Плоскостопість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плоскостопість
Flatfoot.jpg
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 M21.4, Q66.5
DiseasesDB 4852
MedlinePlus 001262
eMedicine orthoped/540
MeSH D005413
CMNS: Flat feet на Вікісховищі

Плоскостопість — викривлення стопи, що полягає в опущенні її склепінь, через що вона стає плоскою. Чому стопа стає плоскою? На перший погляд може здатися, що плоскостопість — це проблема власне кістяка, проте основною причиною цієї патології є захворювання зв'язок та м'язів, тобто сполучної тканини, яка підтримує ступню. Якщо сполучна тканина є слабкою, то й стопа стає млявою, «розпластаною». Але плоскостопість — це не тільки порушення кістяка. Як правило, воно пов'язане з іншими, хоча й менш вираженими, елементами дисплазії сполучної тканини. Йдеться про легкий ступінь кривошиї, лійкоподібну деформацію грудної клітки. Тому під час огляду фахівець-ортопед зосереджує свою увагу не лише на плоскостопості, а й на стані кістяка загалом.

Симптоми[ред. | ред. код]

Найхарактернішими ознаками плоскостопості є швидка втомлюваність і больові відчуття в ногах під час ходьби. Річ у тім, що між фалангами пальців ніг проходить безліч кровоносних судин і нервових волокон. Якщо вся стопа навантажується, її кістки перетискають судини і нервові волокна. Це й зумовлює біль. Попри те, що плоскостопість може не мати багатої палітри симптоматики, нехтувати хворобою ні в якому разі не можна. Бо якщо плоскостопа людина багато рухається, одного разу від перевантаження ніг її може спіткати патологічний перелом стопи — так званий «маршовий». Таку назву цей тип перелому отримав тому, що вперше був діагностований у солдатів під час великих марш-кидків.

«Підводні камені» хвороби:

спадкова схильність (вроджена слабкість зв'язкового апарату стопи)

• слабкість м'язів і зв'язок стопи і гомілки через малу фізичної активності і відсутності тренування в осіб «сидячих» професій

• тривалі навантаження на ноги (довге стояння, взуття на високих підборах, вагітність та ін.)

• з'являється втома і біль у ногах до кінця дня, судоми, відчуття тяжкості, набряклість

• нога наче виросла — доводиться купувати взуття на розмір більше (особливо по ширині)

• стопа стала широкою настільки, що ви вже не влазите в улюблені раніше туфлі.

Лікування[ред. | ред. код]

Лікують цю хворобу насамперед за допомогою масажу. Слід масажувати не лише стопи, а й усю задню групу м'язів гомілки, які підтримують її в нормальному положенні. Призначають також ванночки для ніг, електростимуляцію м'язів гомілки. І, звичайно ж, рекомендують вести активний спосіб життя, займатися спортом, щоранку робити зарядку. Для цієї категорії хворих особливо корисно робити стійки на пальцях, на п'ятах, інші вправи, адже коли м'язовий апарат буде сильним, у нормальному положенні перебуватимуть і стопи, і хребет, не будуть хворіти й суглоби. Влітку потрібно якомога більше ходити босоніж прогрітою сонцем землею. Провідну роль у лікуванні та профілактиці плоскостопості відіграють ортопедичні устілки для взуття, які підтримують склепіння стопи в оптимальному положенні. Супінатори та пронатори можна замовляти на ортопедичних заводах, у спеціалізованих майстернях. Але спочатку, звичайно ж, варто проконсультуватися у фахівця.

Профілактика плоскостопості[ред. | ред. код]

Профілактику плоскої стопи варто починати робити з чотирирічного віку, адже усі діти народжуються з несформованою плоскою стопою, і в перші роки життя цьому зарадити неможливо. Велике значення має правильний підбір взуття. Особливу увагу слід звертати на устілки, які в жодному разі не мають бути пласкими. Взуття повинне мати поперечні та поздовжні вкладки, які сприяють формуванню обох склепінь стопи, а також задники, які фіксують стопу в одному положенні. Спеціальної дієти для запобігання плоскостопості немає, хоча харчування тут відіграє також важливе значення. Воно має бути раціональним, збалансованим, з достатньою кількістю продуктів, які постачають організмові кальцій, інші макро- та мікроелементи. Небажаними є заняття такими видами спорту як зокрема важка атлетика та біг[1].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]