Перспективні технології

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Генотерапія
Стереолітографія
Летюче авто
Автономна дослідницька платформа

Перспективні технології — інноваційні досягнення або новітні технології в різних наукових, промислових і суспільних областях, які мають потенціал значного впливу та вдосконалення існуючих процесів, продуктів або послуг. Ці технології часто демонструють прорив або трансформаційний потенціал у відповідних галузях, вирішуючи існуючі проблеми, підвищуючи ефективність або створюючи нові програми. Термін охоплює широкий спектр дисциплін, таких як науки про життя, охорона здоров’я, інженерія, матеріалознавство, обчислювальна техніка, сталий розвиток тощо. Ретельно відстежуючи та впроваджуючи перспективні технології, дослідники, професіонали та політики можуть використати свій потенціал для досягнення прогресу, покращення якості життя та сприяння економічному зростанню.[1]

Перспективні технології охоплюють широкий спектр різних технологій, таких як освітні технології, інформаційні технології, нанотехнології, біоінженерія, когнітивна наука, робототехніка, транспорт і штучний інтелект тощо.

Нові технологічні напрямки можуть бути результатом технологічної конвергенції різних областей знань, що ведуть до створення нових перспективних технологій і напрямків. Прикладами таких областей є методи адаптивного керування теорії управління та методи розпізнавання мовлення та образів тощо.

Перспективні технології дозволяють отримати технічні нововведення, які представляють собою прогресивні розробки та забезпечують переваги в конкурентні переваги та резерви для стійкого економічного зростання. Таким чином країни, що розробляють перспективні технології зосереджуються на напрямках розробки нової продукції та експорту технологій, інші — на виробництві, треті — на добуванні сировини.

Історія та впровадження[ред. | ред. код]

Польський Pteryx UAV — цивільний БПЛА для аерофотозйомки та фотокартографії зі стабілізованою головкою камери. (див. Точне землеробство)
Польський Pteryx UAV — цивільний БПЛА для аерофотозйомки та фотокартографії зі стабілізованою головкою камери. (див. Точне землеробство)

Перспективні технології та інноваційні методи з'являлися та розроблялися у всі часи. Деякі з цих технологій є результатом теоретичних досліджень, інші — практичних розробок і спостережень. При цьому поява нових, перспективних технологій звичайно призводить до заміни технологій, що базувалися на попередніх досягненнях, робить такі технології зайвими. Прикладами таких технологій у різні часи були заміна кінних екіпажів на автомобільному транспорті машинною тягою, заміна пристроїв запису на магнітний дріт пристроями запису на магнітну плівку, потім на магнітні диски, розгортання технологій DVD тощо.

Критерії перспективних технологій[ред. | ред. код]

Перспективні технології стосуються інновацій, відкриттів або досягнень, які мають потенціал для створення значного позитивного впливу на різні аспекти суспільства, включаючи, але не обмежуючись цим, економіку, навколишнє середовище, охорону здоров’я та загальну якість життя. Ці технології часто характеризуються своєю трансформаційною природою, здатністю вирішувати існуючі виклики та потенціалом відкривати нові можливості.[2][3]

Фактори перспективності[ред. | ред. код]

Потенційний вплив[ред. | ред. код]

Одним із основних критеріїв оцінки перспективних технологій є їхній потенційний вплив на суспільство, промисловість та навколишнє середовище. Це включає оцінку обсягу та величини їхніх переваг, таких як здатність покращувати рівень життя, вирішувати глобальні виклики або сприяти економічному зростанню.

Здійсненність[ред. | ред. код]

Здійсненність стосується технічної та практичної життєздатності технології. Він враховує такі фактори, як поточний стан досліджень, наявність ресурсів та наявна інфраструктура. Перспективна технологія повинна мати розумний рівень здійсненності, щоб забезпечити її остаточне впровадження та інтеграцію в суспільство.

Масштабованість[ред. | ред. код]

Масштабованість — це здатність технології рости й розширюватися, щоб відповідати зростаючим вимогам або адаптуватися до нових умов. Багатообіцяюча технологія має продемонструвати потенціал масштабованості, що дозволить її розгортати у більшому масштабі та охопити ширшу аудиторію. Це гарантує, що переваги технології можуть бути розподілені між різними громадами, галузями та регіонами.

Час виходу на ринок[ред. | ред. код]

Час виходу на ринок означає період, необхідний для переходу технології від стадії досліджень і розробок до комерціалізації та широкого впровадження. Для перспективних технологій бажано скоротити час виходу на ринок, оскільки це дозволяє швидше реалізувати переваги. Фактори, які можуть вплинути на час виходу на ринок, включають нормативні перешкоди, інвестиційні вимоги та наявність конкуруючих технологій.

Постійна переоцінка[ред. | ред. код]

Ландшафт перспективних технологій постійно змінюється, оскільки робляться нові відкриття та продовжують розвиватися існуючі технології. Тому вкрай важливо постійно контролювати та переоцінювати потенціал цих технологій у світлі нової інформації та розробок. Це гарантує ефективний розподіл ресурсів і пріоритетність найефективніших технологій.

Крім того, безперервний моніторинг і повторна оцінка можуть допомогти виявити будь-які нові виклики або ризики, пов’язані з технологією, дозволяючи вжити проактивних заходів для їх вирішення. Це особливо важливо, враховуючи потенційні етичні та суспільні наслідки певних перспективних технологій. Залишаючись поінформованим і чуйним, суспільство може максимізувати переваги цих технологій, мінімізуючи будь-які потенційні негативні наслідки.

Приклади новітніх перспективних технологій[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Книги[ред. | ред. код]

Журнали[ред. | ред. код]

Наукові відкриття, дослідження та огляди літератури, що описують перспективні технології, зазвичай, публікуються в наукових журналах, статті яких потім цитуються в книгах та інших виданнях.

Загальні[ред. | ред. код]

Природничі науки[ред. | ред. код]

Медицина, біологія та біотехнології[ред. | ред. код]

Інженерія та виробництво[ред. | ред. код]

Інформаційні технології[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. ChatGPT v4.0. What is Promising technologies? A comprehensive definition for Wikipedia.
  2. Alkemade, Floortje; Suurs, Roald A. A. (1 березня 2012). Patterns of expectations for emerging sustainable technologies. Technological Forecasting and Social Change (англ.). Т. 79, № 3. с. 448—456. doi:10.1016/j.techfore.2011.08.014. ISSN 0040-1625. Процитовано 17 квітня 2023.
  3. Jee, Jeonghun; Shin, Hyunjin; Kim, Chulhyun; Lee, Sungjoo (3 серпня 2022). Six different approaches to defining and identifying promising technology through patent analysis. Technology Analysis & Strategic Management. Т. 34, № 8. с. 961—973. doi:10.1080/09537325.2021.1934437. ISSN 0953-7325. Процитовано 17 квітня 2023.
  4. Scott, Andrew J.; Ellison, Martin; Sinclair, David A. (2021-07). The economic value of targeting aging. Nature Aging (англ.). Т. 1, № 7. с. 616—623. doi:10.1038/s43587-021-00080-0. ISSN 2662-8465. Процитовано 16 квітня 2023.