Плантан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плантани на цейлонському ринку
Смажений плантан

Планта́н (франц. plantain) або пла́тано (ісп. plátano, від plantar — «саджати») — великі овочеві банани, які перед вживанням в їжу, як правило, вимагають термічної обробки.

Овочеві та десертні банани розрізняв ще Карл Лінней, і відносив перші до виду банан райський (Musa paradisiaca), а другі - до виду Musa sapientum (гібрид видів банан Бальбіса (Musa balbisiana) і банан загострений (Musa acuminata)). Нині ця номенклатура не використовується.

Терміном «платано» найчастіше позначають сорти бананів, що мають великі плоди із зеленою або сіро-зеленою шкіркою і крохмальністю, жорстким і несолодким м'якушем. Перед вживанням у їжу їх смажать, варять або обробляють парою. Вони широко використовуються також в якості корму для домашньої худоби.

У більшості іспаномовних країн овочеві та десертні банани в побуті не розрізняють, і ті й інші називають plátano. У Центральній та Південній Америці найчастіше овочеві банани можна зустріти у вуличних торговців або в ресторанах, які подають у вигляді закуски або гарніру страву «чифлес[en]» (ісп. chifles) - стружка або тонкі скибочки овочевих бананів, смажені в олії і приправлені сіллю.

Смажений плантан[en] - популярна страва, самостійна закуска і гарнір до основної страви в країнах, де ростуть плантани.

Пісанг горенг[en] - смажений плантан в клярі, популярна страва в Індонезії.

Посилання[ред. | ред. код]