Петрецький Василь Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Васи́ль Васи́льович Петре́цький (16 липня 1943(19430716), м. Хуст) – український художник, графік, монументаліст, іконописець, педагог.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 16 липня 1943 року у Хусті. З 1958 по 1961 р. навчався у Київській художній школі ім. Т. Шевченка. По її закінченні з 1961 по 1967 р. здобуває професійну освіту у Київському державному художньому інституті на відділі станкової графіки. Наставниками митця в цей час були В. Касіян, Г. Якутович, М. Дерегус, І. Співаков.

Усе своє професійне життя присвятив педагогічній діяльності — з 1969 р. і до сьогодні викладає в Ужгородському коледжі мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв. Творчий доробок художника надзвичайно багатий і розмаїтий: від пейзажів і натюрмортів до стінопису, іконописних робіт та портретів. У жанрі натюрморту прості, на перший погляд, квіти та стиглі фрукти під віртуозним пензлем митця трансформуються в привабливі полотна. Пейзажі художника яскраві, старанно виписані до дрібниць, надзвичайно оптимістичні. У жанрі портретного живопису йому вдається буквально зазирнути в душу людини, яку зображує, і передати це на полотні.

Картини митця характеризуються оригінальністю задуму, особистим відчуттям сюжету, виконані впевненим, легким пензлем, наповнені глибиною почуттів. Особливе місце у творчому доробку В. Петрецького займають ікони. Його роботи ортодоксальні, створені за зразком давніх живописних традицій. Так, у Свято-Миколаївському чоловічому монастирі с. Іза-Карповтлаш на Хустщині є роботи митця «Воскресіння Ісуса Христа», «Образ Пресвятої Богородиці Тверської». В. Петрецький відомий і як майстер книжкової графіки. Він оформив чимало книг різних жанрів, присвячених закарпатському фольклору та етнографії, зокрема, збірники казок «Таємниця скляної гори» (1975), «Зайчиків дзвіночок» (1997), збірник пісень «Заспіваймо коломийку» (1995), а також творів закарпатських письменників Ф. Потушняка, Ю. Мейгеша та інших. Оригінальними і цікавими за композицією є настінні розписи художника у колишньому піонерському таборі «Молода гвардія» в Одесі, в санаторії «Поляна» у Сваляві (у співавторстві з художником І. Дідиком), роботи декоративного панно в техніці інтарсії для педагогічного училища м. Мукачева.

Член Об'єднання професійних художників Закарпаття.