Петрикор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Петрикор (англ. Petrichor) — це запах землі після дощу. Слово походить з грецького petra, що означає «камінь», + ichor — «рідина», яка текла в жилах богів у грецькій міфології.

Крапля дощу

Термін був придуманий у 1964 році двома дослідниками, Ізабеллю Джой Беар (Австралія) і Родеріком Г. Томасом (Велика Британія), для статті в журналі Nature. У статті автори описують, як деякі рослини в посушливі періоди виділяють олії, після чого вони поглинається глиняними ґрунтами і гірськими породами. Під час дощу, олія вивільняється в повітря разом з іншим з'єднаннями, геосміном, метаболічним побічним продуктом певної актинобактерії, який випромінюється вологим ґрунтом, що й виробляє відмітний аромат; озон може також бути присутнім, якщо є блискавки. Під час грози блискавка розщеплює молекули водню та азоту в атмосферу, і вони, у свою чергу трансформуються в оксид азоту. Ця речовина взаємодіє з іншими хімічними речовинами в повітря, утворюючи озон, який має різкий запах, який, тим не менш, подобається більшості людей. Коли хтось стверджує, що він відчуває запах дощу, то це говорить про те, що вітер з шторму, що наближається, приніс з собою запах озону. У наступних статтях, Беар і Томас (1965) показали, що олія затримує проростання та ранній ріст рослин. Це вказує на те, що рослини виділяють олію з метою захисту від проростання насіння під примусом.

У 2015 році вчені Массачусетського технологічного інституту використовували високошвидкісні камери, щоб записати, як аромат виходить в повітря. Було зроблено приблизно 600 експериментів на 28 різних поверхнях, у тому числі інженерних матеріалах і зразках ґрунту. Коли крапля потрапляє на пористу поверхню, дрібні бульбашки спливають на поверхню і випускають аерозолі. Такі аерозолі приносять аромат, а також бактерії і віруси з ґрунту. Краплі дощу, які рухаються з меншою швидкістю, як правило, виробляють більше аерозолів; це служить поясненням того, чому петрикор є більш поширеним після легких дощів.

Деякі вчені вважають, що людина успадкувала свою любов до запаху дощу від предків, для яких дощова погода прирівнювалася до виживання.

Посилання[ред. | ред. код]

http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/petrichor

http://everydayword.ru/petrikor