Пироги з калиною
Тип | випічка з начинкою |
---|---|
Походження | Україна |
Пироги з калиною — стародавня страва української кухні.
Калина – етнонаціональний символ України, що уособлює красу, кохання, материнство, кров, любов до Батьківщини[1].
У народній медицині калина відома з XIV століття. Вона цінується через велику кількість вітаміну С, наявність вітамінів А, Р, К, Е, а також мікроелементів (кальцій, калій, магній, йод та фосфор) та пектинів, фітонцидів, амінокислот[2][3]. Плоди калини мають бактерицидну дію і проявляють сильно виражений інгібуючий вплив на трихомонади та лямблії[4]. Використовували українці плоди калини не тільки в лікуванні, але й як начинку для пирогів[5]. Ягоди калини збирають в осені, бажано після заморозків, щоб ягоди втратили гіркоту й стали солодкими[6].
- пшеничне борошно вищого ґатунку:
- 800 грамів для тіста;
- 30—50 грамів для начинки;
- 1 упаковка (15 грамів) сухих дріжджів;
- 500 мл молока;
- цукор:
- 2—3 столові ложки для тіста
- 100 грамів (пів склянки 250 мл) для начинки; В давнину, щоб підсолодити, в тісто та начинку додавали висушену стружку цукрового буряку[7];
- 2 яйця;
- 80 мл (⅓ склянки) рослинної олії;
- 1 чайна ложка без верху солі;
- 2 склянки ягід калини. [5]
- Тісто
- У глибокій мисці в теплому молоці розчинити сухі дріжджі, додати яйця, сіль, цукор та ретельно перемішати все віничком до однорідності. Повільно влити у тісто олію, не припиняючи помішувати.
- Поступово додати борошно. Готове тісто накрити харчовою плівкою, обгорнути миску для збереження тепла та залишити у теплому місці на 40 хвилин.
- Начинка
- Вимиті ягоди калини розкладають на жаровні та томлять в духовці, щоб вони стали м'якими. Підготовлену калину перекладають на сито, щоб стікла зайва волога (цей сік можна використовувати для пиття або киселю[7]). Додати до ягід борошно та цукор, ретельно перемішати.
- Розкачати тісто у довгий джгут, порізати на однакові частинки та дати "відпочити" 5 хвилин.
- Сформувати пиріжки, додаючи начинку та міцно зщіплювати краї. Готові пиріжки кладіть на деко, змащене олією, накривають лляним рушником та якийсь час дають підійти.
- Коли вона розігріється,Змастити яєчним жовтком пиріжки та поставити деко у духову шафу, розігріту до 180—200 °С, на 25—30 хвилин.
- Діставши пиріжки з печі треба забудьте їх водою і вкрити рушником на 10 хвилин, щоб вони стали м’якими і ніжними[7].
Деякі кухарі до начинки додають ванільний цукор та цедру лимона[8], замість муки додають крохмаль[9].
- ↑ Енциклопедичний словник символів культури України. Вид. 5-е, доп., випр. / За заг. ред. В. П. Коцура, О. І. Потапенка, В. В. Куйбіди. Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди. – Корсунь-Шевченківський: ФОП Гавришенко В.М., 2015. – 912 с.
- ↑ М. Л. Рева, Н. Н. Рева Дикі їстівні рослини України / Київ, Наукова думка, 1976 — 168 с. — С. 129
- ↑ Корисні властивості калини | Блоги БДМУ. Процитовано 10 січня 2025.
- ↑ Калина звичайна: лікувальні властивості рослини. Фармацевтична енциклопедія (укр.). Процитовано 10 січня 2025.
- ↑ а б Пиріжки з калиною. authenticukraine.com.ua (укр.). Процитовано 10 січня 2025.
- ↑ Коли та як правильно збирати калину - газета Сільський Господар. hospodar.ua (укр.). 8 жовтня 2024. Процитовано 10 січня 2025.
- ↑ а б в loveukraine (21 листопада 2021). Забутий рецепт наших прабабусь: як приготувати пиріжки з калиною. loveukraine.com.ua (укр.). Процитовано 10 січня 2025.
- ↑ Кулінарна спадщина України. Пиріжки з калиною в духовці. Klopotenko (укр.). Процитовано 10 січня 2025.
- ↑ Пиріжки з калиною/Давній рецепт кулінарної спадщини України/Українська кухня - покроковий рецепт з фото. Автор рецепта Українська Кухня Кращі Традиції . Cookpad (укр.). 27 листопада 2022. Процитовано 10 січня 2025.