Перси

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Перси
Загальна кількість 81 млн чоловік
Найбільші розселення Іран Іран:    50,629,000

Афганістан Афганістан:    14,917,696
Таджикистан Таджикистан:    6,094,132
Узбекистан Узбекистан:    6-7,000,000
Пакистан Пакистан:    2,000,000
Росія Росія:    170,000
Німеччина Німеччина:    200,000
Катар Катар:    160,000
Flag of the United States.svg США:    743,000
Киргизстан Киргизстан:    47,500
Чилі Чилі:    41,028
Канада Канада:    173,760
Flag of the United Arab Emirates.svg ОАЕ:    238,250
Велика Британія Велика Британія:    275,000 + 24,330
Ізраїль Ізраїль:    135,000
Франція Франція:    62,000
Індія Індія:    60,000
Бахрейн Бахрейн:    48,000
Оман Оман:    25,000
Греція Греція:    20,000
Кувейт Кувейт:    20,000
Туреччина Туреччина:    31,394
Швеція Швеція:    50,000

Італія Італія:    5,910
Близькі етнічні групи Індоєвропейці
Мова Перська
Релігія Більшість іслам шиїтської течії, меньшість — сунітський іслам, зороастризм та християнство.

Пе́рси  (перс. فارسی‌زبان‎ [fɒːrsi-zæbɒːn], перс. ایرانی‎ [irɒːni], перс. فارس‎ [fɒːrs], стар. перс. پارس‎ [pɒːrs]) — сучасні іранці, пращури яких, арійські народи, 3,5 — 4 тисячі років тому заселили територію сучасного Близького Сходу (Khovar-e Miyane). Сучасно назва країни Іран дослівно означає «країна аріїв». На території країни поширені три основні мовні групи: іранська (перси, бахтіяри та ін.), тюркська (азербайджанці, туркмени тощо) та семітська (араби, євреї).

Перський народ користувався різними видами писемності — клинописом (за часів правління династії Ахеменідів), пехлеві (Сасаніди) та арабським алфавітом, протягом усієї епохи ісламу.

Етногенез та термінологія[ред.ред. код]

В давнину[ред.ред. код]

Етнічна назва персів вперше згадується у 836 р. до н. е. у вигляді Parsuaš — назва однієї з областей південіше озера Урмія в архівах ассирійского царя Салманасара III. З Парсуа веде війну у 743 р. до н. е. цар Тіглатпаласар. У 639 р. до н. е. Парсуа та Аншан вже згадуються як союзники Ассірії проти Елама.

Починаючи з VII ст. етнічна назва персів (ст.-перс. pārsa-), одного із союзів іраномовних племен, які поселились на Іранському нагір'ї в результаті експансії аріїв з Середньої Азії[1], тісно пов'язується з регіоном Аншана на сході від власного Елама, відомого з цього часу як Парса (Персида) — територія сучасної провінції ІрануФарс, місця зародження персидської державності та персидської мови. Схоже, уже в давню епоху давньоперсидська мова була також розповсюджена в сусідніх регіонах: Мекрані та Кермані, населення яких (гедрозіїв та германіїв) Геродот зараховує до персів.

Походження етноніма персів невід'ємне від схожих назв інших індоіранських племен: Паршу в Рігведі ведич. parśu-), парфяни, пуштуни — з індоіран. *parśṷ(a)- букв. «бокатий», тобто «міцної статури», «богатир». Похідна з цієї назви відображається в сучасній перській پهلوان‎ [pæhlævɒːn] «богатир» (< давн.-перс. *parθavāna- < давньоіран. *parśavāna-). Разом з цим давньоперс. pārsa- — етнонім та назва країни — являють собою вріддхі-форму від цього етноніма (*pārśṷa «який відноситься до богатирського племені»).

У VI ст. до н. е. в Ахеменідській імперії перси були головним етносом, завдяки чому їхня назва стала широко відомою у Середземномор'ї (через давньогрец. Πέρσες). В аршакидський період Парс (Персида) став лише одним із регіонів імперії парфян, етнонім яких став відомий в античному світі в південно-західноіранській (древньоперській формі).

У більш повній форміперський етнонім парфян проникнув і в Давню Індіюсанскр. pahlava-. Починаючи з Сасанидської епохи, цією назвою в Індії почали називати самих персів.

В сасанідську епоху[ред.ред. код]

В кінці Ахеменідської епохи доіранське населення Персиди було вже персизоване, проте середньоперська мова не поширювалась за її межі і залишалась мовою місцевих правителів фратараків. Лише з піднесенням Сасанідів (III ст.) мова парса (пехл. pārsīk) стає офіційною в обширній Іранській імперії (пехл. Ērān-šahr) та мовою державної релігії зороастризму. З часом розмовна середньоперська поширюється на північ і схід, витісняючи північно-західні іранські діалекти. Так, у Хорасані до V-VI ст. вона витіснила парфянську мову. Ця експансія послужила основою формування нової персомовної спільноти, яка охоплює не окремий регіон Сасанідської імперії, а всі основні області Ірану.

В ісламському світі[ред.ред. код]

Перси та класичний фарсі[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.