Перикард

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Перика́рд чи серцева сумка (лат. pericardium) — зовнішня сполучнотканинна оболонка серця. Являє собою тонкий, але щільний мішок, в якому знаходиться серце. Перикард відгороджує серце від інших органів грудної клітки, сприяє кращому наповненню передсердь серця кров'ю, не дозволяє серцю зміщуватися і перерозтягуватися при виконанні фізичного навантаження.

Будова[ред. | ред. код]

Перикард складається з двох частин: зовнішнього фіброзного перикарда і внутрішнього серозного. Серозний перикард належить до серозних оболонок.

  • Фіброзний перикард — оболонка зі щільної сполучної тканини. Призначенням його є фіксація серця до навколишніх структур (діафрагми, стінок великих судин і внутрішньої поверхні груднини).
  • Серозний перикард — оболонка з тонкої сполучної тканини. Складається з двох вкладених один в одного листків. Зовнішній листок прилягає до фіброзного перикарда (це власне перикард), а внутрішній листок безпосередньо покриває серце і називається епікард (epicardium). Між листками в нормі є щілиноподібний простір — перикардіальна порожнина чи порожнина серцевої сумки (cavitas pericardialis), що містить певну кількість серозної рідини[1]. У нормі в порожнині перикарда міститься близько 25 мл рідини. Вона грає роль своєрідного «мастила», що полегшує тертя його листків.

Клінічне значення[ред. | ред. код]

  • Запалення перикарда називається перикардитом. У важких випадках хвороба переходить у хронічну форму, що супроводжується утворенням щільного рубця, який створює перешкоди нормальній роботі серцевого м'яза. Це ускладнення відоме як констриктивний перикардит. Для його лікування іноді мусять вдаватися до перикардіектомії — видалення перикарда[2].
  • Під час запалення у порожнині може накопичуватися рідина, тоді говорять про перикардіальні випоти. Накопичення рідини може викликати стискання серця — серцеву тампонаду, спричиняючи затримку дихання і різке падіння артеріального тиску. Випоти видаляють проведенням процедури перикардіоцентезу: для діагностики хвороби чи з метою усунення тампонади[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Серозна рідина
  2. Byrne, John G; Karavas, Alexandros N; Colson, Yolonda L; Bueno, Raphael; Richards, William G; Sugarbaker, David J; Goldhaber, Samuel Z (2002). Cardiac Decortication (Epicardiectomy) for Occult Constrictive Cardiac Physiology After Left Extrapleural Pneumonectomy. Chest 122 (6): 2256–9. PMID 12475875. doi:10.1378/chest.122.6.2256. 
  3. Davidson's, 2013, с. 639-640

Джерела[ред. | ред. код]