Петер Флетнер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петер Флетнер
Peter Flötner
Schultheiss.png
Гравер Петер Флетнер, «Член магістрату», до 1540 р.
Ім'я при народженні Peter Flötner
Народився 1485(1485)
Торгау
Помер 26 жовтня 1546(1546-10-26)
Нюрнберг, Баварія
Національність Німеччина Німеччина
Громадянство Німеччина[1][2]
Жанр Графіка, скульптура, архітектура, дизайн інтерєрів
Вплив німецька готика, експресіонізм
Працював у містах Тогау, Ансбах, Аугсбург, Нюрнберг
Основні роботи Графіка, скульптура, архітектура, дизайн інтерєрів

Петер Флетнер або Петер Фльотнер ( нім. Peter Flötner 1485—1546 ) — універсально обдарований митець доби німецького відродження ( архітектор, гравер, ювелір, перекладач, дизайнер інтер'єрів ).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в місті Торгау.

Навчався ювелірній справі в місті Аугсбург в майстерні Адольфа Даукера. Як ювелір працював над оздобами каплиці відомого тоді німецького банкіра Фуггера. За припущеннями створив освітню мандрівку в Італію. Доказом цього може бути близьке знайомство широко обдарованого художника-початківця з архітектурою та популярним тоді архітектурним трактатом Вітрувія, котрий набув значення зразка. А медаль з профілем Спасителя має всі риси не німецького, а італійського естетичного ідеалу того часу.

Склав іспити і виборов звання майстра в місті Ансбах, Баварія.

Ювеліри того часу - широко освічені майстри, добрі малювальники і гравери, дизайнери і скульптори, котрі володіли технологіями виготовлення дрібної пластики. Майстром по обробці срібла був батько Дюрера і сам Альбрехт Дюрер починав як ювелір.

Флетнер — архітектор та дизайнер інтер'єрів[ред. | ред. код]

П. Флетнер. Декор фонтана в павільйоні (?), ескіз бл. 1540 р.

Як добрий майстер, обізнаний на архітектурі, мав відношення до декорування Хіршфогельзали, де створив скульптурний декор. Ще готичний за архітектурою будинок з садом придбав багатій і купець Леонард ІІІ Хіршфогель. З приводу власного шлюбу з Сабіною Вельзер будинок був перебудований, розширений і наново декораний в стилі раннього німецького відродження. Є припушення, що до перебудов готичного будинка на новий лад мав відношення саме Петер Флетнер. Він же мав відношення до роботи в замку-палаці Тукершлосс в місті Нюрнберг. Як архітектор Петер Флетнер створив і триумфальну арку на честь імператора Карла V. Про переваги архітектурних творів Петера Флетнера зараз говорити важко, бо триумфальну арку на честь імператора Карла V та Хіршфогельзалу зруйнували. Остання була знищена під час війни в 1945 р. Відновлені лише зовнішні форми будівлі і сад.

Флетнер — перекладач[ред. | ред. код]

Флетнер не тільки працював архітектором, скульптором і медальєром. У вільний час він намагався створити власний переклад на німецьку архітектурного трактату Вітрувія. Справу завершили вже по смерті Флетнера і трактат вийшов з друку через два роки по смерті перекладача 1549 року.

Флетнер — ювелір, скульптор і медальєр[ред. | ред. код]

П. Флетнер. Орнамент морісків

Дещо більше відомостей про Флетнера як ювеліра, скульптора, модельмейстера і медальєра. До 20 століття дійшла дерев'яна скульптура з липової деревини, за припущеннями зображення Адама, висотою 34,5 см. Петер Флетнер був автором і скульптури Аполлона з луком і стрілами для фонтану 1532 року. Фонтан Аполлона був створений для міста Нюрнберг, відливав фігури в бронзі майстер Панкрац Лабенвольф.

Як гравер і дізайнер зробив низку гравюр ( сюжетних чи орнаментальних ) для створення плакет і рельєфів як зразків для ремісників і ювелірів по виготовленню коштовних келихів, виробів із золота і срібла, меблів, декоративних шрифтів, гральних карт. Відомі і його ілюстрації-гравюри до книг. Чимало часу він витратив на створення малюнків і моделей з дерева і віску для виготовлення медалей, плакет, моделей декору пивних келихів, бронзового посуду, котрі використовували ремісники виробів з олова та бронзи. За дизайном Петера Флетнера знайдено декілька зразків в латуні і бронзі, в свинцю і в золоті ( дані на початок 21 ст. ). Близько 17 зразків дизайнерських гравюр Флетнера будо оприлюднено по смерті майстра 1549 року.

Смерть і посмертна реабілітація[ред. | ред. код]

Петер Флетнер помер в місті Нюрнберг і був похований на тому ж цвинтарі Johannisfriedhof, що і Альбрехт Дюрер.

До біографії та творчості призабутого майстра було значне пожвавлення зацікавленості на зламі 19-20 століть. Його спробували вивести з пітьми забуття. Історик Браун в книзі «Джерела » ( )висловився, що слово «геній» не надто перебільшене по відношенню до творчих здібностей Петера Флетнера.

Галерея[ред. | ред. код]

Дизайн — Петер Флетнер. Сатирична медаль «Папа римський із дияволом на тиарі», середина 16 ст.


Джерела[ред. | ред. код]

  • Зварич В. В. «Нумизматический словарь». — 4-е изд. — Львов, 1980.
  • Труды Государтвенного Єрмитажа, Ленинград, «Аврора», 1977
  • Лопато М. «Западноевропейские плакетки XV—xvii веков в собрании Эрмитажа», Каталог выставки. Л., «Аврора», 1976
  • Schultz, Ellen . Gothic and Renaissance Art in Nuremberg, 1986, New York, Metropolitan Museum of Art, ISBN 978-0-87099-466-1
  • Joachim Thiel: Peter Flötner und sein architektonisches Oeuvre in 'Der Hirschvogelsaal (Hirsvogelsaal) - Festarchitektur des 16. Jahrhunderts', Nürnberg und München 1986

Посилання[ред. | ред. код]


Див. також[ред. | ред. код]

  • artist list of the National Museum of Sweden — 2016.
  • Benezit Dictionary of Artists — 2006. — ISBN 978-0-19-977378-7, 978-0-19-989991-3