Пневматична зброя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пневматичний пістолет на балонах з вуглекислим газом.
Свинцеві кулі Діаболо для пневматики 5,5 мм (.22 дюйма) (зверху), 4,5 мм (.177 дюйма) (знизу)
Дротик та різні кулі для пневматики калібру 4,5 мм (.177 дюйма)

Пневмати́чна збро́я — ручна зброя, в якій для викидання кулі використовується сила тиску стисненого повітря або іншого газу. Перша пневматична рушниця з'явилася в 1430. Застосовувалося як мисливська, а в кін. 18 ст. і як бойова зброя (Австрія, Франція і ін.). Пневматична гвинтівка «Windbüchse» системи Жирандоні не поступалася за характеристиками пороховій зброї свого часу (початок XIX століття) і була прийнята на обмежене озброєння в Австрії. Зважаючи на малу ефективність з поч. 19 ст. стало в основному спортивною зброєю або зброєю спеціального призначення (наприклад, є гвинтівка для встановлення тимчасових дротових антен, пістолет для "доставки" капсул з етилмеркаптаном - дуже смердючою леткою рідиною тощо.

Типи пневматичної зброї[ред.ред. код]

Основні типи пневматичної зброї:

 • Поршнево-пружинна (ППП). У цьому типі викид кулі досягається за рахунок швидкого стискання повітря за рахунок енергії попередньо стиснутої пружини, яка передається на поршень, який щільно прилягає до зовнішнього циліндра. Як приклад можна навести добре знайому по тирам ИЖ-38/ИЖ-38С
 • З попереднім накачуванням (PCP - Pre-Charged Pneumatics). У цій зброї повітря попередньо стискається у балоні під високим тиском (80-300 атм) і через декомпресійну камеру подається у ствол. Приклади: ВАМ-50, CZ-200, Walther Dominator.
 • Компресійна пневматика. У цій зброї повітря також стискається до моменту пострілу, однак це відбувається безпосередньо у робочій камері і, як наслідок, його вистачає лише для одного пострілу. Чомусь прийнято виділяти клас "мультикомпресійної" пневматики, однак це означає усього лише те, що потрібний для пострілу тиск досягається за кілька тактів руху звідного важеля і, відповідно, наявністю клапана між робочою камерою та нагнітаючим поршнем. Приклади: ИЖ-46, Гвинтівки Mendosa (якраз мультикомпресійні).
 • Газобалонна пневматика. Під газобалонною пневматикою мають на увазі зброю, у якій як робоче тіло використовується газ, відмінний від повітря (найчастіше вуглекислий), тобто клас це досить умовний. В основному джерелом живлення є 8, 12, 88-грамові балончики.
 • Мультикомпресійна пневматика. Принцип дії той же, що і у компресійної пневматики, тільки качати для забезпечення потрібного тиску в клапані можна від 1 до 10-15 разів. Природно, при цьому зростає швидкість кулі. Самий істотний недолік — довга підготовка до пострілу. Характерні риси у зброї такого типу: хороша точність на середніх дистанціях, середня потужність, дуже слабкий відбій, викликаний тільки ударом курка по клапану і вильотом кулі, можливість ефективного використання модератора, відсутність навантаження на оптику.
 • Пневматична зброя на пневмопатронах. В ній використовуються спеціальні багаторазові патрони, що заправляють стиснутим повітрям. Конструктивно зброя на пневмопатронах схожа з вогнепальною, існують спеціальні набори для пристосування вогнепальної зброї під пневмопатрони з метою здешевлення тренувань з нею і розважальної стрільби.

Призначення та використання[ред.ред. код]

Поранення від газобалонного пістолета: сталева BB-куля (4,5 мм) всередині руки

Пневматична зброя використовується як аматорська розважальна, спортивна та мисливська зброя. Зброя різного призначення має різну потужність і, в окремих випадках, вимагає отримання спеціальних дозвільних документів. Крім того, в різних країнах встановлюються різні обмеження на використання та/або конструкцію пневматичної зброї, в тому числі: калібр, можливість застосування для полювання, можливість встановлення глушника тощо.

Пневматична зброя вимагає дотримання правил безпеки.

Основні виробники[ред.ред. код]

Основними виробниками пневматичної зброї є:

 • Росія: ИЖМЕХ, Аникс, ООО «Калибр», ООО «ЭДган», ООО «Демьян», ЗАО КСПЗ ;
 • Чехія: CZ;
 • Тайвань: KWC;
 • Австрія: Steyr;
 • Німеччина: Umarex, Weihrauch, Diana RWS, Walther, Suhl Haenel, J. G. Anschütz, Feinwerkbau;
 • Англія, Швеція: Logun, Webley, BSA Guns, FX Airguns, Gunpower Airguns;
 • США: Crosman, Daisy, Benjamin, Gletcher, AirForce;
 • Іспанія: Norica, Gamo, Cometa;
 • Туреччина: Hatsan, Kral, Torun Arms;
 • Мексика: Mendoza;
 • Китай: Shanghai, BAM, BMK;