Площа Революції (станція метро)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 55°45′23″ пн. ш. 37°37′17″ сх. д. / 55.75639° пн. ш. 37.62139° сх. д. / 55.75639; 37.62139

Площа Революції
Арбатсько-Покровська лінія
Ploshchad Revolyutsii (Площадь Революции) (4652720576).jpg
Загальні дані
Тип Пілонна трисклепінна глибокого закладення
Глибина закладення 33,6 м
Кількість 1
Тип Острівна
Форма Пряма
Дата відкриття 22 липня 1963 року
Архітектор(и) О. М. Душкін
Архітектор(и) вестибюлів О. М. Душкін (західний), Ю. П. Зенкєвич (східний)
Інженер(и)-конструктор(и) Н. А. Комаров (рос.), А. Н. Пирожкова (рос.), М. В. Головінова
Пересадка на Moskwa Metro Line 2.svg Театральна,
Moskwa Metro Line 1.svg Охотний ряд
Виходи до Никольська вул., Богоявленський пер., площа Революції
Код станції 045
Арбатсько-Покровська лінія
Щолківська
Першотравнева
Ізмайлівська
Першотравнева
ТЧ-3 «Ізмайлово»
Партизанська
Семенівська
Електрозаводська
Бауманська
Курська 
СЗГ до ЗЛ
Хмельницька
     
Площа Революції
СЗГ до ФЛ
Арбатська
Смоленська
Київська
Парк Перемоги
Слов'янський бульвар
Кунцевська
СЗГ до ФЛ
Молодіжна
Крилатське
Троїце-Ликово
Строгіно
М'якініно
Волоколамська
Митіно
Оборотні тупики
П'ятницьке шосе
ТЧ-16 «Митіно»
Рождествено

«Площа Революції» — станція Арбатсько-Покровської лінії Московського метрополітену. Розташована між станціями «Курська» та «Арбатська». Знаходиться на території Тверського району Центрального адміністративного округу міста Москви.

Відкрита 13 березня 1938 у складі ділянки «Вулиця Комінтерну» (нині «Олександрівський сад») -«Курська» (друга черга будівництва). Станція є роботою архітектора А. Н. Душкина і має статус виявленого об'єкта культурної спадщини[1]. Назву отримала по однойменній площі (до 1918 вона носила назву Воскресенська). Має перехід на станцію «Театральна» Замоскворецької лінії і загальний з нею вестибюль.

Вестибулі і пересадки[ред.ред. код]

У станції два наземних вестибуля. Західний вестибуль «Площі Революції» є пільнимс зі станцією «Театральна». Вихід з метро знаходиться в самому ескалаторному залі. У ескалаторному тунелі три ескалатори типу ЕТ-3М, встановлені в 2004 році. Східний вестибуль, вбудований в лінію будинків в Богоявленському провулку, є великим напівциркульним залом з касами і верхньої аркою ескалаторного тунелю. У східному вестибулі під час реконструкції було встановлено три ескалатори типу Е55Т.

У 1974 році був побудований перехід з центрального залу «Театральної» до торця «Площі Революції».

Технічна характеристика[ред.ред. код]

Конструкція станції — пілонна трисклепінна глибокого закладення (глибина закладення — 33,6). Споруджена за типовим проектом. Діаметр центрального залу 9,5 метрів, бокових залів — 8,5 метрів.

Оздоблення[ред.ред. код]

Архітектура інтер'єрів західного вестибуля досить лаконічна[2]. Стіни ескалаторного залу оздоблені темним мармуром «Садахло». Стелю оздоблено рельєфними тягами. Підлога вкрита гранітом. Стіни касового залу і проходи оздоблено темно-жовтим «Б'юк-Янко». Ескалаторний зал висвітлюють круглі підвісні світильники, а касовий зал і прохід — настінні бра. У вестибулі встановлений бюст В. І. Леніна . Зовні павільйон вирішено у вигляді портика з шістьма квадратними колонами, оздобленими темним лабрадоритом. Зовнішні стіни павільйону покриті білим підмосковним вапняком[3].

Стіни східного вестибюлю з виступаючими напівколонами облицьовані сірувато-білим мармуром[4]. На торцевій стіні в техніці флорентійської мозаїки зображений герб СРСР в оточенні червоних прапорів[4]. Нижче викладені дати «1917» і «1947» і рядки одного з перших радянських гімнів[4]. Зал висвітлює знаходиться перед аркою ескалаторного тунелю гігантська висяча люстра[4] з 24 ріжками[4]. По боках арки на постаментах розташовані колоноподібні торшери, обкладені бронзовими листами химерного фігурного карбування[5].

В оздобленні станції використано чорний вірменський мармур «давалу», що поєднується з білим, сірим і золотистим мармуром інших порід. Підлога викладена у вигляді шахової дошки з сірого і чорного габро[4]. Станційний зал освітлюється двома рядами круглих плоских люстр-«тарілок».

Проходи між вузькими в базі пілонами оформлені у вигляді крутих напівциліндричних арок, що спираються на невисокі широкі постаменти [6]. На цих постаментах встановлено 76 бронзових фігур, що зображають радянських людей. Скульптурним оформленням станції займався один з найвидатніших радянських скульпторів — М. Г. Манізер . Спочатку скульптур було 80, але в 1947 році у зв'язку з відкриттям східного наземного вестибуля 4 були зняті (також був демонтовано барельєф Леніна і Сталіна, який знаходився в тупиковому торці центрального залу[4])). Всього на станції 20 різних образів (18 з них повторюються чотири рази, а 2 — двічі) [7].

Колійний розвиток[ред.ред. код]

Колійний розвиток станції Площа Революції

Обидві діючі з'єднувальні гілки, зв'язують Арбатсько-Покровську лінію з іншими лініями Московського метрополітену, знаходяться поблизу станції. При русі в бік «Арбатської» можна побачити двоколійний тунель, який веде до станції «Олександрівський сад»[8]. Ця єдина збережена в Москві двоколійна службова з'єднувальна гілка, що раніше (у 1938–1953 роках) використовувалася для пасажирського руху по лінії, що об'єднувала сьогоденні ділянки Арбатсько-Покровської та Фільовської ліній. Аж до 1997 поїзда з пасажирами іноді переїжджали з Арбатсько-Покровської на Фільовську лінію, так як потяги депо «Ізмайлово» розставлялися на ніч у тупиках за станцією «Київська» Фільовської лінії[8]. З 1997 року пасажирські перевезення по всім службовим з'єднувальним гілкам були заборонені. Інша ССГ відгалужується від перегону «Курська» — «Площа Революції» і з'єднує його з Замоскворецькою лінією[8].

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Перронный зал. reestr.answerpro.ru. Архів оригіналу за 2012-06-22. Процитовано 2012-04-26. 
  2. Зиновьев, 2011, с. 76
  3. Зеленин, Кравец, Маковский, 1941, с. 30
  4. а б в г д е ж Наумов, 2010, с. 200
  5. Наумов, 2010, с. 201
  6. Наумов, 2010, с. 197
  7. Чередниченко, 2010, с. 261
  8. а б в Чередниченко, 2010, с. 263