Плавунець плоскодзьобий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плавунець плоскодзьобий
Самка у шлюбному вбранні
Самка у шлюбному вбранні
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Баранцеві (Scolopacidae)
Рід: Плавунець (Phalaropus)
Вид: Плавунець плоскодзьобий
Phalaropus fulicarius
(Linnaeus, 1758)
Ареал гніздування
Ареал гніздування
Місця зимування
Місця зимування
Синоніми
Phalaropus fulicaria

Crymophilus fulicarius

Посилання
Вікісховище: Category:Phalaropus fulicarius
Віківиди: Phalaropus fulicaria
EOL: 1064981
ITIS: 554376
МСОП: 144046
NCBI: 279952
Fossilworks: 368536

Плавунець плоскодзьобий[1] (Phalaropus fulicarius) — невеликий прибережний птах ряду Сивкоподібних, поширений на гніздуванні в арктичних районах Євразії та Північної Америки. Перелітний птах, який мігрує переважно океанічними маршрутами, що нехарактерно для більшості куликів. В Україні рідкісний залітний птах на всій території[2].

Морфологічні ознаки

[ред. | ред. код]

Статевий диморфізм у дорослих птахів полягає у тому, що самки забарвлені більш яскраво, ніж самці. У дорослої самки в шлюбному вбранні верх голови і вуздечка чорні; щоки і покривні пера білі; пера спини і покривні пера крил чорні, з вохристою облямівкою; поперек і надхвістя сірі; шия і низ тулуба насичено руді; зверху на крилі вздовж основи другорядних махових пер проходить біла смуга, яку видно в польоті; спід крил білий, махові пера зверху сірувато-чорні; стернові пера сірі, середня пара темно-бура; дзьоб жовтий, на кінці чорний; ноги сірі. Дорослий самець у шлюбному вбранні схожий на шлюбну дорослу самку, але верх голови бурий, з темними вузькими поздовжніми смугами; шия і низ тулуба з домішкою білого. У позашлюбному вбранні самець і самка подібні: верх сірий; тім'я, потилиця і смуги за очима чорно-бурі; решта оперення біла; дзьоб темно-бурий, з жовтою основою. У молодого птаха пера верху чорні, з вохристою облямівкою; низ і шия білі, на шиї, волі і боках іржастий відтінок; дзьоб темно-бурий.

Маса тіла 35—60 г, довжина тіла 20—22 см, розмах крил 37—40 см.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]
Яйця плоскодзьобого плавунця в оологічній колекції (Тулузький музей)

Гніздиться на землі на заболочених ділянках тундри з невеликими водоймами, заболоченими луками, на заболочених долинах річок. До гніздування приступає наприкінці травня — на початку червня. Гніздо розміщує зазвичай на краю невеликого озера. У кладці буває 4, рідше 3 яйця, насиджує їх самець протягом 19 днів. З виводком, як правило, буває тільки самець, але інколи з пташенятами бувають обидва з батьків.

Мігрує над морями, причому птахів відмічали на відстані 80—160 км від берега. Місця зимівель розміщені у тропічних і субтропічних районах Африки та Південної Америки. Зимують переважно у відкритому морі, на великій відстані від материків. Притримуються районів океану, найбагатших планктонними організмами. У позагніздовий період часто тримаються зграями, які нараховують десятки або навіть декілька тисяч особин.

Під час живлення плосконосі плавунці часто швидко плавають у невеликому колі, утворюючи невеликий вир. Живляться безхребетними, інколи літають у повітрі, полюючи на комах.

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України. — Київ, 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-Х.
  • Фауна Украины. Т. 4. Птахи. Загальна характеристика птахів. Курині. Голуби. Рябки. Пастушки. Журавлі. Дрофи. Кулики. Мартини / О. Б. Кістяківський. — К : Вид-во АН УРСР, 1957. — 432 с.
  • Жизнь животных / Под ред. В.Д. Ильичева, А.В. Михеева. — М. : Просвещение, 1986. — 527 с.
  • BirdLife International 2009. Phalaropus fulicarius. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. <www.iucnredlist.org>. Downloaded on 24 March 2012 ((англ.)) . Архів оригіналу за 21 липня 2013.

Література

[ред. | ред. код]