Перстень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пе́рстень — від слов’янського «перст» — палець. Прикраси, що одягаються на палець. Як правило, п. носили на пальцях руки, рідше ноги (здебільшого в Азії). Типовий перстень — звичайне металеве кільце. Проста геометрична форма кільця, яка не має ні початку, ні кінця, символізує вічність життя.

Часом перстень прикрашений дорогоцінними каменями. Перстені носять як чоловіки, так і жінки. Зазвичай, хлопець дарує дівчині перстень на заручини. П., що надягаються подружньою парою під час ритуалу одруження символізують зв'язок, союз чи обітницю. Християнські священнослужителі носять перстень, що символізує не тільки шлюб із Христом, а й духовні обов'язки. Є й інші випадки, коли перстень виконює роль знаку належності до певного професійного кола. Так у Північній Америці, титанові каблучки одягаються на мізинець випускникам інженерних шкіл.

Український перстень[ред.ред. код]

В Україні перстені носили частіше чоловіки ніж жінки. Особливою оригінальністю відзначався один із видів гуцульського перстня, який являв собою звичайну каблучку средньої товщини з приробленими на ній трьома пірамідальними шипами. Такий перстень є пережитком бойового перстня, який на поч. 20 ст. носили ще хевсури на Кавказі і який є холодною зброєю. За козацьких часів, козацька старшина носила перстні з власною печаткою-гербом (сегнети). Жіночі перстні були виготовлені з того самого матеріалу, що і каблучки. На щитку перстня було витиснуто щось наподобі серця або вставлене кольорове скло. У гуцулів перстні були власного виробу і були оздоблені оригінальною орнаментацією, а також вставленими в мідь пацьорками або прикрашені інкрустацією з кольорової пасти наподобі поливу.

Символізм каблучок у різних культурах[ред.ред. код]

Єврейська весільна обручка
  • У Стародавньому Єгипті каблучка, як знак вічності, має схожість з викладеним у вигляді кола поворозка, кінці якого зав'язані у вузол. Часто цей символ присутній у зображеннях богів; так, наприклад, у храмі Гора в Едфу сокіл, що здіймається вгору, тримає у своїх пазурах цей символ вічності. Здатність каблучки попереджувати біду слугувала фараонові захистом. Імена єгипетських правителів на письмі оточували царською каблучкою, так званим картушем. Звичайні люди використовували вузликові амулети у вигляді обручок, — вони мали захищати їх від хвороб та інших негараздів.
  • У Китаї коло вважається основою світового порядку. Каблучка є символом вічності, а також гідності та влади. Ціла каблучка означає прихильність імператора, розімкнена — гнів на його підлеглих. У стародавньому Китаї існував звичай надсилати одну з таких каблучок тим, хто знаходився у засланні за якусь провину. Коли вона була цілою, значить, імператор збирався повернути цю людину на державну посаду, зберігаючи його репутацію і не принижуючи його чину. У разі, якщо каблучка була розімкнена, це означало, що людину назавжди усували від участі у державних справах.
  • В індуїзмі бог Шива, оточений вогняним колом, виконує свій космічний танок, що втілює життєвий цикл як окремої істоти, родини, планети, так і цілого всесвіту. Це — круговий танок природи у довічному процесі творення та руйнування. Разом з тим, світло, що випромінюється колом вогню, символізує одвічну, глибинну мудрість.
  • У скандинавській міфології з каблучками пов'язані гноми та карлики, котрі ревно стережуть їх. Каблучки здатні не тільки надавати допомогу, — вони також можуть містити у собі таємну небезпечну силу. Так, у «Перстні Нібелунга» йдеться про каблучку, яка дарує своєму господареві владу над усім світом, незчисленні багатства, проте приносить біду та смерть йому самому, та його близьким.

Ритуальні каблучки[ред.ред. код]

  • Папська каблучка відома під назвою «каблучка рибака», оскільки на ній зображено святого Петра під час риболовлі. Каблучку одягають Папі у момент його обрання, і оскільки вона є іменною, після того, як Папа лишає свою посаду, каблучку знищують. Кардинал у момент його обрання отримує від Папи каблучку з яхонтом, на внутрішньому боці котрої витиснений герб цього Папи. Єпископ теж носить каблучку з коштовним каменем, відмінним від яхонту. Абати та абатиси також можуть носити дуже просту каблучку з коштовним каменем. Просту обручку, що являє собою звичайне металеве кільце або кільце з хрестом, дозволяється носити і черниці, — вона символізує її шлюб із Христом. Крім того, перстень, що має назву літургійного, використовується і під час богослужінь. Зазвичай такий перстень прикрашений великим каменем і має розмір, що дозволяє надягнути його на палець у рукавичці. Також у християнстві, двоє поєднаних між собою кілець або двоє кілець, розташованих один над одним, є символічним зображенням неба та землі. Троє зв'язаних докупи кілець означають Святу Трійцю.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]