Петров Йосип Опанасович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петров Йосип Опанасович
Osip Petrov by Makovskiy.jpg
Народився 15 листопада 1806(1806-11-15)[1] або 1807
Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія
Помер 12 березня 1878(1878-03-12)
Санкт-Петербург, Російська імперія
Поховання Тихвінське кладовище[d]
Громадянство
(підданство)
Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg Російська імперія
Діяльність оперний співак, співак
У шлюбі з Anna Vorobyov[d][2][3]

Петров Йосип
Портрет Йосипа Петрова (1849 рік)

Петров Йосип Опанасович (нар. 15 листопада 1807 — пом. 11 березня 1878) — український співак (бас), один з основоположників української та російської вокально-сценічної школи.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Навчався приватно в Єлисаветграді (нині Кропивницький), де 1826 року дебютував в опері-водевілі «Козак-віршувальник» К. Кавоса (трупа Д. Жураховського). Співав у трупі І. Штейна, що гастролювала на Півдні Російської імперії (теперішня Україна). З 1830 р. у Петербурзі брав уроки співу у К. Кавоса. Виступав на сценах петербурзьких Великого театру, театру-цирку (1850), Маріїнського театру (1860—1878). Перший виконавець партій Мельника, Лепорелло («Русалка», «Кам'яний гість» Даргомизького), Івана Грозного («Псковитянка» Римського-Корсакова), Варлаама («Борис Годунов» Мусоргського), а також написаних для нього партій Сусаніна і Руслана («Життя за царя» та «Руслан і Людмила» Глинки).

Однак слід відмітити і визначну роль іншого видатного українського співака того часу — С. С. Гулака — Артемовського в історії прем'єр опери М. Глинки «Руслан та Людмила»: якщо О. Петров дійсно був виконавцем партії Руслана на прем'єрі 27 листопада 1842 на сцені Великого театру в Петербурзі (Диригент: Карл Альбрехт), то вже на другий день Руслана співав С. С. Гулак — Артемовський і преса відмітила його сценічний успіх, голос і чудову акторську гру. Тож не дивно, що виконавцем на прем'єрі опери в Москві 1846 року став також С. С. Гулак — Артемовський (Диригент: Іван Йоганніс) Ці важливі факти лише за часів Незалежної України дослідили та ввели в науковий обіг українські історики музики, адже за часів СРСР значення постаті С. С. Гулака — Артемовського для М. Глинки, так само, як і українське походження Йосипа Петрова свідомо замовчувалось.

Був одним з найкращих виконавців ролі Виборного («Наталка Полтавка» Котляревського), українських народних пісень. Був у дружніх стосунках з Т. Г. Шевченком.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. К. Храневич Петров, Осип Афанасьевич // Русский биографический словарь / под ред. А. А. ПоловцовСанкт-Петербург: 1902. — Т. 13. — С. 688–691.
  2. Г. Риман Петров // Музыкальный словарь: Перевод с 5-го немецкого издания / под ред. Ю. Д. ЭнгельМосква: Музыкальное издательство П. И. Юргенсона, 1901. — Т. 3. — С. 1015–1016.
  3. В. Воробьева // Музыкальный словарь: Перевод с 5-го немецкого издания / под ред. Ю. Д. ЭнгельМосква: Музыкальное издательство П. И. Юргенсона, 1901. — Т. 1. — С. 263.