Пластинки «Піонера»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вид пластинки з «Піонера-10» та «Піонера-11»

Пласти́нки «Піоне́ра» (англ. Pioneer plaques) — дві ідентичні пластинки з анодованого алюмінію на борту безпілотних космічних апаратів NASA «Піонера-10» (запущений 2(3) Березня 1972) та «Піонера-11» (запущений 5(6) квітня 1973) з символьною інформацією про людину, Землю та її місцезнаходження. Автор — Карл Саган з Корнельського університету, автор малюнка чоловіка і жінки — Лінда Саган, друга дружина Карла Сагана.

На пластинках зображені чоловік, жінка і корабель «Піонер» в одному масштабі. Ліворуч від них зображено Сонце, променями показане розташування і відстані до 14 найближчих пульсарів і центру Галактики. Внизу схематично зображена Сонячна система з траєкторією «Піонера», починаючи з Землі. Вгорі показані два основних стани атому водню.

Фізичні параметри[ред. | ред. код]

Критика[ред. | ред. код]

Послання критикувалося як занадто складне для розшифрування і як занадто антропоцентричне. Послання розроблялося так, щоб розмістити якомога більше інформації на мінімальній площі, але практично жоден з науковців, не зайнятих у цьому проекті, яким показувалося це послання, не зміг розшифрувати його повністю[1].

Цікаво, що одна з частин діаграми, а саме стрілка, що показує траєкторію корабля, абсолютно зрозуміла для землян (корабель минув орбіту Юпітера і покинув Сонячну систему), може виявитися найбільш складним для тих, хто знайде пластинку за межами Сонячної системи. Стрілка — це артефакт спільнот мисливців і збирачів. Для спільнот з іншою культурною спадщиною цей символ може виявитися беззмістовним.

Також багато негативних реакцій викликав той факт, що чоловік і жінка були зображені оголеними, NASA звинувачували у витраті грошей платників податків на відправку «непристойності» в космос[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Strange Loops - How Do We Talk To Aliens?(англ.)
  2. Карл Саган: Murmurs of Earth, 1978, New York, ISBN 0-679-74444-4(англ.)