Переісточення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Переісточення (також переосутнення, транссубстанціація, преосуществління) — богословський термін, що використовується для уточнення сенсу перетворення хліба і вина в Тіло і Кров Спасителя Христа в таїнстві Євхаристії. Сенс використання даного терміну не в тому, що він здатний пояснити спосіб переміни Святих Дарів (що неможливо зробити), а лише в тому, що він акцентує на сутнісній зміні, таким чином, ще більше стверджуючи об'єктивну реальність цієї таємничої переміни.

У православ'ї[ред. | ред. код]

Термін «переісточення» затверджено Православною церквою, що безумовно визнає перетворення, на численних Соборах: в 1638 році, в 1642 році, в 1672 році в Константинополі, в 1672 році в Єрусалимі і особливо в 1691 році, — де всі, що заперечують пресуществленіє були піддані строгій анафемі і прокльонам. Зокрема, останній Собор піддає противників терміну «переісточення» найсуворішим канонічним заборонам; рішення Собору були прийняті Російською православною церквою і включені в Догматичне послання Патріарха Московського і всієї Русі Адріана. З цього часу термін «переісточення» стає звичайним терміном у православній євхаристології: він вживається в офіційних посланнях ієрархів, синодально схвалених сповіданнях віри і догматичних посібниках та ін.

Церква бачить у переісточенні диво всемогутності Божого, що перевершує диво створення Богом світу з нічого, що перевершує диво перетворення води в кров (Мойсеєм) або води в вино (Христом у Кані) (Іоанна 2:1 — 12), що перевершує навіть диво Боговтілення.

Так Констатинопольський патріарх Геннадій Схоларій говорив у своїх проповідях «Про таємниче тіло Господа нашого Ісуса Христа»:

« З числа ж чудес, скоєних і досконалих Понад, це диво, звичайно, є найбільшим: тому що це Таїнство, укладає в собі відому зміну однієї істоти до іншого, що відбувається в одну мить, перевершує всяке зміна, що відбувається за законами природи, як і крім законів природи…

Але я повинен це диво порівняти з іншим дивом, саме, з тим дивом, що Бог людське єство поєднував з Божественним Особою, не в тому сенсі, як тіло поєднується з душею, коли кожне з них зберігає своє власне найменування, тому що ні душа не називається «тілом», ні тіло - «душею», але з'єднує два єства по Особі, тобто в одній Особі, так що Бог став людиною, а людина стала Богом. Але і цього дива Таємниця Євхаристії чудеснее: тому що там (в Боговтілення) жодна з двох природ не переходить одне в інше, тут же створене, тобто хліб, переосутнюється в Тіло Творця, і істота хліба переосутнюється в Тіло Боже, стає Тілом Христовим. Отже, з цієї причини великим всіх Божих чудес є Переісточення хліба у Владичне Тіло.[1]

«

У католицизмі[ред. | ред. код]

Визначено як doctrina de fide на 4-му Латеранському Соборі в 1215 у. Розробка вчення належить Фомі Аквінському. Згідно з церковним вченням, переісточення є процес повного сутнісного (але не акцидентного) перетворення хліба і вина Святих Дарів в Тіло і Кров Христову[2].

Інші обряди християнства[ред. | ред. код]

Англіканство не приймає терміну «Переісточення», визнає присутність справжніх тіла і крові Христових у Святих Дарах, які приймаються з вірою; по відношенню до такого розуміння іноді Високої церквою використовується термін «переісточення», хоча вірніше було б говорити про більш розмитий за змістом термін «переміни».

Лютеранство вчить про консубстанцію земних хліба і вина і небесних Тіла і Крові Христових. Переісточення заперечується напрямами кальвінізму, такими як, наприклад, пресвітеріанство. Серед пізніших протестантських деномінацій переісточення визнається «Громадою християн» Рудольфа Фрілінга.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Геннадій Схоларій. «Про таємниче тіло Господа Ісуса Христа»
  2. Катехизис Католической Церкви. Компендиум. Культурный центр «Духовная библиотека". 2007. ISBN 5-94270-048-6.