Повитуха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Повитуха (німецька гравюра 1513).
Атестат колишньої повивальної бабки I-го розряду Петроградської столичної поліції Олександри Іванівни Веселаго (уродж. Савицької), яка закінчила курси в Повивальному інституті при Петроградському родопомічному закладі Відомства установ імператриці Марії, виданий в 1915 році.

Повитуха (рос. Повитуха) — розмовна[1] назва жінки, яка приймає дитину в породіллі, допомагає при пологах. Одна з найстаріших професій. До появи науки акушерства була найпоширенішою галуззю народної медицини. Також відома як сповитуха, пупорізка, баба або бабка.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Перші згадки про повитух містяться в єгипетських папірусах 1900 — 1550 років до Р.Х. Ця професія була виключно жіночою.

В античному світі існували повитухи трьох ступенів: майстрині техніки прийняття пологів, знавці з акушерства та гінекології та висококласні жінки-медики.

В дохристиянській Європі повитуха була жрицею або знахаркою. Вона керувала пологами та проводила ініціаційні обряди після народження дитини. В матріархальних східно-європейських суспільствах статус повитухи залишався високим навіть після прийняття християнства.

З 18 століття в Російській імперії існували вищі та середні заклади для повитух — Повивальні інститути, які проіснували до 1917 року. Діяльність повитух регламентувалась спеціальним статутом — «Статут повивальним Бабкам»[2]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.