Повага

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Повага[1][2] — абстрактна соціальна категорія, що відображає оцінку почуття гідності/вищості/більшої ідеальності того, на кого спрямована дана оцінка. Базується на визнанні чиїхось високих якостей, відносно яких здійснюється ця соціальна оцінка.

Етимологія[ред. | ред. код]

Етимологія слова та семантичної нашої поваги може бути досліджена на прикладі т.з. примордіальних мов, котрі в найменшій мірі піддалися цивілізаційному впливу і тому зберегли до сьогодні у морфологічній формі свою історію. Оскільки всі слов'янські мови належать до класу примордіальних, тому в них в найбільшій мірі проявляється процес словотворення.

Слід відзначити, що практично у всіх сучасних слов'янських мовах можна прослідкувати навіть сьогодні етимологію слова «повага». Навіть у найбільш германізованих (наприклад, словенській, де поряд з «респектом» існує «важност»).

Морфологія терміну[ред. | ред. код]

З формальної точки зору сучасне слово повага походить від іменикового кореня вага (в сенсі значимість). Таким чином, додавання префікса «по-» до «ваги» надає їй певної суб'єктності, що ще більше підсилює значення терміну вага (порівняй українське поважний та західно- слов'янське просто важний в тій же семантичній ніші). Іншими словами, слово повага — це «вага в квадраті».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Повага // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Повага // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.

Посилання[ред. | ред. код]