Петанк в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петанк в Україні
Характеристика
Перші змагання
Міжнародна федерація
Пов'язані проекти
Вперше в історії Україна взяла участь у клубному чемпіонаті (2016 р.)

Петанк в Україні - вид спорту, який зародився у Франції та почав розвиватися в Україні на початку ХХІ століття.

Історія[ред. | ред. код]

Вперше у цей вид спорту почали грати ще на початку 2000-х у Києві та Ужгороді, одним з тих, хто активно розвивав спорт на Закарпатті, був журналіст Олександр Попович. Згодом сформувалася ГО «Федерація петанку України» (ГО ФПУ), яку зареєстрували в квітні 2007 року.

Президентом ГО ФПУ став Петро Гойс. Цього ж року Україна була вперше представлена на жіночому Чемпіонаті Європи (триплети) в Анкарі. В рамках Чемпіонату відбувся конгрес, на якому Президент Всесвітньої Федерації Петанку (FIPJP) Клод Азема оголосив про створення нової Федерації в Європі.

Участь збірних України у Чемпіонатах Світу та Європи[ред. | ред. код]

 • 2007 — ЧЄ жінки, Анкара (Туреччина). Україну представляли Інна Гойс, Марія Невмержицька, Юлія Колосовська.
 • 2009 — ЧЄ чоловіки, Ніцца (Франція). Україну представляли Дмитро Бугай, Петро Гойс, Юрай Валент.
 • 2010 — ЧЄ жінки, Любляна (Словенія). Україну представляли Інна Гойс, Валентина Сліж, Олександра Шевченко, Олена Колодій.
 • 2011 — ЧЄ чоловіки, Гетебо́рг (Швеція). Україну представляли Петро Гойс, Михайло Тарканій, Юрай Валент, Людвиг Гойс.
 • 2012 — ЧС чоловіки, Марсель (Франція). Україну представляли Петро Гойс, Михайло Тарканій, Юрай Валент, Людвиг Гойс. На цьому ж Чемпіонаті в окремому змаганні з тиру Юрай Валент набив 32 бали, чим поставив рекорд України серед чоловіків.
 • 2012 — ЧЄ серед ветеранів (+55) в Данії, Копенгаген. Україну представляли Ігор Заславський, Тібор Вамоші, Ласло Лігеті і тренер Петро Гойс.
 • 2013 — ЧЄ чоловіки, Рим (Італія). Україну представляли Кирило Воротинцев, Михайло Тарканій, Ігор Заславський, Петро Гойс.
 • 2013 — ЧС триплети жінки, Монтобан (Франція). Україну представляли: Валентина Сліж, Олена Колодій, Олександра Шевченко.
 • 2014 — ЧЄ триплети жінки, Мерсін (Туреччина). Україну представляли Олександра Шевченко, Людмила Федоришина, Єлизавета Волкова. Жіноча Збірна України завоювала перші для країни нагороди — бронзу в Кубку Націй.
 • 2015 — участь Збірної України в Чемпіонаті світу тет-а-тет (Ніцца, Франція). Всесвітня федерація петанку (FIPJP) вперше організовує Чемпіонат такого формату, який надалі буде традиційним і проводитиметься кожні 2 роки. Україну представляли Олександра Шевченко та Олександр Коваль.
 • 2015 — ЧЄ чоловіки, Албена (Болгарія). Україну представляли Олег Косолапов, Дмитро Бугай, Петро Гойс, Сергій Денисенко. Тренер Йоханнес Денекамп.
 • 2016 — ЧЄ триплети жінки, Братислава (Словаччина) — 16 місце. Україну представляли Наталія Катющенко, Катерина Молчанова, Олександра Кузьма, Олена Колодій. Тренер Давід Нуро.[1]. Найкращий виступ в історії жіночих Збірних України — вихід після відбіркових ігор в групу А (найсильніших команд Європи) і загальне 16 місце серед 32 країн-учасників. А також новий офіційний рекорд України з тиру серед жінок. Його встановила ужгородська спортсменка Олена Колодій, яка набила 24 очка і ввійшла в десятку кращих шутерів Європи.
 • 2016 — ЧЄ тет-а-тети жінки та чоловіки, Халмштад (Швеція). Україну представляли Олена Колодій (12 місце) та Дмитро Бугай, який виборов срібну медаль в Кубку Націй.
 • Збірна України на ЧЄ з петанку 2010 рік
  2016 — ЧЄ серед ветеранів у Монако. Україну представляли Маріо Пресутті, Ігор Заславський, Микола Ступак, Олександр Заломайкін і тренер Петро Гойс.
 • 2017 — ЧС дуплети чоловіки, дуплети жінки, тет-а-тети чоловіки та жінки, дуплети мікс. Гент (Бельгія). Україну представляли Дмитро Бугай, Олег Косолапов, Олександра Кузьма, Олена Колодій.
 • 2017 — ЧЄ чоловіки, Saint Pierre Les Elbeuf (Франція). Україну представляли Андрій Волошко, Олег Косолапов, Олександр Коваль, Павло Грибачов. Тренер Ксавьє Пелліззарі.[2]
 • 2017 — в датському Карлслунде пройшов ветеранський Чемпіонат Європи 2017(55+), участь у якому взяли 25 країн. Збірна України посіла загальне 13 місце. Україну представляли Ігор Заславський, Маріо Пресутті, Олександр Заломайкін, Микола Ступак. Тренер Петро Гойс.[3]
 • 2017 — в китайському Кайхуа пройшов жіночий Чемпіонат Світу 2017, участь у якому взяли 43 країни. Україну представляли Анна Зосименко, Олександра Кузьма, Олександра Шевченко та Валентина Сліж. Тренер Давід Нуро.[4]

Спортсмени ГС ФПУ також беруть участь та займають призові місця у безлічі інших серйозних міжнародних змаганнях в Польщі, Словаччині, Австрії, Угорщині, Франції, Литві, Нідерландах, Данії і т. д.

10 лютого 2015 року на базі ГО ФПУ зареєстрована Громадська Спілка «Федерація петанку України» (ГС ФПУ). Для здійснення своїх функцій федерація створює організаційну структуру, яка складається з: Конференції, Правління, Президента (Президент — Олександра Шевченко, Почесний Президент — Петро Гойс, Перший Віце-президент — Маріо Пресутті, Віце-президенти — Іван Паламарчук, Ліза Волкова, Олександр Заломайкін). В 14 областях України створено відокремлені підрозділи ГС ФПУ.

Правонаступництво було визнано на офіційному рівні Всесвітньою федерацією петанку (FIPJP) і підтверджено, що саме ГС ФПУ є єдиною організацією, що представляє в ній Україну, оскільки Міжнародна Федерація допускає представництво кожної країни лише однією федерацією.

Саме тому тільки гравці, відібрані ГС ФПУ уповноважені брати участь у змаганнях, які проводяться під егідою Всесвітньої Федерації петанку — континентальні чемпіонати, Чемпіонати світу, Кубки Світу, а також у міжнародних мультиспортивних змаганнях, в яких представлений петанк: S.E.A. Games, World Games, Asian Beach Games, Mediterranean Games, African Games.

6 липня 2015 року Громадська спілка «Федерація петанку України» підтвердила Всеукраїнський статус.

ГС ФПУ щороку проводить Чемпіонат України, відбіркові ігри на ЧС/ЧЄ та всеукраїнські змагання в Києві, Харкові, Львові, Ужгороді, Черкасах. Вже 10 років поспіль силами Ужгородського петанк-клубу та Почесного президента ГС ФПУ Петра Гойса в Україні проводяться два масштабних Міжнародних турніри «Сакура»[5] та «Каштани», в яких беруть участь понад 100 спортсменів з більш як 10 країн світу(Угорщини, Польщі, Словаччини, Чехії, Франції, Бельгії, Австрії, Нідерландів, Росії, Білорусі, Марокко, США, Індії, цього року приєднаються ще й з Данії).

У 2013 році на запрошення ГС ФПУ відгукнувся президент Всесвітньої федерації петанку (FIPJP) Клод Азема. Він взяв участь в «Сакурі 2013» та привіз із Франції в Ужгород чемпіонів світу Деніса Олмоса та Хрістіана Фазіно. В рамках турніру знамениті спортсмени провели майстер-класи для всіх охочих.

7-9 жовтня 2016 року в Ужгороді пройшов ювілейний X Міжнародний турнір «КАШТАН-2016» на якому було встановлено рекорд по кількості учасників — 150 спортсменів з понад 15 країн. Традиційно велика кількість спортсменів прибула і на ювілейний X Міжнародний турнір «САКУРА-2017», що пройшов в Ужгороді в травні. А на «САКУРУ-2018» вперше очікується делегація спортсменів з Данії, тож географія турніру щороку розширюється.

Також міжнародного статусу набули такі великі турніри, як «Леополіс» у Львові, «Слобода» в Харкові та «Кубок Незалежності» в Києві. Крім того, протягом року проводиться безліч клубних та відкритих турнірів.

У 2016 році Україна вперше подала заявку на участь в європейському турнірі клубів — EuroCUP 2016. За результатами відбіркових ігор Україну представив харківський петанк-клуб «Fair Play». 29-31 липня в Монако пройшли кваліфікаційні ігри. В скарбничку наших досягнень харківський петанк-клуб «Fair Play» приніс перемогу в зустрічі з командою Уельсу (4:1), а також по одній виграній грі проти сильних команд з Бельгії та Словенії.

2016 рік став важливим для ФПУ ще тим, що цього року ввели систему національних тренерів. Французький тренер Ксавьє Пелізаррі почав тренувати чоловічу збірну, а Маріо Пресутті — жіночу, а у 2017 році жіноча збірна почала тренуватися під керівництвом Сергія Денисенко. Тренери самостійно обирали кандидатів до збірної, проводили різноманітні тренінги, а відтак, формували збірну. Після запровадження такої системи показники виступів українських спортсменів на Чемпіонатах значно покращилися.

У липні 2017 року на EuroCUP Україну представив спортивний петанк-клуб «Київ». Клуб показав доволі сильну гру в кваліфікаційних іграх групи В, що пройшли у Франції (Драгіньян). В цій групі змагалися також клуби з Франції, Словаччини, Чехії, Болгарії, Латвії та Шотландії.

На EuroCUP 2018 Україну знову представить спортивний петанк-клуб «Київ», адже саме він переміг в клубному Чемпіонаті України 2017. Крім того, щороку ГС «Федерація петанку України» проводить чемпіонат України з тиру, ЧУ у форматі тет-а-тет (переможець якого відбирається на чемпіонат Європи тет-а-тет) та командне ЧУ — триплети серед чоловічих та жіночих команд.

У січні 2018 року відбулися вибори президента Федерації Петанку України та Першого Віце-президента. Президентом ФПУ стала Олена Колодій, а Віце-президентом — Дмитро Борисов.

Confédération Mondiale des Sports de Boules працює над тим, щоб петанк внесли в програму Олімпіади 2024 року. Наразі, відомо, що олімпіада пройде на батьківщині петанку — у Франції (Париж). Остаточне рішення, щодо внесення в кулькових видів спорту в програму буде прийняте спеціальною комісією в 2020 році. Тим часом, спортсмени-петанкісти всього світу влаштували фото-флешмоб на Сторінці Boules Sport 2024 в соцмережі, до якого одними з перших приєдналися і українці.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Team Ukraine. petanquebratislava.com (en). Процитовано 2018-02-06. 
 2. Pegg, Mike. CEP - EC: Men Triples. www.cep-petanque.com. Процитовано 2018-02-06. 
 3. Regisitered Teams for 2017 Championship. 
 4. Utilisateur, Super. Championnats du Monde Féminins 2017. fipjp.org (fr-fr). Процитовано 2018-02-06. 
 5. ГС ФПУ (2016-05-13). International petanque tournament "Sakura 2016" in Uzhgorod. Процитовано 2018-02-04. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]