Плавуча дослідницька платформа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плавуча дослідницька платформа
FLoating Instrument Platform
Платформа у вертикальному положенні
Служба
Тип/клас науково-дослідний
Держава прапора США США
Належність Scripps Institution of Oceanography
Корабельня Gunderson Brothers Engineering
Портленд, штат Орегон
Спущено на воду 1962
Виведений зі складу флоту 2023
Статус Відправлений на утилізацію
Ідентифікація
Номер ІМО 9180229
Номер MMSI 338040561
Параметри
Довжина 108 м
Ширина 7,93 м
Осадка 3,83 м (горизонтальне положення)
100 м (вертикальне положення)
Технічні дані
Рухова установка нема
Гвинти нема
Швидкість 7 — 10 вузлів
Екіпаж 5 членів екіпажу
11 вчених
Озброєння

Плавуча дослідницька платформа (англ. Floating Instrument Platform) — несамохідний науково-дослідницький корабель ВМС США, що використовувся Морською фізичною лабораторією Інституту океанографії Скриппса[en] при Каліфорнійському університеті. Спеціальна конструкція корабля, зокрема великі баластні баки на кормі, дозволяла затоплювати його до вертикального положення (кормою вниз), роблячи цю платформу дуже стійкою, здатною протистояти великим штормам. На платформі виконувалися дослідження з гідроакустики, океанографії, метеорології та спостереження за морськими ссавцями.

108-метровий дослідницький корабель був збудований як стабільна платформа для дослідження поведінки звукових хвиль під водою, його вважають одним з найнеординарніших дослідницьких кораблів ВМС США.

Історія

[ред. | ред. код]

Корабель-платформа був розроблений у 1960-х роках Каліфорнійським університетом та побудований у Портленді, штат Орегон, інженерною компанією Gunderson Brothers Engineering. У червні 1962 року був спущений на воду. У 1995 році отримав грант — два мільйони доларів для модернізації обладнання.

На кораблі проводилися дослідження поширення сейсмічних хвиль в океані, взаємодії різних шарів води, теплообміну між товщею води і поверхнею. Одним з останніх досліджень було складання тривимірного відображення океанічного шуму.[1]

Корабель міг діяти по всьому світу, хоча його звичною зоною дії було західне узбережжя США.

Платформа була відправлена на утилізацію в серпні 2023 р.[2]

Будова

[ред. | ред. код]

Корпус завдовжки 108 метрів забезпечений резервуарами для води, які заповнюються і спричиняють затоплення судна. Після часткового затоплення баластних танків корма корабля поступово занурюється у воду і вре́шті-ре́шт платформа стає вертикально, ніби буй. Ця затонула частина працює як якір, щоб забезпечити стійкість платформи, залишаючись зануреною. Над водою залишаються видимими тільки ≈ 17 м передньої частини його корпусу. Тому на морі з 9-метровими хвилями вертикальні коливання корпусу корабля не перевищують 3 см.

Маневр перевертання триває приблизно півгодини, а екіпаж залишається на борту корабля. Меблі мають поворотну систему, яка змушує їх рухатися, а санвузли та душі дублюються, одні для горизонтального положення корабля, а інші для вертикального положення платформи. На платформі можуть проживати п'ять членів екіпажу та до одинадцяти вчених. Оскільки дослідження на кораблі тривають декілька тижнів, для зручного проживання екіпажу каюти сплановані так, що користуватися ними можна при обох положеннях корабля.

Щоб захистити вимірювальне обладнання та прилади від можливих завад з боку двигуна, валопри́воду і гребних гвинтів (вібрація, шуми) на кораблі нема власної енергетичної установки.

Для повернення корабля у горизонтальне положення вода з танків видувається стиснененим повітрям. Корабель не є автономним і його потрібно тягти на букси́рі до нового місця.

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Корабель, запроектований для перекидання damninteresting.com 28.11. 2005 (англ.)
  2. Schuler, Mike (9 серпня 2023). Internet-Famous FLIP Ship Sent for Scrap. gCaptain (амер.). Процитовано 2 жовтня 2023.

Посилання

[ред. | ред. код]