Повітряний змій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Різновиди повітряних зміїв.
Повітряний змій.
Lachender Drachen in Sternform.JPG

Пові́тряний змій або літун[1] — дитяча іграшка, що має легкий каркас, обтягнутий папером, тканиною тощо, з довгою ниткою для запускання в повітря[2]. Прив'язний літальний апарат. Підтримується у повітрі тиском вітру на поверхню, поставлену під певним кутом до напрямку вітру і утримувану з землі. Винайдений в Китаї понад 2 тисячі років тому. Друга неділя жовтня — Всесвітній день повітряних зміїв (World Kite Day). У цей день любителі у всьому світі запускають багато повітряних зміїв.

Історія[ред.ред. код]

Перші згадки про повітряних зміїв зустрічаються ще в II столітті до н. е., в Китаї (так званий змій-дракон).

Повітряні змії стали відомими в Європі у пізньому середньовіччі. У ХІІІ столітті їх описав Марко Поло в своїй книзі про подорож до Китаю. У ранньомодерну добу, в XVI—XVII століттях, португальські та голландські моряки привезли до своїх країн перші зразки повітряних зміїв з Японії та Малайзії[3]. Спершу європейці сприймали зміїв як цікаві незвичні іграшки, але у XVIII—XIX століттях стали використовувати їх як машини у своїх наукових дослідах[3].

З другої половини XVIII ст. повітряних зміїв використовували при проведенні наукових досліджень атмосфери. У 1749 р. А. Вільсон за допомогою повітряного змія вимірював температуру повітря на висоті. У 1752 р. Б. Франклін провів експеримент, в якому за допомогою змія виявив електричну природу блискавки і згодом завдяки отриманим результатам винайшов громовідвід. М. В. Ломоносов проводив аналогічні експерименти і незалежно від Франкліна прийшов до таких самих результатів.

Досліди з дослідження атмосферної електрики були надзвичайно небезпечними. 26 червня 1753 року при запуску змія в грозу загинув колега Ломоносова, академік Г. В. Ріхман.

У XIX столітті змії також широко застосовувалися для метеорологічних спостережень.

На початку XX століття повітряні змії зробили свій внесок у створення радіо. О. С. Попов використовував змії для піднімання антен на значну висоту.

Важливо відзначити використання повітряних зміїв при розробці перших літаків. Зокрема, О. Ф. Можайський, перш ніж почати будівництво свого літака, провів серію випробувань з повітряними зміями, яких тягла упряжка коней. На підставі результатів цих випробувань було вибрано розміри літака, які повинні були забезпечити йому достатню підіймальну силу.

Практичні можливості повітряного змія привертали увагу військових. У 1848 р. К. І. Константинов розробив систему порятунку суден, що терплять лихо поблизу берега, за допомогою повітряних зміїв. Під час першої світової війни війська різних країн застосовували змії для піднімання на висоту спостерігачів-корегувальників артилерійського вогню, розвідування ворожих позицій.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Літун // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Змій (5) // Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 620.
  3. а б Anon. Kite History: A Simple History of Kiting. G-Kites. Процитовано 20 June 2010. 

Джерела[ред.ред. код]