Плаґін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Плаґін (англ. plug-in — підключати) — додаток, незалежно скомпільований програмний модуль, що динамічно підключається до основної програми, призначений для розширення або використання її можливостей. Належить до загального програмного класу додатків. Плаґіни, зазвичай, виконуються у вигляді динамічних бібліотек.

Плаґіном до графічного редактора може бути фільтр, що якимсь чином змінює зображення, палітру, дозволяє роботу з додатковими форматами та ін. Наприклад, функція фільтрації для програми Photoshop здійснюється за допомогою Acrobat-Reader Plug-in, що дозволяє бачити на екрані документи PDF-формату.

Часто у вигляді плаґінів виконується підтримка форматів файлів, наприклад, для звукових і відеопрогравачів, наборів офісних застосунків, програм обробки звуку і графіки. У програмах обробки звуку плаґіни виконують обробку і створення звукових ефектів, наприклад, мастерінг, застосування еквалайзера і стиснення динамічного діапазону. Деякі плаґіни змінюють технічні характеристики звуку: глибину, частоту дискретизації та ін. Інший приклад — VST-плаґіни для програм багатоканального зведення, що дозволяють підключати різноманітні віртуальні інструменти та звукові ефекти, збагачуючи тембральну палітру композиції.

У браузерах плаґіни використовуються для забезпечення показу форматів даних, які не мають вбудованої підтримки браузером (наприклад Adobe Flash або SVG), для підлаштування можливостей під вимоги користувача, і навіть для зневадження скриптових програм JavaScript всередені браузера (Firebug, додаток Firefox).

Великою популярністю користуються плаґіни для поштових програм, а саме спам-фільтри, плаґіни для перевірки листів антивірусом.

Застосунки, широко відомі своїми API для створення плаґінів:

Див. також[ред.ред. код]