Пломінь (літературний клуб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пло́мінь
Тип літературний клуб, лекторій, видавництво
Галузь культурологія, видавнича справа
Засновано 2016
Засновник(и) Євген Врядник
Штаб-квартира Київ, провулок Шевченка, 5
plomin.club

Пломіньукраїнський культурно-освітній проєкт, що існує у форматі медіа, лекторію, бібліотеки та видавництва в Києві.

«Пломінь» організовує зустрічі з літературознавцями, філософами, та сучасними поетами. На базі клубу також відбуваються презентації книг[1].

В межах лекторію виступали кандидати філософських наук Сергій Капранов, сходознавець Юрій Завгородній, Віталій Щепанський, Святослав Вишинський, Руслан Халіков, Олександр Маслак, Олена Семеняка, кандидат політичних наук Роман Коршук і Юрій Михальчишин, доктор філософських наук Тетяна Глушко, кандидат історичних наук Роман Пономаренко, літературознавець Остап Українець, дослідник середньовічної іконографії Сергій Зотов, перекладач і дослідник алхімії та герметизму Гліб Бутузов тощо. Також «Пломінь» організував лекцію в Києві для відомого британського історика та дослідника традиціоналізму Марка Седжвіка[2].

Створення[ред. | ред. код]

Проєкт заснований у 2016 році ветераном російсько-української війни — Євгеном Врядником[3].

Назва літературного клубу «Пломінь» походить із авторського перекладу вірша філософа Фрідріха Ніцше «Ecce Homo», котрий зазначено в передмові до книги «Весела наука»:

«Знаю, хто я: я палаю

Невтоленний, сам згораю.

У вогні своїх бажань.

Що схоплю - вогнем засяє

Кину - в попіл, і зникає

Пломінь я - нема вагань».

Організатори вказують, що «цей вірш — заповіт та внутрішній життєвий закон європейської людини. Адже бути європейцем — це бути причетним, бути дієвим, згорати у полум'ї повноти життя та могутності духу»[4].

Лекторій[ред. | ред. код]

Тематика лекцій літературного клубу — філософська та історична.

Лекція дослідника середньовічної іконографії Сергія Зотова (Пломінь, 20.04.2019)

Відкриття літературного клубу відбулось 3-го вересня 2016 року з лекцією Святослава Вишинського про філософію Фрідріха Ніцше[5].

Релігієзнавець Руслан Халіков прочитав у літературному клубі курс лекцій з історії ідеї традиціоналізму в Європі[6]. «Ці лекції присвячені більш вузькому питанню : традиціоналізму як інтелектуальній течії. Від Великої французької революції деякі люди виступали за прогрес і модернізацію, а інші — за повернення до витоків. З того часу до XX століття викристалізувалася тенденція інтелектуальних пошуків традицій, того, що було до модерну, до чого слід повернутися», прокоментував лектор в інтерв'ю[6].

В літературному клубі також проходили заходи, присвячені французькому історику Домініку Веннеру[7].

Олена Семеняка, аспірантка Києво-Могилянської академії у своєму блозі написала детальний відгук про лекцію японознавця Сергія Капранова «Юкіо Місіма: останній самурай»[8].

Взимку та навесні 2020 в лекторії був проведений цикл лекцій голови Української природоохоронної групи, молодшого наукового співробітника відділу моніторингу та охорони тваринного світу Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України Олексія Василюка, присвячених екологічній проблематиці: історію охорони природи у світі та в Україні зокрема, види заповідних територій, проблеми землекористування тощо[9].

Окрім лекцій, у літературному клубі також організовуються виставки сучасних українських художників, таких як художника-анімаліста Ігоря Землянських[10], Христини Макаренко[11], Руслана Лубинського[12][13][14]. А також художні ярмарки за участі багатьох митців[15] та благодійні майстер-класи[16].

Видавництво «Пломінь»[ред. | ред. код]

Книги видавництва «Пломінь»

2018 року команда заснувала однойменне книжкове видавництво «Пломінь». Першою опублікованою книгою видавництва став український переклад збірки німецького письменника та військовика Ернста Юнґера «Вогонь і кров»[17]. На презентації книги в Києві також виступив перший командир полку «Азов» Андрій Білецький[18].

Тематика книг видавництва: філософія, військова мемуаристика, дослідження міфу, антилітература, традиціоналізм.

Команда видавництва дбає про художній і поліграфічний рівень видань, працюючи з молодими художниками й ілюстраторами. Серед них Вадим Чорний, Руслан Лубинський, Дмитро Журавель.

Видавництво також активно займається благодійністю: книги відправляють українським військовослужбовцям та солдатам, які перебувають на реабілітації у медичних закладах.

Літературознавець Богдан Пастух відзначає, що молоде видавництво входить до видавничого сегменту, що спеціалізується «насамперед на літературі, повʼязаній з військовою тематикою та історією»[19]. На його думку, подібні ініціативи закликають «говорити про нашу історію крізь нашу свідомість, читати і думати про своє, а не бігати байгушами, випрошуючи моделі розуміння власної країни у інших»[1].

Бібліографія видавництва «Пломінь»[ред. | ред. код]

Співпраця[ред. | ред. код]

Серед дружніх проєктів, які допомагають просувати свою філософію «Пломеню», слід згадати:

 • читацький клуб (регулярні зустрічі з обговорення класики літератури[20])
 • художня студія «Дюрер» (творче мистецьке об'єднання, що організовує лекції, виставки, арт-пікніки, майстер-класи тощо)
 • кіноклуб «Європа» (об'єднання сінефілів, які проводять кіноперегляди та обговорення, пишуть рецензії та огляди на авторське кіно, кіноклуб лишається популярним місцем, особливо у молодих киян[21][22])

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Літературний клуб «Пломінь» як альтернатива «Просвітам». blogs.korrespondent.net. Процитовано 19 квітня 2020. 
 2. Юліус Евола та Рене Генон: як езотеричне стає політичним @ Пломінь, Kyiv [5 июля]. kiev.carpediem.cd (рос.). Архів оригіналу за 7 грудня 2017. Процитовано 20 вересня 2017. 
 3. 10 ініціатив ветеранів АТО в мирному житті. 
 4. Пломінь. www.facebook.com (укр.). Процитовано 20 вересня 2017. 
 5. Wall. vk.com. Процитовано 20 вересня 2017. 
 6. а б Відмова від прийняття нового: що таке традиціоналізм і як він виник у Європі?. Громадське радіо (укр.). 3 травня 2017. Процитовано 20 вересня 2017. 
 7. Zentropa. Zentropa (англ.). Архів оригіналу за 20 грудня 2018. Процитовано 8 лютого 2019. 
 8. Літклуб "Пломінь" запалює уми й серця / Блоґ: Олена Семеняка / ВКурсі.ком. o-semenyaka.vkursi.com (рос.). Процитовано 19 квітня 2020. 
 9. Будь «еко»: у Києві з лютого організують п’ять лекцій про охорону природи ➢ Погляд ➢ Новини Києва та Київщини онлайн. Погляд — новини Києва та Київщини онлайн (укр.). 27 січня 2020. Процитовано 10 травня 2021. 
 10. Харченко, Ольга (26.02.2020). «Охорона починається зі знань». https://day.kyiv.ua/uk/photo/ohorona-pochynayetsya-zi-znan (українською). «День». Процитовано 10.05.2021. 
 11. Відкриття виставки Христини Макаренко «Хвиля статики» (uk-UA). Процитовано 10 травня 2021. 
 12. Лейтенант Штурм у Франківську представив картини, які намалював на війні. ВІДЕО. Курс. Процитовано 10 травня 2021. 
 13. Осягнути нематеріальну складову світу: У Франківську презентували графічні роботи Лейтенанта Штурма. Галицький Кореспондент (укр.). 30 березня 2017. Процитовано 10 травня 2021. 
 14. На фронті мене часто просять намалювати чийсь портрет, — лейтенант Штурм. Громадське радіо (укр.). Процитовано 10 травня 2021. 
 15. Як пройшов ярмарок до Дня художника (13.10) (uk-UA). Процитовано 10 травня 2021. 
 16. Благодійний майстер-клас із замальовок (16.06) (uk-UA). Процитовано 10 травня 2021. 
 17. В Україні видали збірку «Вогонь і кров» Ернста Юнґера — Plomin.club (ru-RU). Архів оригіналу за 9 лютого 2019. Процитовано 8 лютого 2019. 
 18. Андрій Білецький на презентації літературної збірки "Вогонь і кров": фото. nationalcorps.org. Процитовано 8 лютого 2019. 
 19. «Vae victis!» | Збруч. zbruc.eu (укр.). Процитовано 14 липня 2020. 
 20. «Поговорімо про книжки»: гід українськими читацькими клубами. chytomo.com (укр.). 14 липня 2020. Процитовано 10 травня 2021. 
 21. Топ-7 киноклубов Киева: круче, чем кинотеатры. Мій Київ. Процитовано 27 липня 2020. 
 22. МАКСИМЕЦЬ, Світлана (15 січня 2020). До і після титрів: 5 кіноклубів Києва. Вікенд (укр.). Процитовано 10 травня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]