Перша криза у Тайванській протоці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перша криза у Тайванській протоці
Taiwan Strait.png
Дата 19541955 роки
Місце Тайванська протока
Причина Територіальні суперечки
Результат Острови Дачень і Іцзяншань перейшли до складу КНР.
Противники
Flag of the Republic of China.svg Тайвань
Flag of the United States.svg США
Flag of the People's Republic of China.svg КНР


Сили сторін
невідомо невідомо


Військові втрати
невідомо невідомо


Перша криза у Тайванській протоці — збройний конфлікт, що стався між Китайською Народною Республікою з одного боку і Тайванем (Китайською Республікою) з іншого, через групи спірних островів, розташованих біля узбережжя провінцій Чжецзян і Фуцзянь (КНР) — вони знаходилися на момент початку кризи під юрисдикцією Китайської республіки.

Напруженість в зоні конфлікту росла протягом 1954 року, особливо після посилення військового контингенту Китайської Республіки на островах. 11 серпня прем'єр Держради КНР Чжоу Еньлай зробив заяву про необхідність «звільнити» Тайвань. 3 вересня артилерією НВАК був обстріляний о. Цзіньмень (розташований в межах прямої видимості від міста Сямень в провінції Фуцзянь). У листопаді почалися обстріли островів Дачень (кит. 大 陳 群島), розташованих приблизно на 200 км південніше від Шанхая. У зв'язку з цим США, що знаходилися в союзницьких відносинах з Тайванем, розглядали питання про застосування проти КНР ядерної зброї.

Незважаючи на підписання оборонного договору між США і КР 2 грудня 1954 року, НВАК продовжила активні бойові дії та 18 січня 1955 року захопила острови Іцзяншань (кит. 江山 島). 8—12 лютого війська Китайської республіки і цивільне населення за допомогою флоту США були змушені залишити острови Дачень.

До періоду зростання напруженості в Тайванській протоці в 1954 році відноситься і захоплення тайванськими збройними силами танкера «Туапсе», який перевозив авіаційне паливо з Констанци в Шанхай.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]