Переяславський колегіум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Будівля колегіуму у 2010 році

Переяславський колегіум — освітній заклад, що існував у місті Переяславі у 18-му — на початку 19-го століття.

Історія[ред. | ред. код]

«Вознесенський собор в Переяславі» (Т. Г. Шевченко, 1845)

Освіта в Україні в добу бароко була тісно пов'язана з церквою і монастирським побутуванням. Все це притаманно і заснуванню та побутуванню Переяславського колегіуму.

Він був заснований 1738 року в Переяславі на території Вознесенського монастиря. Під навчальний заклад віддали дерев'яний корпус. Переяславський колегіум копіював Києво-Могилянську колегію. Мета чотирьох колегіумів у Києві, Харкові, Чернігові та Переяславі — підняти освіченість православного священства та діяльно протистояти покатоличенню та полонізації, що набуло загрозливих розмірів на територіях, підпорядкованих Речі Посполитій.

Переяславський колегіум мав також бурсу, де мешкали спудеї з інших містечок. Навчання тривало шість років. В колегіумі викладали латину, руську, грецьку та польську мови, математику, риторику, поетику, геометрію, історію, діалектику та церковний спів.

1748 року пожежа знищила всі дерев'яні споруди Вознесенського монастиря. В період 17531757 років споруди Переяславського колегіуму було відбудовано наново в цеглі. Про це подбав Переяславський єпископ Йоанн (Козлович). Один рік 1753 викладачем в колегіумі працював Григорій Сковорода.

На тлі згортання світської освіти в Україні імператриця Катерина ІІ ліквідувала Чернігівський, Харківський та Переяславський колегіуми. Останній 1788 року перетворений на Переяславську духовну семінарію.

1862 року семінарія з Переяслава переведена до губернського міста Полтава.

Приміщення колишнього Переяславського колегіуму збереглося та дійшло до кінця 20 ст. Імовірно, первісне розпланування не збереглося. Споруда одноповерхова, цегляна, дах із заломом. Споруда реставрована, потинькована і розфарбована у два кольори — жовтий — тло, білі — декор і деталі. Споруда має такі кімнати — чотири класи, вітальня, бібліотека, келія (назви сучасні).

Приміщення колишнього Переяславського колегіуму використовується як музей Григорія Сковороди.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Дем'янчук В. М. З історії заснування Переяславського колегіуму. В кн.: Сковорода Григорій. — К., 1992.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]