Планківська температура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Температу́ра Пла́нка — одиниця температури у планківській системі одиниць; названа на честь німецького фізика Макса Планка.[1]

У планківскій системі основними одиницями обрано такі фундаментальні фізичні сталі: швидкість світла , гравітаційна стала , стала Дірака (стала Планка, поділена на 2π) і стала Больцмана . Через ці одиниці температура Планка виражається наступним чином[1]:

Якщо виразити величини, які входять в формулу в одиницях системи SI, то можна отримати значення температури Планка в цій системі одиниць. Використання найбільш точних на даний момент значень и дає[2]:

К

з відносною похибкою (відносним стандартним відхиленням), рівною [2]. Таким чином одиниця температури в Планківській системі одиниць в разів більше, ніж одиниця температури кельвін в SI.

Планківська температура — одна з планківських одиниць, що становлять фундаментальну межу в квантовій механіці. Сучасна фізична теорія не здатна описати що-небудь з вищою температурою через відсутність в ній розробленої квантової теорії гравітації. Вище температури Планка енергія частинок стає настільки великою, що гравітаційні сили між ними можна порівняти з іншими фундаментальними взаємодіями. У відповідності з поточними уявленнями космології, це температура Всесвіту в перший момент Великого вибуху.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Томилин К. А. Планковские величины : [арх. 3 лютого 2014] // 100 лет квантовой теории. История. Физика. Философия : Труды международной конференции. — М. : НИА-Природа, 2002. — С. 105—113.
  2. а б Planck temperature. 2018 CODATA recommended values (англ.). NIST. 2019. Процитовано 6 червня 2019.