Пиг'я-Таллінн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пиг'я-Таллінн
—  Район Таллінна  —
Прапор
Прапор
Герб Пиг'я-Таллінн }}}
Герб
Країна Flag of Estonia.svg Естонія
Повіт Flag of et-Harju maakond.svg Гар'юмаа
Місто Flag of Tallinn.svg Таллінн
Площа
 - Повна 17,3 км²
Населення (01.04.2014)
 - Усього 58 385 осіб[1]
Розташування Пиг'я-Таллінн
Територія району Пиг'я-Таллінн
Map

Пиг'я-Таллінн (ест. Põhja-Tallinn, дослівно Північний Таллінн) — частина міста Таллінна. Як і центральна частина міста Кесклінн, ця частина міста і за своєю архітектурою, і за соціальною різноманітністю є досить строкатою.

Географія[ред. | ред. код]

На цей район, розташований в основному на півостровах (Пальяссааре і Коплі), припадає 45 % морської межі Таллінна. Тому в цій частині міста кілька портів.

Багато тут і прибережних зон відпочинку, які, однак, потребують упорядкування і забудови. У той же час, є й чимало старих промислових підприємств, а також будівель і територій, що належали колись радянським збройним силам. Знайти нові перспективи їх використання — ось один із напрямків розвитку цієї частини міста.

Міщан станом на 01.04.2014 — 58 385 чоловік.

Мікрорайони[ред. | ред. код]

У складі цієї частини міста 8 мікрорайонів: одне з найстаріших поселень Таллінна - Каламая з його одно- і двоповерховими дерев'яними будинками, забудований у пізніший час Пельгулінн, одно-двоповерховий Сітсі, лісовий Меріметса, пляжний Пальяссааре, одно- п'ятиповерховий Карьямаа, привокзальний Кельмікюла, портовий Коплі і чотири-п'ятиповерховий Пельгуранна (Пельгуранд, Рандл).

Опис[ред. | ред. код]

На території району знаходяться: Ліннагалл, Батарейна в'язниця що стала музеєм (Таллінська центральна в'язниця), ангари водних літаків, природоохоронна зона Пальяссааре, парки Коплі і Калама, пляжі Штромка, Пікакарі і Каларанд[2].

У цій частині міста за радянських часів перебувало декілька великих промислових підприємств (завод «Вольта», машинобудівний завод імені Лаурістіна, комбінат «Балтійська мануфактура», завод «Арсенал» тощо)

В районі працює три ринки: великий «Балті-Яама-Тург»[3] ( «Вокзальний ринок»), невеличкий «Сітсі-Маркет» і рибний ринок «Калатург»[4]. У будівлях колишнього заводу «Арсенал» створено торговий центр "Arsenal"[5]. Кінотеатрів на початок 2020-х у районі немає.

Станом на 2008 рік в районі налічувалося 125 вулиць загальною довжиною 74 км; 20 дошкільних установ; 11 загальноосвітніх шкіл; одна професійна школа; 11 портів[2].

Заклади культури та дозвілля у районі: Народний дім Пельгулінна, Культурний центр «Салма», «Завод культури» (Kultuuritehas), молодіжний будинок Коплі, база спорту та відпочинку Піїрі, товариство «Коплі»[2].

Районна управа щомісяця видає безкоштовну газету "Põhja-Tallinna Sõnumid"[6].

Пам'ятки[ред. | ред. код]

Морський музей у Леннусадам[ред. | ред. код]

Докладніше: Леннусадам

Музей знаходиться на півночі мікрорайону Каламая, на території порту Леннусадам. Відкрився 12 травня 2012 року у відреставрованих ангарах для гідропланів. У музеї представлені як найперші плавальні машини (хоча «машинами» їх назвати досить важко), так і новітні кораблі. Одним з найпримітніших експонатів музею є підводний човен Лембіт, яку можна оглянути як зовні, так і зсередини. Є безліч розваг для дітей: можна «політати» на каруселі-літаку, пограти з кораблем на дистанційному управлінні, «постріляти»; в порту можна покататися на шхуні (за плату). Там же стоїть на приколі криголам «Суур-Тилл», а також деяка військова техніка[7].

Музей колишньої в'язниці Патара[ред. | ред. код]

На півночі Каламая розташовано музей колишньої в'язниці Патара (Батарейної). Фортеця була побудована за наказом Миколи I в 1828 році. З 1867 по 1920 роки була казармою, далі до 2007 року була в'язницею. Зараз є музеєм. Проводяться екскурсії на кількох мовах[8]

Центр мистецтв "Каї"[ред. | ред. код]

Знаходиться в кварталі Ноблесснер, на березі Талліннської затоки. У колишньому цеху заводу підводних човнів проводяться виставки, демонструються художні та документальні фільми[9].

Fotografiska Tallinn[ред. | ред. код]

Філія стокгольмського центру мистецтва фотографії. Розташована у Творчому містечку «Теллісківі». Постійної експозиції немає, виставки регулярно оновлюються. Тут також проводяться майстер-класи і зустрічі з фотохудожниками, працюють кав'ярні, крамниці сувенірів і на останньому поверсі музею - безвідходний ресторан, з якого відкривається чудова панорама міста[10].

Пізнавальний центр «Енергія»[ред. | ред. код]

Розташований у приміщеннях колишньої електростанції, якій понад 100 років. Тут проводяться унікальні для Північної Європи щоденні вистави за демонстрацією блискавок і ефектів статичної електрики, є понад сто інтерактивних експонатів і єдиний в Таллінні планетарій, де демонструються зняті на місці науково-популярні фільмиref>Познавательный центр «Энергия». Visit Tallinn. Архів оригіналу за 6 червня 2021. Процитовано 6 червня 2021. </ref>.

Фабрика винаходів PROTO[ред. | ред. код]

Працює в історичному ливарному цеху заводу Ноблесснер. Об'єднує віртуальну реальність, науку і світ фантазій; за допомогою VR- окулярів демонструються різні фізичні явища і наукові відкриття. Для наймолодших відвідувачів відкрито дитячий куточок з розвиваючими «розумними» розвагами[11].

Пляж і пташиний заповідник Пальясааре[ред. | ред. код]

Докладніше: Пальясааре

Пляж Пікакарі. Є дитячий ігровий майданчик та ятки харчування. Поруч розташований мішаний ліс. Там знаходиться пташиний заповідник. Є спостережні вежі.

Галерея зображень[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Tallinna elanike arv (Estonian). Tallinn City Government. Архів оригіналу за 26 грудня 2018. Процитовано 27 листопада 2014. 
 2. а б в Huvitavad fakte Põhja-Tallinna linnaosa kohta. Tallinn (ест.). Архів оригіналу за 6 червня 2021. Процитовано 6 червня 2021. 
 3. Balti Jaama Turg. Архів оригіналу за 6 червня 2021. Процитовано 6 червня 2021. 
 4. Kalaturg. Visit Tallinn (ест.). Архів оригіналу за 6 червня 2021. Процитовано 6 червня 2021. 
 5. Arsenali lugu. Arsenal Keskus (ест.). Архів оригіналу за 6 червня 2021. Процитовано 6 червня 2021. 
 6. Põhja-Tallinna Sõnumid. Tallinn (ест.). Архів оригіналу за 6 червня 2021. Процитовано 6 червня 2021. 
 7. Портал Музея Лётной гавани (Леннусадам). Архів оригіналу за 31 травня 2016. Процитовано 23 березня 2022. 
 8. Портал Музея бывшей тюрьмы Патарей (Батарейной). Архів оригіналу за 2 лютого 2022. Процитовано 23 березня 2022. 
 9. Центр искусств Kai. Visit Tallinn. Архів оригіналу за 6 червня 2021. Процитовано 6 червня 2021. 
 10. Fotografiska Tallinn. Visit Tallinn. Архів оригіналу за 6 червня 2021. Процитовано 6 червня 2021. 
 11. Фабрика изобретений PROTO. Visit Tallinn. Архів оригіналу за 6 червня 2021. Процитовано 6 червня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]