Побиття камінням шайтана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Паломники біля Джамрата Акаби в 2006 році під час хаджу.

Побиття камінням шайтана (араб. رمي الجمراترمي الجمراتараб. رمي الجمرات‎) — (араб. جمراتджамарат (мн.  ч.); в од. ч. — джамра) частина ритуалу щорічного паломництва в священному місті мусульман Мецці (Саудівська Аравія)[1][2][3]. Мусульманські паломники кидають камінням в три стіни (раніше стовпи), які називаються джамарат. Стіни знаходяться в долині Міна на схід від Мекки.

Порядок здійснення ритуалу[ред. | ред. код]

Паломництво в аль-Медіни і Мекки. Р. Ф. Бертон (1857 рік).

Побиття камінням — це один з обов'язкових ритуальних актів, які повинні бути виконані під час хаджі. Ритуал являє собою символічну реконструкцію події із життя пророка Ібрагіма (Авраама), який кидав каміння у шайтана, не бажав  послухатися Бога й зберегти сина Ісмаїла (Ізмаїла).

Під час свята Курбан-байрам (10-й день місяця зуль-хіджа) паломники повинні кинути сім каменів в один великий джамрат. Після каменування кожен паломник повинен відрізати або збрити волосся. У наступні два дні вони повинні вдарити сімома камінчиками кожну з трьох стін. Таким чином, кожен паломник повинен кинути не менше 49 камінчиків. Якщо паломники залишаються в Міні ще на один день, то вони повинні знову кинути каміння в кожну стіну сім разів. Камені, використовувані для побиття, традиційно збираються або в Міні, або в Муздаліфі, на рівнині на південний схід від Міни, в ніч перед першим метанням.

Заміна джамаратів[ред. | ред. код]

Джамрат у вигляді стовпа (1942 рік).

До 2004 року джамрати були побудовані у вигляді високих стовпів. Після хаджі 2004 року, влада Саудівської Аравії в цілях безпеки замінили стовпи на стіни; багато людей випадково кидали камінці в людей на іншій стороні. Щоб полегшити доступ до джамратів навколо них був побудований одноярусний пішохідний міст, який називається Міст Джамрат.

Джамарати мають наступні назви (починаючи зі сходу):

  • Перший джамрат (аль-джамра аль-уля), або Малий джамрат (араб. الجمرة الصغرى‎);
  • Середній джамрат (араб. الجمرة الوسطى‎);
  • Великий джамрат (араб. الجمرة الكبرى‎), або Джамрат Акаби (араб. جمرة العقبة‎).

До 2004 року, відстань між малим і середнім джамратом була 150 метрів, а між середнім і великим — 225 метрів[4].

Інциденти[ред. | ред. код]

Міст Джамрат (2009 рік).

Ритуал побиття камінням шайтана вважається найбільш небезпечною частиною паломництва, так як під час  руху в  натовпі паломники можуть задихнутися або бути затоптаними. Для безпеки паломників, джамрати у вигляді стовпів були замінені на стіни, що полегшило й прискорило забивання камінням. Через зростання з кожним роком числа паломників, Міст Джамрата також був розширений.

Згідно з переказами, під час свого єдиного хаджу пророк Мухаммед здійснив останнє побиття камінням відразу після полуденної молитви. У зв'язку з цим багато прочан прагнуть здійснити цей обряд відразу після полуденної молитви, що призводить до тисняви. Багато богословів вважають, що ритуал можна зробити в будь-який час між полуднем і заходом.

У 2006 році в тисняві біля джамрату загинуло близько 346 паломників і поранено близько 289 осіб. У вересні 2015 року в результаті тисняви загинуло більш 2.4 тис. паломників[5].

Влада Саудівської Аравії витрачає великі кошти на забезпечення заходів безпеки паломників, пов'язаних з ритуалом побиття шайтана[6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Burton, Richard Francis (1857). Personal Narrative of a Pilgrimage to El Medinah and Meccah. с. 226. «The word jamrah is applied to the place of stoning, as well as to the stones.» 
  2. Abū Dāʼūd (1984). Sunan Abu Dawud: Chapters 519-1337. Sh. M. Ashraf. «1204. Jamrah originally means a pebble. It is applied to the heap of stones or a pillar.» 
  3. Hughes, Thomas Patrick (1995). Dictionary of Islam. с. 225. ISBN 978-81-206-0672-2. «Literally "gravel, or small pebbles." The three pillars [...] placed against a rough wall of stones [...]» 
  4. Al-Haboubi, Muhammad H. (October 2003). A New Layout Design for the Jamarat Area (Stoning the Devil). The Arabian Journal for Science and Engineering 28 (2B). 
  5. AP count: Over 2,400 killed in Saudi hajj stampede, crush. The Associated Press. 10 November 2015. 
  6. Хадж к святым местам входит в кульминационную стадию. vesti.ru. 2008-12-08. Процитовано 2016-02-23. 

Література[ред. | ред. код]