Повага

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Повага, пошана — абстрактна соціальна категорія, що відображає оцінку почуття гідності, вищості, більшої ідеальності того, на кого направлена дана оцінка. Вона базується на визнанні високих якостей кого-небудь, чи чого-небудь, відносно яких проводиться ця соціальна оцінка.

Категорія поваги так само, як і категорія довіри дуже сильно залежна від соціальної категорії влада. Тому в ієрархічній спільноті, що має пірамідальну структуру управління семантичне розуміння категорії поваги залежить від соціального статусу/рангу того, на кого розповсюджується повага. Наприклад, взаємовідношення поваги між суб'єктами одного рангу в основному відображають об'єктивну оцінку тих, хто оцінюється (вартий, чи не вартий поваги). Проте, при взаємовідношеннях суб'єктів різних соціальних рангів реальнішу оцінку може зробити лише той, хто належить до вищого рангу. На оцінку суб'єкта нижчого рангу впливає вищий статус об'єкта оцінки, не залежно від природних якостей останнього.

Етимологія та походження терміну[ред. | ред. код]

Парадокси семантичної ніші поваги[ред. | ред. код]

Етимологія слова та семантичної нашої поваги може бути досліджена на прикладі т.з. примордіальних мов, котрі в найменшій мірі піддалися цивілізаційному впливу і тому зберегли до сьогодні у морфологічній формі свою історію. Оскільки всі слов'янські мови належать до класу примордіальних, тому в них в найбільшій мірі проявляється процес словотворення.

Слід відзначити, що практично у всіх сучасних слов'янських мовах можна прослідкувати навіть сьогодні етимологію слова «повага». Навіть у найбільш германізованих (наприклад, словенській, де поряд з «респектом» існує «важност»).

Суть парадоксу поваги полягає в тому, що сама семантична ніша для процесів покори в індо- європейських мовах безумовно є, проте в більшості західно- європейських мов її «примордіальне позначення» на сьогодні втрачене, тому використовується запозичення з латини (Respectus).

Морфологія терміну[ред. | ред. код]

З формальної точки зору сучасне слово повага походить від іменикового кореня вага (в сенсі значимість). Таким чином, додавання префікса «по-» до «ваги» надає їй певної суб'єктності, що ще більше підсилює значення терміну вага (порівняй українське поважний та західно- слов'янське просто важний в тій же семантичній ніші). Іншими словами, слово повага — це «вага в квадраті».

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]