Київська єпархія ПЦУ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київська єпархія
Михайлівський Золотоверхий монастир
Михайлівський Золотоверхий монастир
Основні дані
Церква Православна церква України
Заснована 2009
Юрисдикція Київська область, м. Київ
Єпархіальний центр Київ
Кафедральний собор Михайлівський собор
Титул правлячого
архієрея
Митрополит Київський і всієї України
Правлячий архієрей
Правлячий архієрей Епіфаній

Київська єпархія[1] — єпархія ПЦУ.

Рішенням Священного Синоду від 21 жовтня 2009 року Київську єпархію було розділено на дві єпархії з утворенням Переяслав-Хмельницької єпархії, до якої відійшли лівобережні частини Київської області: Переяслав-Хмельницького, Яготинського, Бориспільського, Броварського, Баришівського, Згурівського районів. У 2017 році Переяслав-Хмельницька єпархія перейменована на Переяславську. Після Об'єднавчого собору правлячий архієрей Переяславської єпархії став предстоятелем новоутвореної ПЦУ, єпархію перейменовано на Київську, з долученням до неї кафедрального Михайлівського собору та збереженням всіх інших київських храмів за патріархом Філаретом.

Історія[ред. | ред. код]

Перша письмова згадка про Переяслав датується 907 роком. Тоді він був третім містом Київської Русі після Києва і Чернігова, а Переяславська православна єпархія вважається навіть старішою за Київську. Довгий час, за твердженням цілого ряду дослідників в тому числі історика Церкви на Полтавщині П. Грановського, та за свідченням Никонівського літопису, «був раніше Переяслав митрополією, і багато з митрополитів Київських і всієї Руси проживали там і єпископів висвячували там». Тобто, на початку впровадження християнства, до будівництва Софіївського собору в Києві, у місті містилась резиденція руських митрополитів й Переяслав виконував функції духовної столиці давньоруської держави.

Свято-Воскресенський собор у Переяславі-Хмельницькому
Покровська церква у Броварах

Величними сторінками Переяславської єпархії можна вважати час гетьманування Івана Степановича Мазепи, який виступає великим фундатором та благодійником православних святинь краю. Як стверджує відомий дослідник цього періоду О. Оглоблін у своїй праці «Гетьман Іван Мазепа та його доба» великою мірою завдяки заходам Мазепи було відновлено стародавню Переяславську єпископію. Автор припускає, що гетьман волів мати у Переяславі самостійну єпархію (як і в Чернігові), і в зв'язку з тим збудував там величний кафедральний собор Вознесіння.

У кінці 1941 року, в період німецької окупації, з ініціативи віруючих частина церков була відкрита. У липні 1942 року єпископ Переяславський Української Автокефальної Православної Церкви Мстислав (Скрипник) у Полтаві висвятив 20 ставлеників, які навчалися на курсах для підготовки священнослужителів у місті Полтаві (2 жовтня 1990 року УАПЦ була офіційно зареєстрована в Україні, а 18 листопада в соборі Святої Софії Київської відбулася інтронізація першого Патріарха Київського і всієї України. Ним став уродженець міста Полтави архієпископ Мстислав (Скрипник). Через два роки, 25-26 червня 1992 року, на Всеукраїнському Православному Соборі відбулося об'єднання УАПЦ та частини УПЦ Московського Патріархату в Єдину Помісну Православну Церкву — Українську Православну Церкву Київського Патріархату. На Соборі також було підтверджено обрання митрополита Мстислава патріархом Київським і всієї Руси-України).

У 1968—1969 роках єпископом Переяслав-Хмельницьким вікарієм митрополита Київського і Галицького Філарета (Денисенка) був Володимир (Сабодан), який в подальшому понад двадцять років (1992—2014) був предстоятелем Української Православної Церкви.

У 2000—2010 років єпископом Переяслав-Хмельницьким (з жовтня 2009 року — Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським) вікарієм Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України, намісником Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря та ректором Київської православної богословської академії був митрополит Димитрій (Рудюк), який рішенням Священного Синоду УПЦ КП від 27 липня 2010 року призначений керуючим Львівсько-Сокальською єпархією.

З 27 липня 2010 року, керуючим Переяслав-Хмельницькою єпархією та ректором Київської православної богословської академії, згідно з рішенням Священного Синоду, є намісник Видубицького Свято-Михайлівського монастиря Митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній (Думенко) постійний член Священного Синоду УПЦ КП.

З 13 грудня 2017 року рішенням Священного Синоду УПЦ КП від 13 грудня 2017 року (Журнал засідання № 38) у зв'язку зі зміною назви міста Переяслав-Хмельницький та поверненням йому історичного найменування «Переяслав» — Патріарший намісник має титул «митрополит Переяславський і Білоцерківський», а назву очолюваної ним єпархії змінено на «Переяславська»[2].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]