Переяслав-Хмельницька єпархія УПЦ КП

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Переяслав-Хмельницька єпархія
Свято-Воскресенський собор
Свято-Воскресенський собор
Основні дані
Церква Українська православна церква — Київський патріархат
Заснована 2009
Юрисдикція Переяслав-Хмельницький, Яготинський, Бориспільський, Броварський, Баришівський, Згурівський райони.
Єпархіальний центр Переяслав-Хмельницький
Кафедральний собор Свято-Воскресенський собор
Титул правлячого
архієрея
Митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський
Правлячий архієрей
Правлячий архієрей Епіфаній

Переяслав-Хмельницька єпархія — єпархія УПЦ КП, утворена рішенням Священного Синоду від 21 жовтня 2009 року. Київську єпархію було розділено на дві єпархії з утворенням Переяслав-Хмельницької єпархії, до якої відійшли лівобережні частини Київської області: Переяслав-Хмельницького, Яготинського, Бориспільського, Броварського, Баришівського, Згурівського районів.

Історія[ред.ред. код]

Перша письмова згадка про Переяслав-Хмельницький (Переяслав) датується 907 роком. Тоді він був третім містом Київської Русі після Києва і Чернігова, а Переяславська православна єпархія вважається навіть старішою за Київську. Довгий час, за твердженням цілого ряду дослідників в т.ч. історика Церкви на Полтавщині П. Грановського, та за свідченням Никонівського літопису, "був раніше Переяслав митрополією, і багато з митрополитів Київських і всієї Руси проживали там і єпископів висвячували там". Тобто, на початку впровадження християнства, до будівництва Софіївського собору в Києві, у місті містилась резиденція руських митрополитів й Переяслав виконував функції духовної столиці давньоруської держави.

Покровська церква у м. Бровари
Храмове свято у Всесвятительській церкві с. Проліски

Величними сторінками Переяславської єпархії можна вважати час гетьманування Івана Степановича Мазепи, який виступає великим фундатором та благодійником православних святинь краю. Як стверджує відомий дослідник цього періоду О. Оглоблін у своїй праці «Гетьман Іван Мазепа та його доба» великою мірою завдяки заходам Мазепи було відновлено стародавню Переяславську єпископію. Автор припускає, що гетьман волів мати у Переяславі самостійну єпархію (як і в Чернігові), і в зв'язку з тим збудував там величний кафедральний собор Вознесіння.

У кінці 1941 р., в період німецької окупації, з ініціативи віруючих частина церков була відкрита. У липні 1942 р. єпископ Переяславський Української Автокефальної Православної Церкви Мстислав (Скрипник) у Полтаві висвятив 20 ставлеників, які навчалися на курсах для підготовки священнослужителів у м. Полтаві (2 жовтня 1990 р. УАПЦ була офіційно зареєстрована в Україні, а 18 листопада в соборі святої Софії Київської відбулася інтронізація першого Патріарха. Ним став уродженець м. Полтави архієпископ Мстислав (Скрипник). Через два роки, 25-26 червня 1992 р., на Всеукраїнському Православному Соборі відбулося об'єднання УАПЦ та частини УПЦ Московського Патріархату в Єдину Помісну Православну Церкву – Українську Православну Церкву Київського Патріархату. На Соборі також було підтверджено обрання митрополита Мстислава патріархом Київським і всієї України).

У 1968-1969 рр. єпископом Переяслав-Хмельницьким вікарієм митрополита Київського і Галицького Філарета (Денисенка) був Володимир (Сабодан), який в подальшому понад двадцять років (1992-2014) був предстоятелем Української Православної Церкви в єдності з Московським Патріархатом.

У 2000-2010 рр. єпископом Переяслав-Хмельницьким (з жовтня 2009 р. – Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським) вікарієм Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України, намісником Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря та ректором Київської православної богословської академії був митрополит Димитрій (Рудюк), який рішенням Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату від 27 липня 2010 р. призначений керуючим Львівсько-Сокальською єпархією.

З 27 липня 2010 р., керуючим Переяслав-Хмельницькою єпархією та ректором Київської православної богословської академії, згідно з рішенням Священного Синоду, є намісник Видубицького Свято-Михайлівського монастиря Митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній (Думенко) постійний член Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату.

Джерела[ред.ред. код]

http://www.cerkva.info/uk/news/visti/719-persha-sluzhba.html
http://old.cerkva.info/2007/12/31/richnycja.html
http://old.cerkva.info/2009/12/08/perejaslav.html
http://www.nikolashram.org.ua
http://perejaslav.km.ua