Плечовий суглоб людини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Плечовий суглоб людини
Gray326.png
Кістково-зв'язковий апарат лівого плечового суглоба людини
Латинська назва articulatio humeri
Анатомія Грея subject #81 313
MeSH Shoulder
Dorlands/Elsevier 12161240

Commons-logo.svg Плечовий суглоб людини у Вікісховищі

Плечовий суглоб(articulatio humeri) — суглоб, що пов'язує плечову кістку, а через її посередництво всю вільну верхню кінцівку з поясом верхньої кінцівки, зокрема з лопаткою. Головка плечової кістки, бере участь в утворенні суглоба, має форму кулі. З'єднана з нею суглобова западина лопатки являє плоску ямку. По колу западини знаходиться хрящова суглобовагуба, labrum glenoidale, яка збільшує обсяг западини без зменшення рухливості, а також пом'якшує поштовхи і струси при русі головки.[1][2]

Суглобова капсула[ред.ред. код]

Суглобова капсула плечового суглоба прикріплюється на лопатці до кістковому краю суглобовоїзападини і, охопивши плечову головку, закінчується на анатомічної шийки. В якості допоміжної зв'язки плечового суглоба існує кілька більш щільний пучок волокон, що йде від основи клювовидного відростка і вплітаються в капсулу суглоба, lig. coracohumerale. Вагалом же плечовий суглоб не має справжніх зв'язок і зміцнюється м'язами пояса верхньої кінцівки. Ця обставина, з одного боку, є позитивним, тому що сприяє великим рухам плечового суглоба, необхідним для функції руки як органу праці. Зіншого боку, слабка фіксація в плечовому суглобі є негативним моментом, будучи причиною частих вивихів його.

Синовіальна оболонка, що вистилає зсередини капсулу суглоба, дає два позасуглобових випинання. Перше зних, vagina synovialis intertubercularis, оточує сухожилля довгої головки двоголового м'яза, що лежить в sulcus intertubercularis; інше випинання, bursa m. subscapuldris subtendinea, розташоване під верхнім відділом m. subscapularis.

Рухи[ред.ред. код]

Представляючи типове багатовісні кулясте зчленування, плечовий суглоб відрізняється великою рухливістю. Рухи відбуваються навколо трьох головних осей: фронтальної, сагітальної та вертикальної. Існують також кругові рухи (ціркумдукція). При русі навколо фронтальної осі рука виробляє згинання і розгинання. Навколо сагиттальной осі відбуваються відведення і приведення. Навколо вертикальної осі відбувається обертання кінцівки назовні (супінація) і всередину (пронація). Згинання руки і відведення її можливі, як було зазначено вище, тільки до рівня плечей, так як подальшерух гальмується натягом суглобової капсули і упором верхнього кінця плечової кістки в звід, утворений акроміону лопатки і lig. coracoacromiale. Якщо рух руки триває вище горизонталі, то тоді цей рух відбувається вже не в плечовому суглобі, а вся кінцівкарухається разом з поясом верхньої кінцівки, причому лопатка робить поворот зі зміщенням нижнього кута кпереди і в латеральну сторону.

Функція[ред.ред. код]

Можливі рухи в плечовому суглобі включають:

Кровопостачання і іннервація[ред.ред. код]

Кровопостачання здійснюють, надлопаткова артерія, передня і задня артерії, що огинають плечову кістку. Іннервацію суглоб отримує від підкрильцевого нерву та гілок довгого грудного, променевого та підлопаткового нервів.

Патологія[ред.ред. код]

Вроджені захворювання включають аномалії розвитку та вроджені вивихи плечового суглоба. До надбаних захворювань відносяться артрит, деформуючий артроз, періартрит. Найчастішими механічними ушкодженнями плечового суглоба є вивихи, переломи підкапсульної голівки і шийки плечової кістки, розриви і розтягування зв'язок, що оточують суглоб, сухожиль і м'язів.

Джерела інформації[ред.ред. код]

  1. Стаття Великої Радянська Енциклопедія «Плечовий суглоб». (рос.)

Посилання[ред.ред. код]

  1. Неттер Ф. (2004). Атлас анатомії людини (переклад Цегельский А.А.). Львів: Наутілус. с. 592. ISBN 966-95745-8-7. 
  2. Human Anatomy & Physiology (вид. 7th). Benjamin Cummings. 2006. ISBN 978-0805359091.