Заковорот Петро Антонович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Петро Заковорот)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Заковорот Петро Антонович (нар. 1871, с. Куп'єваха, Богодухівський повіт, Харківська губернія, Російська імперія — пом.5 березня 1951, Харків, Українська РСР, СРСР) — український спортсмен та тренер часів Російської імперії та СРСР, фехтувальник, учасник Олімпіади 1900 року, переможець багатьох міжнародних турнірів з фехтування на рапірах та еспадронах.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився у 1871 році в с. Куп'єваха Харківської губернії в родині селян.

Освіту здобув у чотирикласній церковно-приходській школі. У лавах збройних сил Російської імперії працював конюхом на царських конюшнях, служив рядовим в лейб-гвардії Гродненьского гусарського полку, де почав займатись фехтуванням.

Потому навчався у Варшавській фехтувально-гімнастичній школі та Будапештській академії фехтування. Ставав переможцем багатьох змагань та чемпіоном Російської імперії, а у 1899 році у Будапешті став переможцем престижного фехтувального турніру.

1900 року у складі спортивної делегації Російської імперії брав участь у ІІ Олімпійських іграх в Парижі разом зі своїм вчителем фехтувальником Юліаном Мишо. У фіналі змагань з шаблі зайняв сьоме місце.

1910 року представляв Російську імперію на великому міжнародному турнірі в Парижі, де був третім, випередивши Ю. Мишо. Петро Заковорот був нагороджений золотими медалями на турнірі у Парижі, який був приурочений до ювілею ІІ Олімпійських ігор.

У 1910 року обійняв посаду викладача в головній гімнастично-фехтувальній школі в Петербурзі, а 1918 року став тренером радянських курсів гімнастики та фехтування Червоної Армії.

У 1920 році Петро Заковорот переїхав до Харкова, де був завідувачем кафедри фехтування в Харківському інституті фізичної культури. У 1935 році у поважному віці став чемпіоном УРСР. Надалі повністю переключився на тренерську роботу. Його учні виховали низку олімпійських чемпіонів.

Нагороди[ред. | ред. код]

Заслужений майстер спорту СРСР (1945 р.).

Джерела[ред. | ред. код]