Палац-Садиба Курісів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Палац-Садиба Курісів
Петрівський Замок
Выход в сад.JPG
Руїни Палаца-Садиби Курісів

46°57′50″ пн. ш. 30°57′54″ сх. д. / 46.9639556° пн. ш. 30.9652722° сх. д. / 46.9639556; 30.9652722
Тип замок
Статус спадщини Пам'ятка культурної спадщини України
Країна

Україна Україна

Розташування Курісове
Архітектурний стиль Неомавританський стиль, готика
Архітектор Толвінський М.К.
Будівництво 1810 — 1892
Стан руїни
Палац-Садиба Курісів. Карта розташування: Україна
Палац-Садиба Курісів
Палац-Садиба Курісів (Україна)

Палац-Садиба Курісів у Вікісховищі?

Палац-Садиба Курісів, Маєток Покровське, або Петрівський Замок — архітектурна пам'ятка, що знаходиться у селі Курісове Лиманського району Одеської області.

Історія[ред.ред. код]

Маєток належав колишньому начальнику канцелярії Суворова, а потім керівнику секретного відділу при головкомандувачі підполковнику Івану Онуфрійовичу Курісу[ru]. За Причорноморську кампанію підполковник Куріс був пожалуваний вищою нагородою Російської імперії — Орденом Святого Георгія. Статус кавалера Георгіївського хреста означав спадкове дворянство. Тоді ж підполковнику були пожалувані землі по праву сторону річки Тилігул «в новопридбаній від Порти Оттаманської області» (з Відкритого листа від губернатора Катеринослава В.В. Каховського). На отриманих землях полковник Куріс збудував свій маєток. На честь першої православної церкви, поставленої на колишній турецькій землі, Іван Куріс назвав нове помістя Покровським.

Палац будувався в два етапи: східна частина — в 18101820 роках невідомим архітектором, західна — в 18911892 роках одеським архітектором М.К. Толвінським. Споруда нагадує середньовічний замок, в його декорі використані елементи готики і мавританського стилю.

Палац зведений з каменю-черепашнику й витягнутий зі сходу на захід.

План палацу досить складний, він складається з двох- та триповерхових обсягів різної конфігурації: круглого з конусоподібним завершенням з флюгерам, яка нагадує оборонну вежу, що витягнута вгору восьмигранником і схожою на мінарет башти, увінчаної перетягненими цибулинними головками; невеликих терас і великої тераси з півциркульним виступом, на яку з двох сторін ведуть напівкруглі сходи у вигляді входу в мечеть або караван-сарай.

Вікна стрілчастої, колоподібної, цибулиноподібної і прямокутної форми. Кути будівлі гранні, увінчані пінаклямі, стіни завершені зубцями у вигляді трилиснику. У новій частині будинку розташований великий парадний зал без вікон, з верхнім світлом. У торцях будинку — великі арочні в'їзди, обрамлені наличниками.

До наших днів збереглися палац, фрагменти парку і господарський корпус.

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]