Повстання Чілембве

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Остання відома фотографія Джона Чілембве (ліворуч), зроблена в 1914 році

Повстання Чілембве — повстання за незалежність від Британської влади під проводом Джона Чілембве у британській колонії Ньясаленд (нині — Малаві), що відбулось 24-26 січня 1915 року.

Причиною повстання було експропріація земель англійськими колонізаторами у місцевого населення, важкі умови праці на плантаціях англійських компаній (особливо в зв'язку з початком першої світової війни), оподаткування. Сталося в південній частини Ньясаленду (між містами Зомба і Блантайр) під кепівництвом проповідника Джона Чілембве. Він тривалий час вів антиколоніальну пропаганду, збирав зброю, готував керівників повстанчих загонів. Ще в листопаді 1914 року він опублікував звернення, в якому закликав африканців не брати участь в війні. Повстання почалося в ніч з 23 на 24 січня і в перші дні досягло деяких успіхів, але на початку лютого було жорстоко придушене каральними загоном європейських добровольців і регулярними частинами. Значна частина повстанців, в тому числі і сам Чілембве, були вбиті.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • История Африки в XIX — нач. XX вв., М., 1967, с. 391-93;
  • Shepperson G., Price Т., Independent African, John Chilembwe and the origins, setting and significance of the Nyasaland native rising of 1915, Edin., 1958.

Посилання[ред. | ред. код]