Персона (архетип)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Художня репрезентація для розуміння концепції універсальної моделі Персони. Грецька статуя тримає маску. Властивості архетипу «персона» (маска) — це наші психологічні характеристики, ролі, які ми виставляємо напоказ.

Персона в аналітичній психології Карла Густава Юнга — частина загальної структури особистості, архетип, який представляє маску або роль, яку людина приймає в соціальному житті. Персона — поняття протилежне архетипу Тіні, вказує на соціальне Я людини (як візитну картку), на її роль з огляду на суспільні очікування (вимоги до поведінки і моралі, ціннісні уявлення).[1] Це поведінка, яку людина демонструє у спілкуванні зі світом. Це та частина особи людини, яку ми показуємо світу. К.Г. Юнг вважає Персону «комплексом функцій, сформованих на основі пристосування та необхідної зручності, але не тотожним з людиною».[1] Персона виконує роль колективної маски, яка формує компроміс між спільнотою та особою.[1] Її настанова на відповідність інтересам громади зумовлює жертовність людини, ототожнення її соціальної ролі з Я, що супроводжується неврозами, невідповідностями, які фіксуються хворобливим роздвоєнням свідомості.[1] Внаслідок повної ідентифікації з Персоною особистість втрачає свою індивідуальність.[1] Домінуюча Персона може придушити індивідуальність людини, розвити в ній конформізм, прагнення злитися з тією роллю, яку нав'язує людині середовище. Чим сильніше ототожнення з персоною, тим більше слабкостей залишається в темряві несвідомого і тим сильніше проявляється мова аніми. Так само Персона захищає нас від впливу середовища, від цікавих поглядів, що прагнуть проникнути в душу людини, допомагають у спілкуванні, особливо із незнайомими людьми. Персона це наші психологічні характеристики, ролі, які ми виставляємо напоказ,[2] включає і типові для нас ролі, стиль поведінки і одяг, манеру говорити, мислити, одягатися, це характер, соціальна роль, здатність самовиражатися у суспільстві. Можна сказати, що Персона — це те, ким ви насправді не є, але те, ким ви себе та інші думаєте. Важко уявити, що в повсякденному житті можна діяти без певного типу маски/ролі/персони. Це може викликати психологічні проблеми, якщо роль, яку виконує людина, суперечить її внутрішнім якостям.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д Персона // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — Т. 2 : М — Я. — С. 206.
  2. Психологія: в схемах, таблицях, коментарях [Текст] :кредитно-модульний курс для студентів юридичних спеціальностей/Крюкова О.В., Лефтеров В.О., Рогозіна М.Ю.; Донецький національний університет, кафедра психології. — Донецьк; ДонНУ, 2009. — 198 с.

Див. також[ред. | ред. код]