіо Свобода
 4. Повідомлення про переможців конкурсу «Світ, що ЗМІнюється…»
 5. Згадка про стажування Архівовано 5 грудень 2015 у Wayback Machine. на сторінці Школи журналістики УКУ
 6. Проект «Українські фронтири» Архівовано 5 грудень 2015 у Wayback Machine., репортаж О.Перехрест і колег присвячений ділянці кордону Солотвино-Сіґету-Мармацей
 7. Як видати книжку за кошти Twitter-спільноти: Ольга Перехрест
 8. Пост із віршем Оллі на сторінці facebook.com/lviv.bookforum
 9. Вірш дня. Ольга Перехрест. 07.04.2015
 10. Афіша Виставки «Географія» Лєри Радкевич і Ольги Перехрест (5.11-24.11.13)
 11. Повідомлення про захід на порталі ЛітАкцент
 12. В Мережі з'явилася щемлива пісня про любов та плечі мужніх українських захисників. ТСН.ua. Процитовано 2016-11-10. 
 13. Згадка про переможниць батлу в новині Західної інформаційної корпорації, zik.ua
 14. Завершився перший етап поетичного конкурсу «Dictum» від видавництва «Крок» — Повідомлення на сайті видавництва «Крок»
 15. I ФЕСТИВАЛЬ-ВЫСТАВКА КОРЕЙСКОЙ КУЛЬТУРЫ КОРЕЙСКАЯ ВОЛНА 2013. Процитовано 2016-11-10. 
 16. ЛітАкцент: «Самовидець-2014»: переможці
 17. Про участь Ольги[недоступне посилання з липня 2019] у цих подіях на сайті Форуму
 18. Повідомлення про конкурс на ресурсі Волиньінфо
 19. Стали відомі імена лауреатів Міжнародної слов'янської поетичної премії — Повідомлення Харківської обласної організації НСПУ
 20. SOUND OF POETRY/Події/«VAROSH» - у ритмі твого міста. varosh.com.ua. Процитовано 2016-11-10. 
 21. На фестиваль «Coda Fest» запрошує творче об’єднання ArtGnosis. 2016-09-28. Процитовано 2016-11-10. 
 22. Сторінка фестивалю в мережі vk.com. vk.com. 18.10.2016. Процитовано 2016-11-10. 
 23. Переможці літературного конкурсу «Смолоскипа». Переможці літературного конкурсу «Смолоскипа» (uk). Процитовано 2017-05-05.