Плавка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
VysokePece1.jpg

Пла́вка

  • 1. Процес переробки матеріалів (головним чином металів) в плавильних печах з отриманням кінцевого продукту в рідкому вигляді. У металургії застосовується для витягання металу з руди (доменна плавка), переділу твердої або рідкої металевої шихти (мартенівська плавка, електроплавлення, киснево-конвертерна плавка, рафінування феросплавів і кольорових металів), отримання сплавів, розплавлення твердого металу для відливання злитків або фасонного литва і інших цілей.
  • 2. Разовий цикл процесу плавки, а також отриманий в результаті цього продукт. Метал отриманий в результаті кожної конкретної плавки має свій набір властивостей, тому при виробництві спецсталей чи складних сплавів до яких висуваються підвищені вимоги перевіряється та сертифікується окремо результат кожної плавки. Оскільки виробництво продукції менше однієї плавки технічно неможливе, то її розмір відіграє помітну роль в плануванні виробництва, закупівель та збуту металургійних підприємств, металоторговців та споживачів металопродукції. В чорній металургії плавка становить 150-300 тонн, як правило близько 170-200 тонн.

Цікаве з історії плавки[ред. | ред. код]

Наводимо уривок з праці Георга Агріколи De Re Metallica (1556 р.), який саме присвячений опису плавки руд і металів:

Можливі кілька способів плавки однієї і тієї ж руди, що дозволяють отримати однакову за масою кількість металу, проте одні з цих способів вимагають більшої витрати коштів і праці, ніж інші. Руда може плавитися в печі або без неї. При плавці в печі випускний отвір може при потребі бути закритим або постійно відкритим. Без печі руда може плавитися в тиглях або каналах.
[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Full text of De Re Metallica. Архів оригіналу за 3 травень 2006. Процитовано 11 грудень 2016. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Основи металургійного виробництва металів і сплавів. – К.: Вища шк., 2006. - 503с.;
  • Фізико-хімічні та металургійні основи виробництва металів. – К.: ІЗМН, 1996. - 392с.;