Перейти до вмісту

Повітряна медаль (США)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Повітряна медаль
Air Medal
Країна США США
Тип Медаль
Вручається: військовослужбовці Збройних сил США
Підстава за мужність в повітряному бою
Статус видається
Нагородження
Параметри бронза
Засновано: 11 травня 1942
Нагороджені:
Категорія:Кавалери Медалі ВПС (США) (0)
Черговість
Старша нагорода Медаль «За похвальну службу в Збройних силах»
Медаль «За похвальну службу»
Молодша нагорода ВПС
Медаль за досягнення в повітрі
Армія та ВМС
Похвальна медаль

CMNS: Повітряна медаль у Вікісховищі

Повітряна медаль (США) (англ. Air Medal) — військова нагорода у системі нагород Повітряних сил США, що присвоюється військовослужбовцям цього виду збройних сил країни за видатні заслуги під час бойових дій у повітрі.

Зміст

[ред. | ред. код]

Повітряна медаль була заснована Виконавчим наказом № 9158, підписаним 11 травня 1942 року Франкліном Д. Рузвельтом. Нею нагороджували заднім числом до 8 вересня 1939 року включно усіх, хто відзначився заслугами під час служби в лавах Збройних сил у повітряних боях.

Початкові критерії нагородження Повітряною медаллю, що були встановлені від 25 вересня 1942 року, визначали параметри для відзначення:

  • знищення морського судна або підтверджене збиття трьох літаків противника у повітрі. Усі члени екіпажу могли бути відзначені за знищення корабля, але тільки пілот або бортовий стрілок, нагороджувалися за знищення ворожого літака.
  • за 25 оперативних бойових вильотів, під час яких очікувався вогонь противника.
  • за 100 бойових літако-вильотів, під час яких не очікувався вогневий вплив противника.

Ці критерії варіативно змінювалися командувачами кожної повітряної армії, в залежності від особливостей та характеру театру воєнних дій, де велися бойові дії, та з метою підтримки морального духу льотчиків. Хрестом льотних заслуг зазвичай нагороджувалися приблизно у вдвічі-п'ять разів частіше, ніж Повітряною медаллю. Згодом це призвело до того, що обидві нагороди вручалися за особистий внесок у виконання певної кількості бойових літако-вильотів, а не за визначні заслуги та виявлену хоробрість при виконанні бойового завдання, як передбачалося спочатку. Нагороди за участь у бойових польотах було скасовано згідно з меморандумом нагородної ради штабу Повітряних сил, підписаним 5 серпня 1943 року. Це допомогло уникнути ситуацій, коли військовослужбовець представлявся до нагороди за участь у п'яти і більше польотах, а потім з морально-етичних міркувань, у ряді випадків за неналежну поведінку, його звільняли зі служби у повітряних силах.

Повітряні сили армії (1942—1947)

[ред. | ред. код]

Під час Другої світової війни критерії нагородження медаллю сильно варіювалися залежно від театру воєнних дій, типу літального апарату та виконаних завдань. У Європі повітряний простір вважався повністю контрольованим ворогом, а також таким, що характеризувався потужною протиповітряною обороною нацистської Німеччини, тому критерії були змінені порівняно з критеріями, визначеними для оригінальної медалі. Члени екіпажів бомбардувальників, фоторозвідників або спостерігачів і льотчики транспортної авіації отримували її за п'ять бойових вильотів, льотчики-винищувачі — за десять бойових вильотів, окремі льотчики або члени екіпажів авіації отримували по одній нагороді за кожен збитий літак противника. В інших регіонах Тихого океану та на театрі воєнних дій у Китаї, Бірмі та Індії пілоти та екіпажі літали здебільшого над неконтрольованим або спірним повітряним простором протягом довгих годин, і зустрічалися з меншими засобами ППО, тому використовувалися набагато вищі критерії. Протичовнові патрулі, які діяли з території Сполучених Штатів, могли претендувати на медаль, якщо льотчик набрав 200 годин бойових вильотів.

Повітряні сили (1947–тепер)

[ред. | ред. код]

Нагородження Повітряною медаллю може здійснюватися за окремі заслуги чи відвагу в бою або за відмінну службу в зоні бойових дій. Нагородження цією медаллю насамперед призначено для відзначення персоналу, який є членом екіпажу або не є членом екіпажу, що вимагає від них регулярної та частої участі в польотах під час виконання своїх основних обов'язків. Однак вона також може бути вручена деяким іншим особам, чиї бойові обов'язки вимагають регулярних і частих польотів у статусі, відмінному від пасажирського, або особам, які виконують особливо важливу дію при виконанні функції члена екіпажу, але які не мають польотного статусу. Ці особи повинні здійснити помітний внесок в оперативну наземну бойову місію або в польотну місію літака.

Прикладами особового складу, чиї бойові обов'язки вимагають польотів, є ті, хто входить до складу ударних підрозділів, які беруть участь у повітряно-наземних атаках на озброєного супротивника, а також ті, хто бере безпосередню участь у командуванні повітряними компонентами та управлінні операціями бойової авіації. Прикладами можуть бути транспортні засоби, що виконують операції з медевакуації або поповнення запасів, або літаки, що беруть участь у розвідці ворожого повітряного простору. Нагороди не присуджують особам, які використовують повітряний транспорт виключно з метою переміщення з точки в точку в зоні бойових дій.

Армія може нагороджувати Повітряною медаллю за службу в мирний час, але право на присвоєння мають генерали загального рангу на рівні групи, бригади або вище. Повітряні сили не нагороджують Повітряною медаллю за постійну оперативну діяльність і польоти в мирний час. Натомість за небойові заслуги нагороджується медаллю «За досягнення в повітрі», заснованої в 1988 році.

Опис медалі

[ред. | ред. код]

Дизайн медалі встановлений законодавством.

Опис: Бронзова роза вітрів має діаметр 111⁄16 дюймів із зображенням орла, що несе в кігтях дві блискавки. Лілія у верхній точці тримає кільце для підвіски. Верхні частини троянди компаса на реверсі моделюються центральною частиною планки для гравіювання імені одержувача.

Стрічка: стрічка має ширину 13⁄8 дюймів і складається з таких смуг:

  • 1⁄8 дюйма кольору синій ультрамарин (Ultramarine Blue 67118);
  • ¼ дюйма золотистого апельсина (Golden Orange 67109);
  • по центру 5⁄8 дюймів синій ультрамарин;
  • ¼ дюйма золотистого апельсина; і
  • 1⁄8 дюйма синій ультрамарин.

Відомі нагороджені

[ред. | ред. код]

Серед найвідоміших кавалерів Повітряної медалі є:

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
Виноски
  1. громадянка США українського походження, перший військовослужбовець Жіночого Армійського Корпусу(інші мови), Повітряних сил армії США, яка отримала Повітряну медаль за важливі досягнення
Джерела

Посилання

[ред. | ред. код]