Петро Могила (срібна монета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петро Могила
Україна Україна
Номінал 10 гривень
Маса 15,55 / 16,81[1] г
Діаметр 33,0 мм
Гурт рифлений
Метал срібло 925 проби
Роки карбування 1996
Аверс
Аверс
Реверс
Реверс

«Петро Могила» — срібна ювілейна монета номіналом 10 гривень, випущена Національним банком України. Присвячена 400-річчю від дня народження Петра Симеоновича Могили (1596—1647) — визначного церковного, культурно-освітнього і політичного діяча України першої половини XVII ст., митрополита Київського і Галицького (з 1632 р.), одного із засновників першої вищої школи в Україні і Східній Європі — Києво-Могилянської колегії (з часом — академії).

Монету було введено в обіг 25 грудня 1996 року. Монета належить до серії «Видатні особистості України».

Опис та характеристики монети[ред. | ред. код]

Номінал грн. Метал Маса, грам Діаметр, мм. Якість
виготовлення
Гурт Тираж, штук
10 срібло 925 проби 15,55 / 16,81[1] 33,0 пруф рифлений 5 000

Аверс[ред. | ред. код]

На аверсі монети зображено фрагмент гравюри І. Щирського «Тріумфальне знамено» на честь ректора (1697—1702) Києво-Могилянської колегії Прокопа Калачинського. На передньому плані фрагмента зображено Афіну Палладу як алегоричний символ науки. У руці вона тримає древко корогви, що переходить у декоративне барокове обрамлення аверсу. Поряд з покровителькою науки — група студентів Києво-Могилянської академії. На задньому плані зображено будинок цього навчального закладу. Довгий час опікуном, `довічним охоронцем і наставником` Києво-Могилянської колегії був саме Петро Могила. На тлі фрагмента в центрі монети розміщено зображення малого Державного герба України. По колу монети написи: вгорі «УКРАЇНА», внизу в два рядки «10 ГРИВЕНЬ». Під зображенням будинку академії розміщено написи: ліворуч 1996 — рік карбування монети, праворуч у два рядки розміщені позначення і проба дорогоцінного металу Аg 925 та його вага у чистоті 15,55. Вся композиція обрамлена орнаментом у стилі українського бароко.

Реверс[ред. | ред. код]

На реверсі монети зображено портрет Петра Могили, за аналог якого взято живописний портрет митрополита, виконаний невідомим художником XVIII ст. (зберігається у Національному музеї історії України). Праворуч над жезлом у три рядки написи: «ПЕТРО МОГИЛА і 1596—1647».

Автори[ред. | ред. код]

  • Художник — Таран Володимир, Харук Олександр, Харук Сергій, Козаченко Віталій.
  • Скульптор — Котович Роберт.

Вартість монети[ред. | ред. код]

Ціну монети — ? гривні встановив Національний банк України у період реалізації монети через його філії.

Фактична приблизна вартість монети з роками змінювалася так:

Рік 2010 2011 2012
Ціна, грн.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б Маса дорогоцінного металу в чистоті / загальна