Пиловий Миск

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пиловий Миск або Брудні Тридцяті Роки (англ. Dust Bowl) або (англ. Dirty Thirties)— важкий період пилових буревіїв, що завдали серйозної екологічної та сільськогосподарської шкоди американським і канадським орним землям у 1931 — 1939.

Фермер ходить під час курної бурі в р. 1936 округ Сімаррон, штат Оклахома

Це явище було викликане сильною посухою в поєднанні з методами ведення сільського господарства, які не включають методи сівозміни, парових полів, покривних культур, ґрунтових терас і лісосмуг, задля запобігання вітровій ерозії.

Обширна глибока оранка землі Великих рівнин, яка була новою для сільського господарства, вимушених переселенців, природні глибоко укорінені трави, які зазвичай зберігають ґрунт і вологу на місці навіть в періоди посухи і сильних вітрів[1]

В США Пиловий Миск був посеред північно-західного Техасу, західної Оклахоми, і залучав сусідні частини штатів Нью-Мексико, Колорадо, й Канзас.

Величезні бурі почорнілі небі, досягнувши весь шлях до Східного узбережжя США таких містах, як Нью-Йорк і Вашингтон, округ Колумбія.[2]

Велика частина ґрунту виявилася на зберігання в Атлантичному океані, несуть панівні вітри. Це величезні пилові бурі, названі "чорна заметіль" та "чорні ролики", часто обмежена видимість до декількох метрів або менше. Пиловий Миск постраждалих 400 000 км2.[3]

У багатьох регіонах понад 75% верхнього шару ґрунту здувся до кінця 1930-х років, але не було великих розходжень у ступені, в якій земля деградує. Станом на кінець 1940 року 2,5 млн людей переїхали з американських прерій.[4]

Ця катастрофа посилила економічні наслідки Великої Депресії в регіоні. Пиловий Миск був визначений серед "найбільш екстремальних природних подій в 350 років".

Причини[ред.ред. код]

На кінці Американської Громадянської війни і в результаті Американського закона Акт про гомстеди, й першої трансконтинентальної залізниці декільки групів нових іммігрантів переїхали до прерій й землеробство збільшилося.

На початку сільське господарство складалося ранчами худоби (розведення великої рогатої худоби), з деяким землеробством. Серії суворих зим, починаючи з 1886 року і надмірний випас худоби, то посуха в 1890 році, призвело до збільшення землеробства.[5][6]

Обширна глибока оранка землі Великих рівнин ,яка була новою для сільського господарства, вимушених переселенців, природні глибоко укорінені трави, які зазвичай зберігають ґрунт на місці, і вологу навіть в періоди посухи і сильних вітрів.

Бавовна методів ведення сільського господарства в преріях викликав великі ерозії ґрунту. Протягом зимових місяців, бавовна поля без поверхневої рослинності, коли вітри є найважкими. Щетина спалюється для боротьби з бур'янами до посадки, тим самим позбавивши ґрунт органічних поживних речовин і поверхні рослинності.

Пилова буря Спірман , Техас в р. 1935

Переміщення людини в США[ред.ред. код]

В 1935 р. декілька сімей були змушені покинути свої ферми і переїхати в інші області, в пошуках роботи в зв'язку з посухою.

Похований трактор в дворі ферми; Даллас, Південна Дакота, травня р. 1936

Більше 500 000 американців залишилися без притулку. Понад 350 будинків були знесені після одного шторму. Деякі жителі померли від недоїдання або пилової пневмонії.

Пиловий Казан спричинив найбільшу міграцію в американській історії протягом короткого періоду часу 200 000 осіб переїхало до Каліфорнії.

Реакція Уряд США[ред.ред. код]

Протягом перших 100 днів адміністрації президента Франклін Делано Рузвельт в р. 1933 урядових програм, спрямованих на збереження ґрунтів та відновлення екологічної рівноваги нації були реалізовані.

В р. 1935 федеральний уряд, сформував "Служби для Рельєфа Посухи" (англ. Drought Relief Service (DRS)) для координації діяльності з надання допомоги. DRS купила худоби в країнах, які були визначені райони надзвичайного стану. "Уряд худоби покупки програми була благословенням для багатьох фермерів, оскільки вони не можуть дозволити собі тримати худобу їх, і уряд заплатив високу ціну, ніж вони могли б отримати на місцевих ринках".[7]

Президент Франклін Делано Рузвельт наказав Громадянський Корпус збереження посадити величезний пояс приблизно 200 мільйонів дерев з Канади до Абілін, Техас, щоб розірвати вітер, утримувати воду в ґрунті, і утримувати ґрунту на місці.[8][9]

Адміністрація також почав навчати фермерів збереженню ґрунтів та протиерозійних методів, включаючи сівозміну, смуги сільського господарства, контурної оранки, терасування та інших вдосконалених методів ведення сільського господарства.

Уряд виплатив неохоче фермерів долара за акр на практиці одним з нових методів. До 1938 року величезні зусилля по збереженню скоротилася кількість дме ґрунту на 65%.

Література й Музика[ред.ред. код]

Романи американського романіста Джона Стейнбека «Про людей та мишей» англ. Of Mice and Men) (р.1937) й «Грона гніву» англ. Grapes of Wrath), (р. 1939) під впливом катастрофи.

Американський співак, музикант представник напрямів фолк Вуді Гатрі навписав 1935 р. (англ. Dust Bowl Ballads).

Посилання[ред.ред. код]

  1. "Drought: A Paleo Perspective – 20th Century Drought". National Climatic Data Center. (англ.)
  2. Stock, Catherine McNicol (1992). Main Street in Crisis: The Great Depression and the Old Middle Class on the Northern Plains, p. 24. University of North Carolina Press. ISBN 0-8078-4689-9.(англ.)
  3. "The Black Sunday Dust Storm of 14 April 1935". National Weather Service: Norman, Oklahoma. (англ.)
  4. "First Measured Century: Interview:James Gregory". PBS. (англ.)
  5. "The Great Plains: from dust to dust". Planning Magazine. 1987-12. (англ.)
  6. Regions at Risk: a comparison of threatened environments. United Nations University Press. 1995. (англ.)
  7. Monthly Catalog, United States Public Documents, By United States Superintendent of Documents, United States Government Printing Office, Published by G.P.O., 1938(англ.)
  8. Federal Writers' Project. Texas. Writers' Program (Tex.): Writers' Program Texas. p.16.(англ.)
  9. Buchanan, James Shannon. Chronicles of Oklahoma. Oklahoma Historical Society. p. 224.(англ.)


Див. також[ред.ред. код]

1. Енциклопедія Історія Оклахома (англ.)

2.ферми в 1930 роках (англ.)

3.Бібліотека Конгресу (англ.)

4. [http://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/features/general-article/dustbowl-black-sunday/ Чорну Неділія 14 квітня р. 1935](англ.)

5. Пиловий Миск(англ.)