Повзун (механізм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Повзун усередині циліндричної напрямної
Повзун з двома напрямними і поршень зі штоком на паровозі

Повз́ун або крейцко́пф (нім. Kreuzkopf — «хрестова головка», англ. cross head) — ланка механізму, що здійснює вертально-поступальний рух у прямолінійних напрямних або коливний рух у дугових напрямних, пов'язаних з корпусом (стійкою). З точки зору теорії машин і механізмів повзун — це ланка, яка утворює поступальну пару з однією ланкою (наприклад, корпусом або стійкою) і обертальну з другою.

Використання

[ред. | ред. код]

Повзун є ланкою кривошипно-повзунних, кулісних та деяких інших механізмів. У поршневих машинах (поршневих компресорах, насосах, парових двигунах двосторонньої дії) повзун (крейцкопф) призначений для сполучення шатуна із штоком поршня і сприймає та передає бокові зусилля, що виникають при роботі на напрямні. Повзун, який ковзає напрямними у кулісі називають «кулісний камінь».

У двигунах внутрішнього згоряння, багатьох конструкціях поршневих компресорів функція повзуна покладається на поршень і тому у них повзун відсутній.

Будова та принцип роботи

[ред. | ред. код]

Повзун (крейцкопф) забезпечує сполучення поршня і шатуна у крейцкопфовому кривошипно-шатунному механізму. При такому сполученні поршень є жорстко з'єднаним зі штоком, а останній сполучений з крейцкопфом через циліндричний шарнір.

Таке сполучення дозволяє розвантажити поршень від бокового зусилля, так як його дія переноситься на крейцкопф. Така конструктивна схема дозволяє створити другу робочу порожнину у циліндрі під поршнем і забезпечити двосторонню дію поршневої машини. При цьому шток проходить через сальниковий защільнювач у штоковій кришці циліндра, що забезпечує необхідну герметичність.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Кіницький Я. Т. Теорія механізмів і машин: Підручник .-К.: Наукова думка,2002 .-660 с. ISBN 966-00-0740-Х
  • Теорія механізмів і машин. Курс лекцій для студентів напряму підготовки 0902 «Інженерна механіка» денної та заочної форм навчання / Б.I.Червоний, Рівне: НУВГП, 2006. — 216 с.
  • Кореняко О. С. Теорія механізмів і машин: Навчальний посібник / За ред. Афанасьєва М. К. — К.:Вища школа,1987. — 206 с.
  • Артоболевский И. И. Теория машин и механизмов. М.: Наука 1988.
  • Бучинський М. Я., Горик О. В., Чернявський А. М., Яхін С. В. ОСНОВИ ТВОРЕННЯ МАШИН / [За редакцією О. В. Горика, доктора технічних наук, професора, заслуженого працівника народної освіти України]. — Харків : Вид-во «НТМТ», 2017. — 448 с. : 52 іл. ISBN 978-966-2989-39-7