Перспективні технології

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Автономна дослідницька платформа

Перспективні технології — технології, які, як очікується, мають змінити рівень технологічного та соціального розвитку людства. Перспективні технології базуються на досягненнях останніх років та окремих досягненнях минулого століття, які дотепер залишалися спірними та не отримали розвитку свого потенціалу, такі як 3D-друк, передімплантаційна генетична діагностика і генотерапія, які датуються 1981, 1989 і 1990 роках відповідно.

Перспективні технології охоплюють широкий спектр різних технологій, таких як освітні технології, інформаційні технології, нанотехнології, біотехнології, когнітивна наука, психотехнології, робототехніка, транспорт і штучний інтелект тощо.

Нові технологічні напрямки можуть бути результатом технологічної конвергенції різних областей знань, що ведуть до створення нових перспективних технологій і напрямків. Прикладами таких областей є методи адаптивного керування теорії управління та методи розпізнавання мовлення та образів тощо.

Перспективні технології дозволяють отримати технічні нововведення, які представляють собою прогресивні розробки та забезпечують переваги в конкурентні переваги та резерви для стійкого економічного зростання. Таким чином країни, що розробляють перспективні технології зосереджуються на напрямках розробки нової продукції та експорту технологій, інші — на виробництві, треті — на добуванні сировини.

Історія та впровадження[ред. | ред. код]

Перспективні технології та інноваційні методи з'являлися та розроблялися у всі часи. Деякі з цих технологій є результатом теоретичних досліджень, інші — практичних розробок і спостережень. При цьому поява нових, перспективних технологій звичайно призводить до заміни технологій, що базувалися на попередніх досягненнях, робить такі технології зайвими. Прикладами таких технологій у різні часи були заміна кінних екіпажів на автомобільному транспорті машинною тягою, заміна пристроїв запису на магнітний дріт пристроями запису на магнітну плівку, потім на магнітні диски, розгортання технологій DVD тощо.

Приклади новітніх перспективних технологій[ред. | ред. код]

  • Штучний інтелект (англ. Artificial intelligence, AI) — розділ комп'ютерної лінгвістики та інформатики, що займається формалізацією проблем та завдань, які нагадують завдання, виконувані людиною. Застосовується в системах класифікації, прийняття рішень тощо.
  • 3D-друк — одна з форм технологій адитивного виробництва, де тривимірний об'єкт створюється шляхом накладання послідовних шарів матеріалу (друку) відповідно до цифрової моделі виробу. Застосовується для виробництва деталей складної геометрії.
  • Генотерапія — сукупність генноінженерних (біотехнологічних) і медичних методів, спрямованих на внесення змін в генетичний апарат соматичних клітин людини з метою лікування захворювань. Застосовується для виправлення дефектів, викликаних мутаціями (змінами) в структурі ДНК (в тому числі — успадкованих), або для додання клітинам нових функцій.
  • Штучне м'ясо — сукупність технологій з вирощування повноцінної культивованої м'язової тканини (м'яса) в пробірці. Застосовується для вирішення проблем продовольчого забезпечення людства.
  • Нанотехнології (англ. nanotechnology) — область фундаментальної і прикладної науки, в якій вивчаються закономірності фізичних і хімічних систем протяжністю порядку декількох нанометрів або часток нанометра. Застосовується для отримання матеріалів з унікальними фізико-хімічними властивостями.
  • Робототехніка — прикладна наука, що займається розробкою автоматизованих технічних систем (роботів). Застосовується для створення роботів і робототехнічних систем, призначених для автоматизації складних технологічних процесів і операцій, у тому числі в умовах, що вимагають заміни людини при виконанні важких і небезпечних робіт.
  • Омолодження — системне омолодження біологічного віку людини.
  • Біохакінг — практика використання науки та технологій для зміни або покращення функціонування людського тіла.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Перспективні технології та прилади: зб. наук. пр. / Луц. нац. техн. ун-т. — Луцьк: ЛНТУ, 2011. — Періодичність: 1-2 рази на рік. — ISSN 2313-5352