Петров Йосип Опанасович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Петров Йосип
Портрет Йосипа Петрова (1849 рік)

Петров Йосип Опанасович (нар. 15 листопада 1807 — пом. 11 березня 1878) — український співак (бас), один з основоположників української та російської вокально-сценічної школи.

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Навчався приватно в Єлисаветграді (нині Кропивницький), де 1826 року дебютував в опері-водевілі «Козак-віршувальник» К. Кавоса (трупа Д. Жураховського). Співав у трупі І. Штейна, що гастролювала на Півдні Російської імперії (теперішня Україна). З 1830 р. у Петербурзі брав уроки співу у К. Кавоса. Виступав на сценах петербурзьких Великого театру, театру-цирку (1850), Маріїнського театру (1860-1878). Перший виконавець партій Мельника, Лепорелло («Русалка», «Кам'яний гість» Даргомизького), Івана Грозного («Псковитянка» Римського-Корсакова), Варлаама («Борис Годунов» Мусоргського), а також написаних для нього партій Сусаніна і Руслана («Життя за царя» та «Руслан і Людмила» Глинки).

Однак слід відмітити і визначну роль іншого видатного українського співака того часу - С. С. Гулака - Артемовського в історії прем'єр опери М. Глинки "Руслан та Людмила": якщо О. Петров дійсно був виконавцем партії Руслана на прем'єрі 27 листопада 1842 на сцені Великого театру в Петербурзі (Диригент: Карл Альбрехт), то вже на другий день Руслана співав С. С. Гулак - Артемовський і преса відмітила його сценічний успіх, голос і чудову акторську гру. Тож не дивно, що виконавцем на прем'єрі опери в Москві 1846 року став також С. С. Гулак - Артемовський (Диригент: Іван Йоганніс) Ці важливі факти лише за часів Незалежної України дослідили та ввели в науковий обіг українські історики музики, адже за часів СРСР значення постаті С. С. Гулака - Артемовського для М. Глинки, так само, як і українське походження Йосипа Петрова свідомо замовчувалось.

Був одним з найкращих виконавців ролі Виборного («Наталка Полтавка» Котляревського), українських народних пісень. Був у дружніх стосунках з Т. Г. Шевченком.

Джерела[ред.ред. код]