Plasmodium malariae

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Плазмодій чотириденний)
Перейти до: навігація, пошук
Плазмодій, який спричинює чотириденну малярію /
Плазмодій чотириденний /
Plasmodium malariae
Зрілий шизонт (морула) Plasmodium malariae в мазку крові людини перед розриванням еритроциту, містить в собі до 12 еритроцитарних мерозоїтів, (світлова мікроскопія, збільшення у 80 разів, мікрофотограма, фарбування за Романовським-Гімза)
Зрілий шизонт (морула) Plasmodium malariae
в мазку крові людини перед розриванням еритроциту,
містить в собі до 12 еритроцитарних мерозоїтів,
(світлова мікроскопія, збільшення у 80 разів, мікрофотограма, фарбування за Романовським-Гімза)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Хромальвеоляти (Chromalveolata)
Надтип: Альвеолобіонти (Alveolata)
Тип: Апікомплексні (Apicomplexa)
Клас: Aconoidasida
Ряд: Haemosporida
Родина: Плазмодієві (Plasmodiidae)
Рід: Плазмодій (Plasmodium)
Вид: Plasmodium malariae
Біноміальна назва
Plasmodium malariae
Feletti & Grassi, 1889
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Plasmodium malariae
EOL logo.svg EOL: 10566737
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 5858

Plasmodium malariae (Плазмодій чотириденний[1]) — це один з чотирьох сталих збудників малярії в людській популяції, який спричинює у людей так звану чотириденну малярію[2]. Коли у 1880 році французький військовий лікар Шарль Лаверан описав перше патогенне найпростіше у клітинах кров хворих з гарячкою при малярії, то на той час він вважав, що це єдиний збудник малярії. Тому і в першій, і в подальших назвах цього збудника[3] частиною назви завжди був компонент malariae. Але потім стало зрозумілим, що знайдене Лавераном найпростіше є лише одним з численних видів плазмодіїв, які спричинюють малярію у людей, ссавців, птахів і рептилій. І тому наявність у назві компоненту malariae не є правильним, але на знак того, що це був перший знайдений патогенний плазмодій, вирішили залишити в мікробіологічній номенклатурі[4] таку назву для цього збудника — Plasmodium malariae[5].

Життєвий цикл плазмодія[ред.ред. код]

Детальніші відомості з цієї теми Ви можете знайти в статті Плазмодій.

Детальніші відомості з цієї теми Ви можете знайти в статті Малярія.

Для збудників малярії (плазмодія) характерна зміна двох хазяїв:

При цьому відбувається чергування статевого і безстатевого розмноження:

  • статеве розмноження плазмодіїв (спорогонія) відбувається в організмі різних видів малярійних комарів роду Anopheles, безстатеве (шизогонія) — в організмі хазяїна.

Зараження комарів відбувається при потраплянні у шлунок комарів з крові хазяїна статевих клітин плазмодія: жіночих та чоловічих гамет (або гамонтів) — мікро і макрогамет. Вони копулюють і дають початок рухливій зиготі, що через низку перетворень дає кілька тисяч спорозоїтів. Останні проникають у слинні залози комара і під час укусу зі слиною потрапляють до людині.

Стадії розвитку плазмодія в організмі (шизогонія)[ред.ред. код]

При укусі комара збудники малярії потрапляють в кров і звідти за 30 хвилин до печінки. Розвиваються спочатку в клітинах печінки в тканинні (екзоеритроцитарні) шизонти, що відбувається під час тканинної шизогонії. Утворюється велика кількість тканинних мерозоїтів, які виходять в кров і потрапляють всередину еритроцитів, де проходить еритроцитарна шизогонія. В еритроцитах плазмодії зростають, живлячись гемоглобіном, проходять кілька підстадій з утворенням еритроцитарних мерозоїтів, які розривають з середини еритроцит і виходять у плазму крові, знов проникаючи в незаражені до того еритроцити. Такі цикли еритроцитарної шизогонії без лікування можу повторюватися і тривати місяцями й, навіть, десятиліттями. Під час виходу мерозоїтів в кров і розриву еритроцитів до кровотоку потрапляє велика кількість пірогенів[6], що є як продуктами життєдіяльності самого плазмодія, так і компонентами внутрішнього вмісту еритроцитів. Через це у людини настають приступи малярії — підвищується з сильним ознобом до 39—41°С температура тіла, потім розвивається жар, а через певний час по зникненню пірогенів з крові температура тіла падає з сильним потом, гарячковий напад закінчується. Тривалість такого приступу (пароксизму) від 12 до 24 годин у різних видів плазмодія. Такі приступи повторюються через кожні 1—2 дня. Особливостю еритроцитарної шизогонії збудника, який спричинює чотириденну малярію — Plasmodium malariae, є те, що він відтворює такий характер гарячкових приступів, при якому між ними є саме два дні нормальної температури тіл (апірексії). Таким чином, поява нового нападу гарячки відбувається на 4-й день від попереднього. Частина плазмоїдних клітин ще на початку еритроцитарної шизогонії перетворюються на гамети, які під час укусу потрапляють в організм комара. Життєвий цикл розвитку плазмодія таким чином без кінця повторюється.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Маркевич О. П. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник / О. П. Маркевич, К. І. Татарко. — К.: Наукова думка, 1983. — 410 с.
  2. У розгорнутий період хвороби у пацієнта формується особливий характер гарячкових нападів — чотириденний, коли між приступами підйому температури тіла є два дні нормальної її температури.
  3. Oscillaria malariae, Haemamoeba malariae, Laverania malariae, Ematozoo malariae, Haemosporidium malariae, і, нарешті, Plasmodium malariae
  4. Opinions № 104 by the International Commission on Zoological Nomenclature (1927).
  5. При перекладі на українську мову слід застосовувати термінологію — «плазмодій (або збудник) чотириденної малярії»
  6. Будь-які речовини, які здатні підвищувати температуру тіла.

Джерела[ред.ред. код]

  • G. Robert Coatney, William E. Collins, McWilson Warren und Peter G. Contacos: The primate malarias. Bethesda: U.S. National Institute of Allergy and Infectious Diseases, 1971. Kapitel 18, S. 209 ff.: Plasmodium malariae PDF
  • William E. Collins und Geoffrey M. Jeffery: Plasmodium malariae: Parasite and Disease. In: Clin. Microbiol. Rev. 2007, Bd. 20(4), S. 579–592 PMID 17934075