Повітряні сили США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Повітряні сили США
Seal of the US Air Force.svg
Печатка департаменту ПС США
На службі з 18 вересня 1947 року
Країна США США
Вид повітряні сили
Тип Збройні сили США
У складі United States Department of Defense Seal.svg Міністерство оборони США
Seal of the US Air Force.svg Міністерство Повітряних сил США
Гарнізон/Штаб Пентагон[1]
Гасло Вище всіх («Above All»)
Штандарт блакитний та сріблястий
Марш The U.S. Air Force
Річниці 18 вересня 1947
Війни/битви Холодна війна
Корейська війна
Війна у В'єтнамі
Війна в Перській затоці
Війна в Косово
Війна в Афганістані
Війна в Іраку
Операція «Одіссея. Світанок»
Вебсайт af.mil(англ.)
Командування
Поточний
командувач
генерал Марк Велш III

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі
Прапор ПС США
Еволюція пізнавального знаку ПС США
Логотип ПС США

Пові́тряні си́ли США (англ. United States Air Force (USAF)) — один з видів збройних сил США. За чисельністю особового складу і кількістю літальних апаратів є найбільшими військово-повітряними силами у світі.

Станом на 30 вересня 2007 р., чисельність ПС США становила 328 600 осіб на дійсній службі. Крім того, 117 497 чоловік числилося в резерві, а 106 700 чоловік — у ПС Національної гвардії. На озброєнні було 4093 пілотованих літальних апаратів (а також 1289 у ПС Національної гвардії і 396 в резерві), близько 156 безпілотних літальних апаратів, 2130 крилатих ракет повітряного базування, 450 міжконтинентальних балістичних ракет[2].

У сучасному вигляді ПС США були сформовані 18 вересня 1947 р., незабаром після завершення Другої світової війни. До цього моменту вони перебували у складі Армії США.

Історія[ред. | ред. код]

Період зародження та формування[ред. | ред. код]

Формування Повітряних сил США почалося з 1907 року. Ця структура пройшла складний шлях становлення: американські льотчики брали участь у Першій світовій війні (США вступили у війну 6 квітня 1917 і воювали на боці Антанти до її завершення 11 листопада 1918 рр.), забезпечували оборону повітряного простору США у міжвоєнний період (1918—1941 рр.) та понесли великі втрати під час Другої світової війни (8 грудня 1941 року у відповідь на японський удар по Перл-Гарборі США вступили у війну, де боролися з країнами Осі до капітуляції Японії 2 вересня 1945 р.). Тоді майже 68 000 американських пілотів загинули у боротьбі з ворогами. Лише в піхоті США втрати були більшими.

До того, як у 1947 році було сформовано сучасні Повітряні сили США, американська військова авіація була частиною таких організаційних структур:

Фактично, вже після Другої світової авіація стала цілком самостійним підрозділом у складі Збройних сил США, але офіційно як окрема військова структура вона була відокремлена відповідно до Закону про національну безпеку від 18 вересня 1947 року. Після створення ця структура перейшла під керівництво Міністерства військово-повітряних сил США. В такому вигляді Повітряні сили США функціонують і по сьогодні.

Сучасність[ред. | ред. код]

Починаючи з 2005 року у ПС США стали приділяти більше уваги до Базової військової підготовки (англ. Basic Military Training (BMT)). Всі тренування у ПС стали складнішими, їхня кількість збільшилася, що якісно вплинуло на підготовку персоналу.

У 2007 році у ПС США відбулися скорочення штату. У зв'язку з обмеженим фінансуванням, ВПС планують скоротити штат від 360 000 до 316000 активних військовослужбовців.

Тенденція до скорочення та уніфікації Повітряних сил США зберігається і по сьогодні.

Оскільки у війська і надалі надходитимуть сучасні літаки, які потребують менше обслуговчого персоналу та можуть виконувати ширший спектр задач, можна припустити, що така тенденція збережеться і надалі.

Повітряні сили США стали першими у світі повітряними силами, які отримали серійні винищувачі п'ятого покоління F-22 «Раптор». Це сталося 15 грудня 2005 року. На сьогодні США мають 195 таких літаків і більше не виробляють їх серійно. Зараз ведуться випробування нового винищувача 5-го покоління — F-35.

Військові місії[ред. | ред. код]

Із часу свого створення Повітряні сили США взяли участь у ряді військових операцій та конфліктів:

Загальна структура ПС США[ред. | ред. код]

Повітряні сили є одним з трьох видів збройних сил що має відповідний департамент (міністерство), та знаходиться у веденні (цивільного) Департаменту військово-повітряних сил. Керівництво забезпечується секретарем військово-повітряних сил (SECAF), працівниками офісу секретаря і радниками. Військове керівництво здійснюється штабом ПС на чолі з начальником штабу.

До ПС США підпорядкуються агентства і підрозділи: Польове операційне агентство (FOA), групи прямій звітності (DRU), і в наш час[коли?] не використовувані Окремі операційні агентства.

Головне командування (MAJCOM) є командуванням вищого рівня. З 30 вересня 2006 року ВПС США має у підпорядкуванні дев'ять головних командувань, і десяте, кібер- командування (Air Force Cyber Command), в процесі організації. Нумеровані повітряні сили (NAF) є рівень командування безпосередньо підлеглий Головному командуванню, потім рівнем нижче — Оперативне командування (в даний час не використовується), дивізія (також в наш час[коли?] не використовується), крило, група, ескадрилья, ланка.

Літаки на озброєнні ПС США[ред. | ред. код]

F-15 Eagle
F-16 Fighting Falcon
F-22 Raptor
B-1B Lancer
A-10 Thunderbolt II
C-5 Galaxy
  • Далекої радіолокаційної розвідки, цілевказування, радіоелектронної боротьби:
  • Стратегічно-розвідувальні:

Підготовка[ред. | ред. код]

Військові нагороди ВПС США[ред. | ред. код]

Військові звання ВПС США[ред. | ред. код]

Рядовий та сержантський склад:

Код у ВПС США E-1 E-2 E-3 E-4 E-5 E-6 E-7 E-8 E-9
Нарукавний шеврон Немає E2 USAF AM.svg E3 USAF AM1.svg E4 USAF SAM.svg E5 USAF SSGT.svg E6 USAF TSGT.svg E7a USAF MSGT.svg E7b USAF 1STSGT1.svg E8a USAF SMSGT.svg E8b USAF 1STSGT2.svg E9a USAF CMSGT.svg E9b USAF 1STSGT3.svg E9c USAF CCMS.svg E9d USAF CMSAF.svg
Назва рядовий авіації базовий рядовий авіації рядовий авіації першого класу старший рядовий авіації штаб-сержант технік-сержант майстер-сержант¹ старший майстер-сержант¹ головний майстер-сержант¹ головний сержант-майор головний майстер-сержант Повітряних сил США
Абревіатура AB Amn A1C SrA SSgt TSgt MSgt SMSgt CMSgt CCM CMSAF
Код НАТО OR-1 OR-2 OR-3 OR-4 OR-5 OR-6 OR-7 OR-8 OR-9 OR-9 OR-9

¹ ВПС США не мають окремого військового звання перший сержант, як в армії США

Код у ПС США О-11¹ O-10 O-9 O-8 O-7 O-6 O-5 O-4 O-3 O-2 O-1
Знак розрізнення US-O11 insignia.svg US-O10 insignia.svg US-O9 insignia.svg US-O8 insignia.svg US-O7 insignia.svg US-O6 insignia.svg US-O5 insignia.svg US-O4 insignia.svg US-O3 insignia.svg US-O2 insignia.svg US-O1 insignia.svg
Назва Генерал Повітряних сил (США) Генерал Генерал-лейтенант Генерал-майор Бригадний генерал Полковник Підполковник Майор Капітан Перший лейтенант Другий лейтенант
Абревіатура GOAF Gen Lt Gen Maj Gen Brig Gen Col Lt Col Maj Capt 1st Lt 2d Lt
Код НАТО OF-10 OF-9 OF-8 OF-7 OF-6 OF-5 OF-4 OF-3 OF-2 OF-1
  • ¹ присвоюватимуть лише після оголошення Конгресом США акта про вступ країни у війну.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. USA.gov
  2. Альманах ПС США 2008 (англ.)
  3. Морська піхота отримала перші F-35. Архів оригіналу за 21 липня 2012. Процитовано 26 червня 2012.