Перший імпічмент Дональда Трампа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Розслідування у справі про імпічмент президента США Дональда Трампа ініціювала 24 вересня 2019 року спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі[1][2][3]. Розслідування, що передувало офіційному оголошенню імпічменту, було розпочато у зв'язку з заявою анонімного інформатора, який стверджував, що президент Трамп в липні 2019 року чинив тиск на президента України Володимира Зеленського у власних особистих і політичних інтересах, а саме з метою схилити українську владу до розслідування причетності до корупційних схем Гантера Байдена, сина колишнього віцепрезидента Джо Байдена[4], в обмін на фінансову і військову допомогу. Крім того, Трамп звинувачував не Росію, а Україну у втручанні в президентські вибори в США у 2016 році й вимагав від Зеленського відповідного розслідування.[5][6][7]

Дональд Трамп та його особистий адвокат Рудольф Джуліані розвивали версію українського сліду втручання по двом напрямкам:

Під тиском звинувачень Білий дім був змушений опублікувати стенограму розмови Трампа із Зеленським, яка підтвердила, що Трамп просив Зеленського «розібратися» в питанні щодо Байдена[14]. Джо Байден є одним з найбільш вірогідних суперників Трампа на президентських виборах 2020 року[15][16].

У липні 2019 року, за тиждень до телефонної розмови з Зеленським, Трамп дав вказівку призупинити військову допомогу Україні. Лідери Демократичної партії США припускають, що заморожування військової допомоги могло мати на меті прямий чи непрямий тиск на українську владу з метою розслідування справи Гантера Байдена[17]. Трамп ці звинувачення відкидає[18].

5 лютого 2020 року Сенат США не підтримав імпічменту Трампа, оскільки не знайшлося потрібної кількости голосів для його відсторонення[19].

Особливості процедури імпічменту в США[ред. | ред. код]

Імпічмент, згідно з Конституцією США, передбачає притягнення до відповідальності шляхом відсторонення від посади федеральних службовців, в тому числі президента, якщо вони будуть визнані винними в зраді, хабарництві або інших тяжких злочинах і проступках[20].

Виключну прерогативу формулювати та висувати обвинувачення має Палата представників. Тут має бути проведено голосування за те, щоби передати питання на розгляд юридичного комітету Палати представників, де проводиться розслідування звинувачень. Якщо підстави для імпічменту виявлені, готується фактичний обвинувачувальний висновок, який після затвердження комітетом направляється на розгляд повного складу Палати представників, де для його затвердження вимагається проста більшість голосів[20].

Якщо Палата представників підтримає пропозицію, наступним кроком має стати затвердження імпічменту в верхній палаті Конгресу — Сенаті. Звинувачення передаються в Сенат Конгресу, де процедура перетворюється в судовий процес, у якому Палата представників фактично виступає стороною обвинувачення, а сенатори виконують роль членів суду присяжних. Щоб імпічмент відбувся, необхідно не менше двох третин голосів сенаторів (не менше 67)[20].

Передісторія[ред. | ред. код]

Заклики щодо імпічменту Дональда Трампа у Палаті представників Конгресу лунали неодноразово, з моменту самого його вступу на посаду[21][22]. Розмови про імпічмент почалися ще до того, як Трамп вступив на посаду[23]. Перші проєкти резолюцій щодо імпічменту були розроблені членами Палати представників Алом Гріном і Бредом Шерманом від Демократичної партії у 2017 році[24][25]. У грудні 2017 року пропозиція щодо голосування за питання про імпічмент була відхилена у Палаті представників, що тоді контролювалася республіканцями[26].

Відразу ж після президентських виборів 2016 року російські спецслужби отримали звинувачення у втручанні, що вплинуло на їхній результат[27][28], а в США було розпочато широкомасштабне розслідування можливої змови команди Дональда Трампа з російською владою.

Демократи, які отримали контроль над Палатою представників у результаті виборів 2018 року, почали проти Трампа нове антикорупційне розслідування[29][30]. 17 січня 2019 року проти Трампа були висунуті нові звинувачення — твердження, що Трамп давав вказівки своєму адвокату Майклу Коену брехати під присягою про непричетність Трампа до проєкту будівництва вежі Трампа в Москві[31]. У зв'язку з цими звинуваченнями Трампа закликали «подати у відставку або піддатися імпічменту», якщо звинувачення будуть доведені[32].

Спікерка Ненсі Пелосі спочатку чинила опір тиску від колег по Демократичній партії, які закликали її розпочати процедуру імпічменту[33]. У травні 2019 року вона, однак, заявила, що Трамп продовжує вчиняти дії, які вона охарактеризувала як перешкоджання правосуддю, — і подібні дії можуть вимагати проведення розслідування з питання про імпічмент[34][35]. Початку такого розслідування вимагала дедалі більша кількість демократів — членів Палати представників і навіть один республіканець, Джастін Амаш (представник округу в штаті Мічиган)[36].

Резолюції Конгресу
Стенограма розмови Трампа і Зеленського, опублікована Білим домом.

У вересні 2019 року в США вибухнув черговий політичний скандал, на цей раз пов'язаний із звинуваченнями президента Трампа у зловживанні своїми повноваженнями з метою отримання компрометувальних матеріалів проти опонента на майбутніх президентських виборах 2020 року — Джо Байдена, колишнього віцепрезидента США, в обмін на надання Україні фінансової і військової допомоги.

Як стало відомо, в період з травня по серпень 2019 року президент США Дональд Трамп і його особистий адвокат Руді Джуліані намагалися переконати оточення новообраного президента України Володимира Зеленського і його самого відновити розслідування діяльності Гантера Байдена — сина Джо Байдена[47][48][49][50][51]. 25 липня між Трампом і Зеленським відбулася телефонна розмова, в ході якої Трамп особисто попросив Зеленського посприяти розслідуванню корупційних зв'язків сім'ї Байденів і передати отримані дані його команді.

Про це прохання стало відомо завдяки рапорту інформатора — анонімного співробітника розвідувальної спільноти США, — у якого викликала підозри телефонна розмова Трампа і Володимира Зеленського, що відбулася 25 липня 2019 року. За словами інформатора, що посилався на інформацію, отриману від численних співробітників Білого дому, президент США, використовуючи свої повноваження, намагався схилити Україну до втручання у вибори 2020 року. Інформатор, зокрема, повідомив, що президент США у телефонній розмові з президентом України Зеленським намагався чинити на нього тиск, щоб той ініціював розслідування проти Джо Байдена і його сина Гантера[52]. Крім того, як заявив інформатор, Білий дім спробував обмежити доступ до інформації про зміст цієї телефонної бесіди, надавши їй підвищений гриф секретності.

Директор національної розвідки, якому передали рапорт скаржника, не відправив його у Конгрес[53], хоча за чинним законодавством був зобов'язаний направити документ на розгляд у комітети з розвідки Палати представників і Сенату.

Спікер Палати представників Ненсі Пелосі 24 вересня ініціювала розслідування, що передує оголошенню імпічменту[54].

За словами Пелосі, «дії президента підривають справедливість виборчого процесу, гідність поста президента і нашу національну безпеку»[54].

Трамп назвав почате розслідування «Полюванням на відьом»[54].

Ненсі Пелосі оголосила, що демократи сповнені рішучості діяти оперативно і завершити роботу до кінця року. За її словами, серед потенційних свідків, яким будуть спрямовані повістки для свідчень у комітеті з розвідки Палати представників,— адвокат президента Трампа Руді Джуліані, держсекретар Майкл Помпео і Курт Волкер[55].

Розслідування Палати представників[ред. | ред. код]

26 вересня на сайті комітету з розвідки Палати представників США був оприлюднений датований 12 серпня рапорт інформатора[52]. 25 вересня Білий дім був змушений оприлюднити розшифровку самої телефонної розмови між Трампом і Зеленським, що відбулася 25 липня.

27 вересня Палата представників більшістю голосів (222 — «за», 184 — «проти») відкинула запропоновану республіканською меншістю резолюцію, що пропонувала припинити розслідування з питання про імпічмент Трампа[56].

Голови комітету у закордонних справах Еліот Енгел (демократ від штату Нью-Йорк), спецкомітету з розвідки Адам Шифф (демократ від штату Каліфорнія) і комітету з нагляду та урядової реформи Елайджа Каммінгс (демократ від штату Меріленд) направили спільний лист держсекретарю Майклу Помпео, вимагаючи надати документи, що стосуються контактів Трампа з Зеленським, у тому числі дані про те, хто, крім Трампа, 25 липня брав участь у розмові із Зеленським[57]. «Ми дуже розчаровані, що президент Трамп поставив нас і всю країну в таке становище. Його дії не залишають нам іншого вибору, окрім як відправити запит», — заявили конгресмени[58][59].

Для свідчень у Конгрес були викликані колишній посол США в Києві Марі Йованович, колишній спецпредставник США по Україні Курт Волкер, заступник помічника держсекретаря Джордж Кент та інші.

3 жовтня в рамках розслідування свідчення Конгресу дав колишній спецпредставник США по Україні Курт Волкер. Він заявив, що радив українській владі не намагатися впливати на внутрішню американську політику. Він також стверджував, що ані Трамп, ані хто-небудь інший з американської адміністрації не чинили на нього тиску з метою почати в Україні розслідування стосовно колишнього віце-президента США Джо Байдена і його сина Хантера. Волкер підтвердив, що влітку допоміг домовитися про особисту зустріч Рудольфа Джуліані з Андрієм Єрмаком, помічником Зеленського. Курт Волкер тоді нібито попередив Джуліані, щоби той не дуже довіряв генеральному прокурору України Юрію Луценку, призначеному президентом Порошенком. У серпні Луценко пішов у відставку, а пізніше розповів, що Джуліані просив його почати розслідування відносно Байденів, але отримував відмову. Волкер назвав «дивним» рішення американської адміністрації заморозити 250 млн доларів, виділених на військову допомогу Україні. Гроші заморожувалися на час перевірки, яку ініціював Дональд Трамп. Волкер стверджував, що йому не пояснювали, з чим була пов'язана затримка з наданням допомоги. Сам Трамп говорив, що почав перевірку через побоювання з приводу неналежного використання коштів. У вересні США відновили військову допомогу Україні, але Трамп не виключив того, що фінансування знову може бути заблоковане[60]. Під час слухань у Конгресі Курт Волкер заявив, що Трамп вважав Україну корумпованою країною з «жахливими людьми»[61].

8 жовтня Білий дім повідомив спікера Палати представників Ненсі Пелосі, а також голів трьох комітетів Палати представників, що не збирається співпрацювати з ними в рамках процедури імпічменту президента Трампа. Як заявила прес-секретар Білого дому Стефані Грішем, у листі, який адресований провідним демократам в Палаті представників, підкреслюється, що в розслідуванні, яке вони розпочали, «відсутні будь-які законні конституційні підстави, видимість об'єктивності і навіть найелементарніші гарантії належного судового розгляду»[62] . Опонентів президента звинуватили в прагненні за допомогою процедури імпічменту «переглянути підсумки виборів 2016 року і вплинути на вибори 2020 року». Адміністрація Трампа заборонила чинним співробітникам Держдепу і Білого дому брати участь у слуханнях Конгресу[63] .

Ненсі Пелосі заявила, що відмова Білого дому співпрацювати з конгресменами під час процедури імпічменту президента США Дональда Трампа — зрада демократії, а дії Трампа «загрожують нашій національній безпеці, порушують нашу Конституцію і підриває чесність наших виборів». За її словами, Білий дім намагається приховати тиск адміністрації США на інші країни з метою схилити їх до втручання у вибори 2020 року[64].

Сам Джо Байден, виступаючи на передвиборному мітингу в Нью-Гемпширі, заявив: «Дональд Трамп порушив свою клятву, зрадив націю і вчинив дії, що тягнуть за собою імпічмент… Йому повинен бути оголошений імпічмент»[63].

8 жовтня слухання в Палаті представників за участю посла США в ЄС Ґордона Сондленда не відбулися: Сондленд проігнорував спрямовану йому повістку і не з'явився в Конгрес. Другим після Курта Волкера свідком, що висловив готовність дати свідчення, стала колишній посол США в Україні Марі Йованович[63].

Тим часом старший республіканець комітету у закордонних справах Палати представників Майкл Маккол звинуватив Ненсі Пелосі та інших лідерів демократів в умисному порушенні процедур попередніх імпічментів: «… Адам Шифф і спікер Пелосі навмисно намагаються проігнорувати правила імпічменту, відмовивши республіканцям у праві на двопартійне розслідування, як це було у випадку з Річардом Ніксоном і Біллом Клінтоном… Поспіх з імпічментом переконує в тому, що в цьому процесі не буде неупередженості»[63].

11 жовтня в Конгресі пройшли слухання за участю колишнього посла США в Україні Марі Йованович.

Колишній старший директор з питань Росії в Раді національної безпеки США Фіона Гілл в рамках розслідування розповіла про зустріч, де ставилося питання щодо розслідування, яке пов'язане із Джо Байденом і його сином. Зустріч, на якій були присутні сама Гілл, колишній радник президента США з національної безпеки Джон Болтон, деякі інші представники американської адміністрації і посол США при ЄС Гордон Сондленд, відбулася 10 липня. За її словами, саме Сондленд поставив питання про розслідування, його прокоментували інші учасники зустрічі, після чого Фіона Гілл і Джон Болтон вирішили покинути нараду. Як стверджує Фіона Гілл, Гордон Сондленд координував свої дії з питання розслідування з в. о. шефа апарату Білого дому Міком Малвейні, а адвокат президента Руді Джуліані докладав зусиль для обходу урядових процедур для того, щоб змусити Україну провести розслідування[65].

22 жовтня тимчасовий повірений у справах США в Україні Білл Тейлор, виступаючи в Конгресі в рамках розслідування, що передує можливому запуску процедури імпічменту президента Дональда Трампа, заявив, що Вашингтон чинив тиск на Київ у питанні надання допомоги. За його словами, Білий дім погрожував відкликати військову допомогу, якщо Україна не оголосить про проведення розслідування щодо Байдена. Сам Тейлор заявив, що нібито неодноразово висловлював свою незгоду такими діями[66][67].

15 жовтня Міністерство оборони США відмовилося надавати демократам з Палати представників Конгресу документи, що стосуються заморожування військової допомоги Україні, які були запитані ними у зв'язку з розслідуванням, проведеним у рамках процедури імпічменту щодо президента Дональда Трампа. При цьому в Міноборони США підкреслили, що відомство «готове працювати» з профільними комітетами Палати представників із цього питання[68].

Прес-служба віце-президента США Майкла Пенса розповсюдила лист про те, що віце-президент не буде співпрацювати з конгресменами-демократами, які проводять розслідування у рамках процедури імпічменту Дональда Трампа. При цьому в прес-службі підкреслили, що готові працювати з конгресменами, якщо ті «побажають повернутися до звичайного порядку правомірних прохань, що стосуються законодавчого нагляду», і будуть звертатися з відповідними проханнями" про надання інформації, якою володіє віце-президент[69].

Як заявила 15 жовтня на прес-конференції спікер Палати представників Ненсі Пелосі, Палата представників Конгресу США поки не збирається проводити голосування щодо процедури імпічменту щодо президента країни Дональда Трампа, оскільки в законодавстві США такої вимоги немає[70].

29 жовтня 2019 року на слуханнях у Конгресі виступив підполковник армії США Александр Віндман — співробітник Ради національної безпеки США[прим. 1], який був відповідальним за Україну і Росію. Віндман повідомив, що він двічі доповідав свої заперечення з приводу тиску, який Трамп чинив на Зеленського щодо розслідування стосовно Дж. Байдена[7].

19 листопада підполковник Александр Віндман та дипломат Дженніфер Вільямс, помічниця віцепрезидента США Майка Пенса, виступили на відкритих слуханнях в комітеті з розвідки Палати представників Конгресу США[71].

21 листопада 2019 року на відкритих слуханнях у Конгресі виступила Фіона Гілл, спеціальний помічник президента та старший директор з питань Європи та Росії в Раді національної безпеки США. У своєму виступі Гілл спростувала припущення Дональда Трампа, що у 2016 році не Росія, а Україна втручалась у виборчий процес у США[72][73][6][6].

18 грудня 2019 року Палата представників проголосувала за імпічмент Дональду Трампу за статтею «перевищення повноважень» через прохання до української влади розслідувати діяльність родини Джо Байдена[74].

Затвердження в Сенаті[ред. | ред. код]

Сенат в цей час (січень 2020 р) контролювали республіканці[75]. Таким чином, на цій стадії пропозицію про імпічмент було заблоковано[76].

Скандал, однак, вибухнув в умовах початку передвиборчої кампанії до виборів 2020 року, на яких Дональд Трамп домагався переобрання. Процес слухань в Конгресі розтягнувся на кілька місяців. Хоча оголосити імпічмент не вдалось, розслідування стало для Демократичної партії довготривалим сприятливим фоном для боротьби проти чинного президента[75].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Примітки
 1. Віндман належав до тих людей, які були допущені до прослуховування телефонної розмови Трампа з Зеленським 25 липня 2019 року
Виноски
 1. Bade, Rachael (24 вересня 2019). Pelosi announces impeachment inquiry, says Trump's courting of foreign political help is a 'betrayal of national security'. The Washington Post (амер.). Архів оригіналу за 24 вересня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 2. Fandos, Nicholas (24 вересня 2019). Nancy Pelosi Announces Formal Impeachment Inquiry of Trump. The New York Times (амер.). Архів оригіналу за 24 вересня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 3. Przybyla, Heidi (24 вересня 2019). Nancy Pelosi announces formal impeachment inquiry of Trump. NBC News (англ.). Архів оригіналу за 24 вересня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 4. Barnes, Julian E. (20 вересня 2019). Trump Pressed Ukraine's Leader on Inquiry Into Biden's Son. The New York Times (амер.). Архів оригіналу за 23 вересня 2019. Процитовано 25 вересня 2019. 
 5. Трамп заявив про причетність України до втручання у вибори в США у 2016 році [Архівовано 23 листопада 2019 у Wayback Machine.], УНІАН, 22 листопада 2019 року
 6. а б в г д Импичмент Трампа: пять новых вещей со слушаний в конгрессе [Архівовано 23 червня 2020 у Wayback Machine.], BBC News, 22 ноября 2019 Помилка цитування: Некоректний тег <ref>; назва «ІТП» визначена кілька разів з різним вмістом
 7. а б Trump impeachment: Officer Alexander Vindman raised alarm over Ukraine call [Архівовано 30 жовтня 2019 у Wayback Machine.], BBC, 30.10.2019
 8. Weiner, Rachel (30.07.2018). Paul Manafort made more than $60 million in Ukraine, prosecutors say (англійською). The Washington Post. Архів оригіналу за 31 жовтня 2020. Процитовано 30.11.2019. 
 9. Welle (www.dw.com), Deutsche. Бухгалтер Манафорта призналась в подделке документов | DW | 04.08.2018. DW.COM (ru-RU). Процитовано 1 грудня 2019. 
 10. Mangan, Dan (14 вересня 2018). Ex-Trump campaign chief Paul Manafort agrees to plead guilty in deal with special counsel Robert Mueller. CNBC (англ.). Архів оригіналу за 4 грудня 2019. Процитовано 1 грудня 2019. 
 11. Sanchez, Julian (25.11.2019). Trump’s conspiracy theory about ‘the server’ threatens election security (англійською). The Washington Post. Архів оригіналу за 15 грудня 2019. Процитовано 30.11.2019. 
 12. Ellen Nakashima (14 червня 2016). Russian government hackers penetrated DNC, stole opposition research on Trump. Washington Post. Архів оригіналу за 22 травня 2019. Процитовано 25 листопада 2019. 
 13. Dmitri Alperovitch (14 червня 2016). Bears in the Midst: Intrusion into the Democratic National Committee. CrowdStrike. Архів оригіналу за 24 травня 2019. Процитовано 25 листопада 2019. 
 14. Times, The New York (25 вересня 2019). Full Document: Trump's Call With the Ukrainian President. The New York Times. Архів оригіналу за 30 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 15. RealClearPolitics - Election 2020 - 2020 Democratic Presidential Nomination. www.realclearpolitics.com. Архів оригіналу за 27 вересня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 16. Lee, Jasmine C. (14 червня 2019). Which Democrats Are Leading the 2020 Presidential Race?. The New York Times. Архів оригіналу за 27 вересня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 17. Demirjian, Karoun (23 вересня 2019). Trump ordered hold on military aid days before calling Ukrainian president, officials say. The Washington Post. Архів оригіналу за 25 вересня 2019. Процитовано 25 вересня 2019. 
 18. Haberman, Maggie (23 вересня 2019). Trump Said to Have Frozen Aid to Ukraine Before Call With Its Leader. The New York Times (амер.). Архів оригіналу за 27 вересня 2019. Процитовано 25 вересня 2019. 
 19. Сенат США не підтримав імпічмент Трампа. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 5 лютого 2020. Процитовано 5 лютого 2020. 
 20. а б в Демократы намерены ускорить процедуру импичмента Трампа // ТАСС, 12.10.2019. Архів оригіналу за 12 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 21. Revesz, Rachael (20 січня 2017). Website aiming to impeach Donald Trump so popular it crashed. The Independent. Архів оригіналу за 20 січня 2017. Процитовано 20 січня 2017. 
 22. Gold, Matea (20 січня 2017). The campaign to impeach President Trump has begun. The Washington Post. Архів оригіналу за 22 січня 2017. Процитовано 20 січня 2017. 
 23. Fox, Emily Jane (15 грудня 2016). Democrats Are Paving the Way to Impeach Donald Trump. Vanity Fair. Архів оригіналу за February 2, 2015. Процитовано 15 грудня 2016. 
 24. Singman, Brooke (7 червня 2017). Reps. Green and Sherman announce plan to file articles of impeachment. Fox News. Архів оригіналу за June 7, 2017. Процитовано 7 червня 2017. 
 25. McPherson, Lindsey (12 червня 2017). Democratic Rep. Sherman Drafts Article of Impeachment Against Trump. Roll Call. Архів оригіналу за July 1, 2017. Процитовано 12 червня 2017. 
 26. DeBonis, Mike (6 грудня 2017). House votes to kill Texas lawmaker's Trump impeachment effort. The Washington Post. Архів оригіналу за December 7, 2017. Процитовано 6 грудня 2017. 
 27. Хиллари Клинтон обвинила Россию в хакерской атаке на Демпартию США и раскритиковала Дональда Трампа за поддержку Владимира Путина // «Коммерсантъ», 31.07.16. Архів оригіналу за 8 квітня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 28. Не каналом единым. Facebook, Twitter и Google рассказали Конгрессу о «российском следе» в американских выборах // «Коммерсантъ», 03.11.17. Архів оригіналу за 16 січня 2020. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 29. Werner, Erica (7 листопада 2018). Democrats take House, breaking up GOP's total control of government. The Washington Post (амер.). Архів оригіналу за 25 вересня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 30. Fandos, Nicholas (4 березня 2019). With Sweeping Document Request, Democrats Launch Broad Trump Corruption Inquiry. The New York Times (амер.). Архів оригіналу за September 4, 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 31. Leopold, Jason (17 січня 2019). President Trump Directed His Attorney Michael Cohen To Lie To Congress About The Moscow Tower Project. Buzzfeed News. Архів оригіналу за 18 січня 2019. Процитовано 18 січня 2019. 
 32. Barnes, Tom (18 січня 2019). Trump told to 'resign or be impeached' if reports he instructed attorney Cohen to lie to congress are proven. The Independent. Архів оригіналу за 18 січня 2019. Процитовано 18 січня 2019. 
 33. Jalonick, Mary Clare (11 березня 2019). Pelosi waves off impeachment, says it would divide country. The Seattle Times (амер.). Архів оригіналу за 10 липня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 34. Breuninger, Kevin (7 травня 2019). Nancy Pelosi: Trump is 'goading' Democrats to impeach him to solidify his base. CNBC. Архів оригіналу за 20 травня 2019. Процитовано 23 травня 2019. 
 35. Foran, Clare (9 травня 2019). Pelosi: Trump 'is almost self-impeaching because he is every day demonstrating more obstruction of justice'. CNN. Архів оригіналу за 23 травня 2019. Процитовано 23 травня 2019. 
 36. Watkins, Eli (19 травня 2019). GOP Rep. Amash becomes first Republican to say Trump 'engaged in impeachable conduct'. CNN. Архів оригіналу за 19 травня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 37. Connolly, Griffin (3 січня 2019). Brad Sherman to introduce impeachment articles against Trump on first day of Democratic Congress. Roll Call (англ.). Архів оригіналу за January 3, 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 38. Actions – H.Res.13 – 116th Congress (2019–2020): Impeaching Donald John Trump, President of the United States, for high crimes and misdemeanors.. Congress.gov. United States House of Representatives. 4 лютого 2019. Архів оригіналу за 25 вересня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 39. Serfaty, Sunlen (27 березня 2019). Tlaib formally submits impeachment resolution. CNN. Архів оригіналу за 25 вересня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 40. Actions – H.Res.257 – 116th Congress (2019–2020): Inquiring whether the House of Representatives should impeach Donald John Trump, President of the United States of America.. Congress.gov. United States House of Representatives. 27 березня 2019. Архів оригіналу за 17 квітня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 41. Mathis-Lilley, Ben (21 травня 2019). House Democrat Announces Plan to (Deep Breath) Introduce Inquiry Into Investigating Whether to Consider Impeachment. Slate Magazine (англ.). Архів оригіналу за 22 серпня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 42. Actions – H.Res.396 – 116th Congress (2019–2020): Authorizing and directing the Committee on the Judiciary to investigate whether sufficient grounds exist for the House of Representatives to exercise the power vested by article 1, section 2, clause 5 of the Constitution in respect to acts of misconduct by Donald John Trump, President of the United States.. Congress.gov. 23 травня 2019. Архів оригіналу за 25 вересня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 43. Herb, Jeremy (16 липня 2019). Democratic lawmaker introduces articles of impeachment against Trump. CNN. Архів оригіналу за 13 серпня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 44. Actions – H.Res.498 – 116th Congress (2019–2020): Impeaching Donald John Trump, President of the United States, of high misdemeanors.. Congress.gov. 17 липня 2019. Архів оригіналу за 8 березня 2021. Процитовано 24 вересня 2019. 
 45. McPherson, Lindsey (17 липня 2019). House blocks Al Green articles of impeachment of Trump. Roll Call (англ.). Архів оригіналу за September 3, 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 46. Segers, Grace (17 липня 2019). House votes down rogue effort to impeach Trump. CBS News (амер.). Архів оригіналу за August 4, 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 47. Volz, Alan Cullison, Rebecca Ballhaus and Dustin. Trump Repeatedly Pressed Ukraine President to Investigate Biden's Son. Wall Street Journal. Архів оригіналу за 23 вересня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 48. Trump pressed Ukrainian leader to investigate Biden's son, according to people familiar with the matter. Washington Post. Архів оригіналу за 22 вересня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 49. Barnes, Julian E. (20 вересня 2019). Trump Pressed Ukraine's Leader on Inquiry Into Biden's Son. New York Times. Архів оригіналу за 23 вересня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 50. Lemire, Jonathan (21 вересня 2019). Trump, in call, urged Ukraine to investigate Biden's son. Архів оригіналу за 21 вересня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 51. Vogel, Kenneth P. (9 травня 2019). Rudy Giuliani Plans Ukraine Trip to Push for Inquiries That Could Help Trump. New York Times. Архів оригіналу за 4 вересня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 52. а б Whistleblower complaint, 12 August 2019. Архів оригіналу за 18 грудня 2021. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 53. Bowden, John (21 вересня 2019). Timeline: The Trump whistleblower complaint. The Hill. Архів оригіналу за 22 вересня 2019. Процитовано 23 вересня 2019. 
 54. а б в House Speaker Nancy Pelosi announces formal impeachment inquiry of Trump, says his actions were a 'betrayal of national security'. The Washington Post. Архів оригіналу за 24 вересня 2019. Процитовано 24 вересня 2019. 
 55. Курт Волкер выпал в отставку. Увольнение спецпредставителя США по Украине создало новую неопределённость в Вашингтоне, Москве и Киеве // Газета «Коммерсантъ» № 177 от 30.09.2019. Архів оригіналу за 1 листопада 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 56. U.S. House defeats Republican measure disapproving of impeachment inquiry. Архів оригіналу за 28 вересня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 57. Госдеп ответил на запрос демократов в Конгрессе из-за разговора Трампа с Зеленским // ТАСС, 05.10.2019. Архів оригіналу за 22 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 58. Демократы запросили у Белого дома документы по расследованию импичмента Трампа // Коммерсантъ, 05.10.2019. Архів оригіналу за 8 листопада 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 59. Трамп потребовал официального голосования по вопросу импичмента // Коммерсантъ, 05.10.2019. Архів оригіналу за 8 листопада 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 60. Волкер заявил Конгрессу, что советовал Украине не вмешиваться в политику США // Коммерсантъ, 04.10.2019. Архів оригіналу за 8 листопада 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 61. The Former Special Envoy To Ukraine Told Congress Trump’s Biden Conspiracy «Has No Credibility To Me». Архів оригіналу за 13 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 62. Белый дом не будет сотрудничать с демократами по импичменту Трампа // ТАСС, 09.10.2019. Архів оригіналу за 9 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 63. а б в г Ветви власти США отрешительно настроены. Противостояние демократов и республиканцев грозит вылиться в конституционный кризис // Газета «Коммерсантъ» № 186 от 11.10.2019. Архів оригіналу за 1 листопада 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 64. Нэнси Пелоси назвала предательством демократии отказ Белого дома сотрудничать по импичменту // Коммерсантъ, 09.10.2019. Архів оригіналу за 8 листопада 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 65. СМИ: экс-советница Трампа дала показания в рамках процедуры импичмента. Архів оригіналу за 15 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 66. Посол США на Украине рассказал о давлении на Киев со стороны Трампа // Коммерсантъ, 23.10.2019. Архів оригіналу за 24 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 67. Дипломат из Киева помог американскому импичменту. Временный поверенный по делам США на Украине дал показания против Дональда Трампа // «Коммерсантъ» от 23.10.2019. Архів оригіналу за 30 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 68. Reuters: Пентагон не стал предоставлять документы, запрошенные по делу об импичменте // ТАСС, 16.10.2019. Архів оригіналу за 18 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 69. Пенс отказался сотрудничать с демократами по делу об импичменте Трампа // ТАСС, 16.10.2019. Архів оригіналу за 18 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 70. Палата представителей США пока не будет проводить голосование по импичменту Трампа // ТАСС, 16.10.2019. Архів оригіналу за 18 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 71. По делу об импичменте четыре свидетеля дали показания [Архівовано 20 листопада 2019 у Wayback Machine.], Радіо Свобода, 19 листопада 2019
 72. «Росіяни давали зрозуміти, що хочуть обміняти Венесуелу на Україну», — про що свідчила в Конгресі дипломатка Фіона Гілл. Архів оригіналу за 22 листопада 2019. Процитовано 24 листопада 2019. 
 73. Вступна заява Фіони Гілл у слуханнях про імпічмент. Архів оригіналу за 23 листопада 2019. Процитовано 24 листопада 2019. 
 74. Палата представників США проголосувала за імпічмент Трампу. УНІАН. 13 грудня 2019. Архів оригіналу за 19 грудня 2019. Процитовано 13 грудня 2019. 
 75. а б Что нужно знать об импичменте Трампу. Ответы на важные вопросы: в чём обвиняют президента США и насколько вероятна его отставка // «Коммерсантъ» от 26.09.2019. Архів оригіналу за 1 листопада 2019. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 76. Сенат США не підтримав імпічмент Трампа // "Радіо Свобода" 05.02.2020. Архів оригіналу за 5 лютого 2020. Процитовано 5 лютого 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]