Печерний живопис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малюнки в Альтамірі

Печерний живопис (часто називають наскельним живописом) — зображення в печерах, виконані людьми епохи палеоліту. Більшість подібних об'єктів знайдено в Європі, оскільки саме там стародавні люди були змушені жити в печерах і гротах, рятуючись від холодів.

Найстаріший відомий зразок печерного мистецтва, що датується понад 40 000 (може бути 52 000) років. Борнео, Індонезія[1].

Історія досліджень[ред. | ред. код]

Довгі роки сучасна цивілізація не мала уявлень про які-небудь об'єкти стародавнього живопису, проте в 1879 році археолог-любитель Марселіно Санс де Саутуола разом зі своєю 9-річною дочкою в ході прогулянки випадково натрапив на печеру Альтаміра, склепіння якої були прикрашені безліччю малюнків давніх людей — знахідка, що не мала аналогів вкрай потрясла дослідника і сподвигла його на її пильне вивчення. Роком пізніше Саутуола разом зі своїм другом Хуаном Вілановим-і-П'єром з Мадридського університету опублікували результати своїх досліджень, в яких датували виконання малюнків епохою палеоліту. Багато вчених сприйняли це повідомлення вкрай неоднозначно, Саутуолу звинувачували у фальсифікації знахідок, однак пізніше подібні печери були відкриті в багатьох інших куточках планети.

У 2018 р. в печері на острові Борнео археологам вдалося знайти найдавніший зразок наскельного живопису — малюнок червоного бика, якому 40 тисяч років[джерело?].

Особливості[ред. | ред. код]

Прийнято розрізняти одноколірні, або монохромні, і багатоколірні, або поліхромні зображення. Часто, печерний живопис виконувався з урахуванням обсягу, перспективи, кольору і пропорції фігур, враховував рух, але пізніше печерний живопис став більш стилізованим[2].

Більшість відомих зразків печерного живопису є об'єктами всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Palaeolithic cave art in Borneo // Nature (2018)
  2. Первісне мистецтво. Архів оригіналу за 23 вересень 2003. Процитовано 23 вересень 2003. 

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]